24 sierpnia 2016 Udostępnij

Volvo XC60 - piękno w każdym szczególe

Bezpieczeństwo bez kompromisów

Wspomniane we wstępie do tego artykułu auto to Volvo XC60 - średniej wielkości SUV szwedzkiej marki. Co sprawia, że klienci tak bardzo pokochali właśnie propozycję Szwedów? Cóż, choć sam model oferowany jest w niezmienionej formie od jakiegoś czasu nie oznacza to wcale, że pozostaje w tyle za konkurencją. Jedną z wielu dziedzin w której nowe XC60 pozostawia podobne auta innych producentów w tyle jest bezpieczeństwo.

W standardzie samochód wyposażony jest w szereg systemów, które znacznie podwyższają poziom bezpieczeństwa. Co ważne, auto posiada rozwiązania dzięki którym bezpieczniejsza będzie zarówno jazda w mieście, jak i poza nim - ciekawe przykłady można znaleźć na stronie http://www.volvocars.com/pl/modele/nowe-modele/xc60.

Każde nowe Volvo XC60 posiada zamontowany system City Safety, który stworzony został po to, by ostrzegać kierowcę przed pojawiającymi się na drodze przeszkodami, o jakie w ruchu miejskim nietrudno! Jeżeli za pomocą czujników system wykryje, że tuż przed maską Volvo nagle zahamowało inne auto bądź na jezdnię wtargnął pieszy, automatycznie uaktywni hamulce. Cały proces trwa ułamki sekund - czas, w którym kierowca nie zdążyłby nawet nacisnąć pedału hamulca, nie mówiąc już o skutecznym zatrzymaniu auta!

Warto również dodać, że nowy XC60 wyposażony jest w system rozpoznawania znaków drogowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kierowca zostanie w porę ostrzeżony w przypadku gdyby przekroczył prędkość bądź złamał zakaz (np wyprzedzania) - znacznie wpływa to na bezpieczeństwo jazdy. W podobny sposób działa również Asystent Pasa Ruchu, który natychmiast ostrzeże kierującego o zmianie pasa po którym porusza się auto.

Zdecydowanie interesującym rozwiązaniem jest także system pozwalający na monitorowanie poziomu zmęczenia kierowcy. Według różnych statystyk, przyczyną 90% wypadków jest właśnie przemęczenie osoby prowadzącej pojazd. System ten ostrzeże kierowcę w przypadku wykrycia symptomów wskazujących na nadmierne zmęczenie (jak choćby niestandardowe ruchy).

Nowy XC60 wyposażony jest także w szereg innych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo podróżowania, jak choćby aktywny tempomat, wspomaganie hamulców czy nawet czujniki ostrzegające przed pojawieniem się innego auta w martwym polu (tam gdzie nie sięga zasięg lusterek). Bezpieczeństwo to jednak nie jedyny argument dlaczego nowe XC60 jest tak popularne!

Auto na każde warunki

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że auta klasy SUV to jedynie podwyższone kombi, których największym osiągnięciem jest wjechanie na krawężnik. O ile w przypadku niektórych modeli konkurencji rzeczywiście tak jest, o tyle nowe Volvo XC60 zdecydowanie wyłamuje się z tego schematu. Auto w standardzie posiada napęd na cztery koła, dzięki czemu poruszanie się nim w trudniejszym niż autostrada terenie nie będzie stanowiło problemu, a nowy XC60 pozwoli na bezproblemowe dotarcie do różnych miejsc położonych troszkę dalej od szosy.

Z drugiej strony, siedząc za kierownicą nowego XC60 trudno pozbyć się wrażenia, że to auto prowadzi się tak dobrze, jak gdyby było samochodem sportowym, a nie wysoko zawieszonym SUV-em! Wyjątkowo precyzyjny układ kierowniczy pozwala kierowcy kontrolować praktycznie każdy ruch nowego XC60! W połączeniu z mocnymi silnikami (w niektórych wersjach może mieć nawet ponad 300 koni mechanicznych) daje to mnóstwo radości z jazdy.

Najwyższa jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrza w połączeniu z typowo skandynawskim minimalizmem sprawiają, że w kabinie pasażerskiej nowego XC60 poczuć się można jak w luksusowej limuzynie. Supernowoczesny system multimedialny (wydajny system audio i precyzyjna nawigacja) dodatkowo sprawi, że nawet najdalsza podróż we wnętrzu nowego XC60 będzie prawdziwą przyjemnością.

Statystyki sprzedaży

I choć model XC60 jest obecny w salonach szwedzkiej marki od 2008 roku, jego popularność nie słabnie. Dość powiedzieć, że w 2015 był to najlepiej sprzedający się model Volvo na całym świecie (sprzedano wtedy prawie 14 tysięcy egzemplarzy tego auta). Nad Wisłą szwedzki SUV również święci triumfy - przez 2 lata z rzędu był to najlepiej sprzedający się samochód segmentu premium w Polsce!

W tym kontekście ciekawe wydają się losy zupełnie nowego Volvo XC60, które ma pojawić się na rynku w 2017. Istnieje całkiem spora szansa, że powtórzy sukces obecnej generacji!

Podsumowanie

Połączenie luksusu, bezpieczeństwa oraz doskonałych właściwości jezdnych okazało się dla Volvo strzałem w dziesiątkę. Nowe Volvo XC60 to propozycja dla osób, które cenią sobie auta prawdziwie wszechstronne!

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)