23 lutego 2017 Udostępnij

Platformy wymiany walut on-line czyli groźny rywal dla banków i kantorów

Kantory internetowe to serwisy, które pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno, ale już poważnie zagrozić konkurencji – bankom i kantorom stacjonarnym. Pierwsze platformy wymiany walut on-line powstały w 2008 roku, a w 2016 istniało ich już ponad 40, z czego 2 największe osiągnęły rekordowy miesięczny obrót na poziomie ponad 1,6 mld złotych. W czym tkwi sekret popularności e-kantorów? Czy serwisy te gwarantują bezpieczeństwo?

Zmiany w polskim prawie a rozwój kantorów internetowych

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i rozpowszechnieniem dostępu do Internetu, bankowość elektroniczna zaczęła wypierać tradycyjne formy płatności i przelewów. Podobnie stało się z rynkiem wymiany walut, który musiał dostosować się do dynamicznie zmieniających się realiów i obniżyć marże. Pojawienie się kantorów internetowych sprawiło, że stacjonarne punkty wymiany walut i banki przestały być atrakcyjne dla klientów. Potęgę kantorów on-line ugruntowały korzystne dla tego sektora zmiany w prawie – przede wszystkim wejście w życie ustawy z 29 lipca 2011 roku (ustawa antyspreadowa), która zrewolucjonizowała sposób spłacana kredytów zaciągniętych w obcych walutach, uwalniając klientów od hegemonii banków-kredytodawców. Klienci mogli zacząć regulować zobowiązania (np. kredyty hipoteczne zaciągnięte we franku szwajcarskim) walutą kupioną samodzielnie, nic więc dziwnego, że masowo zaczęli szukać bardziej korzystnych rozwiązań niż te proponowane przez banki, które przez wejściem w życie ustawy często posługiwały się dość niejasnymi sposobami wyliczania spreadu walutowego. Powstały wówczas serwisy takie jak kantor internetowy Fritz Exchange, które zapewniają nawet kilkadziesiąt groszy niższy spread.

Ile można zaoszczędzić?

Obecnie na rynku istnieje około 40 podmiotów obsługujących transakcje wymiany walut w Internecie. Platformy takie jak kantor Fritz Exchange są dostępne przez 24 godziny na dobę, a dolary, franki czy funty można w nich kupić bez wychodzenia z domu, wystarczy założyć konto złotowe i walutowe, żeby rezerwować konkretne kursy, a nawet korzystać z możliwości zdefiniowania zlecenia stałego. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwają szyfrowane połączenia, takie jak te, które są stosowane przy płatnościach internetowych w największych bankach. Internetowy kantor Fritz Exchange jako jeden z liderów wymiany walut on-line zapewnia znaczne oszczędności w stosunku do oferty banków. Na wymianie 100 franków szwajcarskich można zaoszczędzić ponad 20 złotych, co w skali roku lub przy dużych transakcjach oznacza ogromny zysk dla portfela.

Kto korzysta z usług e-kantorów?

Z usług e-kantorów korzystają przede wszystkim kredytobiorcy, którzy nerwowo spoglądają na kurs franka szwajcarskiego i poszukują oszczędności. Dużą grupę odbiorców stanowią także firmy. Kantor internetowy Fritz Exchange zapewnia im dedykowaną ofertę, pomoc traderów walutowych oraz ekspertów ds. rynków finansowych, którzy zawsze gotowi są doradzić w kwestii wymiany walut. Kantor oferuje też możliwość negocjacji kursów przy transakcjach przekraczających 10 tys. euro, a w swojej działalności korzysta z 20-letniego doświadczenia grupy Fritz Group, twórcy kantoru automatycznego.

Komentarze (0)