11 kwietnia 2017 Udostępnij

Jak dbać o galanterię z naturalnej skóry?

galanteria skórzana konserwacja

Wyroby z naturalnej skóry wymagają szczególnej pielęgnacji. Troskliwie czyszczone będą służyły całymi latami, nie tracąc swojej urody, a wręcz zyskując na szlachetnym wyglądzie. Warto więc zapoznać się z typami skór, ich specyfiką i sposobem pielęgnacji. Wszystkie typy skór trzeba chronić przed działaniem promieni słonecznych i przed zbyt wysoką wilgotnością. Idealne będą temperatury rzędu około 5-15 stopni Celsjusza. Odpowiednie pielęgnowana skóra bardzo długo służy i dobrze wygląda.

Redakcja poleca: Damskie torby na laptopa >>

Naturalna skóra licowa

Licowanie jest obróbką mechaniczną, w wyniku której skórę poddaje się działaniu odpowiedniej temperatury i pokrywa woskami, które nadają jej gładki kształt. Zwykle są to skóry kozie, bydlęce, z jagniąt, cieląt, a także niezbyt popularna skóra z końskich grzbietów, zwana cordovan. Cechą specyficzną dla skóry licowej jest podleganie procesom starzenia się. Na powierzchni skór pojawiają się załamania, smugi zabrudzeń (które niezwykle trudno jest ze skór usunąć), głęboko wżarty kurz. Warto przewidzieć to wcześniej i zaraz po zakupie zabezpieczyć skórę odpowiednimi materiałami do impregnacji. Dzięki temu jej żywotność będzie o wiele dłuższa. Trzeba też pamiętać o regularnym natłuszczaniu. Skóra pochłania tłuszcz, stając się przez to bardziej elastyczna i wytrzymała.

Bycast

To najodporniejszy z rodzajów skór, dawniej stosowany w wyrobie produktów tapicerskich, dziś także w galanterii skórzanej. Ta skóra jest poddawana procesom impregnacji, zabezpieczona lakierami i gładka. Jej cechą jest spora odporność na zabrudzenia i zawilgocenie. W jaki sposób o niego dbać? Zabrudzenia można wytrzeć miękką ściereczką nasączoną specjalnym preparatem do bycastu. To niezwykle ważne, ponieważ ten typ skóry nie toleruje tłuszczu. Takie proste zabiegi przywracają miękkość skóry i usuwają drobne ślady użytkowania.

Skóra zamszowa i nubuk

Różnica pomiędzy tymi często mylonymi typami skór tkwi w stronie skóry, którą się wykorzystuje. Zamsz przygotowany jest z obrobionej spodniej strony, z kolei nubuk – z wierzchniej. Zamsz zwykle ma długie włosie, nubuk – bardzo krótkie. W przypadku produktów z miłego w dotyku i estetycznego zamszu lub nubuku należy koniecznie pamiętać o zabezpieczeniu przed wodą. Skóry te łatwo ulegają zabrudzeniom i zawilgoceniu, tracąc bezpowrotnie swoje walory. Przydadzą się preparaty na bazie lakierów oraz szczoteczki do skór szorstkich, którymi należy często szczotkować włosie. Wiele osób ogranicza się do zabezpieczenia i dbania o buty lub torebki, podczas gdy portfele również wymagają tych zabiegów.

Więcej na: torbynalaptopa.pl >>

Komentarze (0)