
Kurs złota i jego początki
Złoto od wieków służyło do wytwarzania monet. Wartość każdej z nich była zależna od wagi kruszcu, który ją tworzył a nie nominału nadanego przez człowieka. Z tego względu nigdy nie wyceniano złota i nie było mowy o jego kursie wyrażonym w pieniądzach. Co ciekawe nawet, gdy państwa zaczęły produkować własne banknoty, wciąż opierano się na wartości złota lub srebra.
System bimetaliczny po raz pierwszy został zawieszony w Europie w 1878 roku. Wprowadzono wówczas Łacińską Unię Monetarną, która istniała niespełna 100 lat. Wspomniane porozumienie miało na celu ujednolicenie wartości każdej waluty względem złota, a co za tym idzie zarówno 1 lir włoski, jak i frak francuski były warte dokładnie 0,290322 g złota. W międzyczasie (1900 r.) w Stanach Zjednoczonych uchwalono Ustawę o Standardzie Złota, której zapisy mówiły o wartości 1 dolara równiej wówczas 1,505 g złota. Niestety w 1929 roku nastąpił największy znany dotąd kryzys ekonomiczny w historii świata i wartość dolara w USA spadła do 0,888 g złota ($ 35 za uncję). Tamtejsze władze kazały ponadto skonfiskować obywatelom całe posiadane złoto.
Całkowity upadek systemu waluty złotowej nastąpił podczas I wojny światowej, ze względu na ilość produkowanych papierowych pieniędzy. Państwa zmuszone do zapłacenia żołnierzom na frontach i robotnikom w fabrykach broni czy maszyn wojennych, emitowały coraz większe ilości pieniędzy. Złoto, trzymane dotąd w rezerwach, powróciło z powrotem na rynek i służyło przede wszystkim do transakcji międzynarodowych. Wszystko to spowodowało ogromną inflację, której skutki w Polsce czy Niemczech były tak duże, iż określono ją mianem hiperinflacji.
W dwudziestoleciu międzywojennym niektóre państwa usiłowały wrócić do częściowej wymienności walut na złoto, jednak chociażby w przypadku Polski, było to trudne do zrealizowania. W naszym kraju wprowadzono reformy Władysława Grabskiego, a złotówkę oparto na walutach zagranicznych oraz złocie. Pomimo iż oficjalny kurs utrzymał się bez zmian (1 zł = 0,2903 g złota) aż do II wojny światowej, państwo polskie nie było zdolne do zagwarantowania całkowitej wymienności. W 1933 roku w Betton Woods ustalony został nowy ład i dolar zajął czołowe miejsce wśród walut na świecie. Nie dość, że był w pełni wymienialny na złoto, to jeszcze jego wartość stała się punktem odniesienia w przypadku określania wartości pozostałych walut. To spowodowało kolejne problemy i zaburzenia w kwestiach pieniężnych.
W latach 1968 – 1971 w Stanach Zjednoczonych kurs złota w stosunku do dolara wielokrotnie się zmieniał ze względu na wojnę w Wietnamie i kryzys naftowy, skutkujący ogromnym kryzysem gospodarczym. W rezultacie nastąpiła stagflacja, a w obiegu znalazło się tak dużo dolarów, że nie była możliwa ich pełna wymienność na złoto. 15 sierpnia 1971 r. cena uncji złota zatrzymała się na $ 42,22, a definitywny kres systemu z Bretton Woods w 1973 r. spowodował uwolnienie kursu dolara i uniezależnienie go od wartości złota. Od tego czasu można mówić o cenie wspomnianego kruszcu wyrażanej w dolarach.
Materiał partnera zewnętrznego
Zobacz również
Komentarze (0)
VMontaż szafek i szuflad w kuchni wymaga precyzji oraz odpowiednich narzędzi. Napotykane trudności można łatwo ominąć, mając przy sobie właściwe akcesoria meblowe. Prowadnice zapewniają płynne działanie szuflad, a zawiasy gwarantują bezgłośne otwieranie drzwiczek. Systemy cichego...
VTanzania, jeden z najbardziej malowniczych zakątków Afryki, to prawdziwa skarbnica kultury i tradycji. Od barwnej muzyki bębniarskiej po bogatą spuściznę plemion masajskich - Tanzanii nie da się opisać w kilku zdaniach. Kraj ten zamieszkuje ponad 130 grup etnicznych, z których każda wnosi...
Na co zwracać uwagę przy kupnie powerbanka?
VW dobie wszechobecnych smartfonów, tabletów i innych mobilnych urządzeń, które towarzyszą nam na co dzień, nasza potrzeba niezawodnego źródła energii staje się coraz bardziej widoczna. Często zdarza się, że bateria naszego urządzenia rozładowuje się w...
Zostaw komentarz