3 lipca 2016 Udostępnij

Pilarki – rodzaje i zastosowanie

Piła jest narzędziem wymyślonym bardzo dawno, które ułatwia wykonywanie wielu prac, znacząco je przyspieszając. Najczęściej rzecz jasna zastosowanie piły kojarzy nam się z wycinką drzew. Piły jednakże używane są o wiele częściej – między innymi do cięcia betonu oraz w ratownictwie. Nie tylko niszczą, ale również i pielęgnują, nie mówiąc już o tym, że dzięki nim możliwe jest artystyczne rzeźbienie w lodzie czy drewnie. Dlatego też warto dowiedzieć się więcej o pilarkach – ich rodzajach i zastosowaniu. 

Czym jest pilarka?

Zgodnie z definicją, pilarka jest samodzielnym urządzeniem, bądź częścią większej całości, wykonaną w formie ząbkowanego ostrza, służącą do przerzynania materiałów, do których cięcia została stworzona – a zatem drewna, kamienia, metalu oraz innych ciał stałych. Pilarki posiadają różne napędy mechaniczne, których zastosowanie decyduje o podstawowym podziale pilarek – mogą więc być one wprawiane w ruch przy pomocy jedynie mięśni i wysiłku człowieka, ale ich ruch może być również efektem energii elektrycznej, parowej i tak dalej.
Warto jednak dodać, że najczęściej napęd jest elektryczny lub spalinowy – to znaczy, że pilarka jest napędzana przy pomocy elektrycznego lub spalinowego silnika.

Napęd spalinowy a napęd elektryczny 

Silnik spalinowy stosowany jest w przeważającej części pilarek, z uwagi na ich praktyczność – nie trzeba się wówczas zastanawiać gdzie ją podpiąć, ażeby mieć dostęp do prądu – pilarka działa sama, napędzana od wewnątrz, a silnik jest mocny i trwały. Dostęp do energii zaś prosty i nieograniczony. Zwykle jest to silnik dwutaktowy, czyli dwusuwowy, wymagający benzyny oraz specjalnego oleju. To jest największy ich minus – brak użycia oleju i benzyny w odpowiednich proporcjach prowadzi do zatarcia napędu i na tyle poważnego uszkodzenia silnika, że naprawa może być bardzo kosztowna. O zastosowaniu tej mieszanki trzeba zatem nieustannie pamiętać – jest to jednak mimo wszystko sprzęt najwygodniejszy. 

Jeśli chodzi o napęd elektryczny, główny minus został już wymieniony – zasięg pilarki jest ograniczony kablem oraz ogólnie dostępem do prądu. W niektórych miejscach – na przykład w głębi lasu – po prostu go nie ma, a więc zastosowanie tego typu sprzętu jest po prostu niemożliwe. Przekłada się to na dużo mniejsze zainteresowanie pilarkami z napędem elektrycznym. Posiadają one jednak także sporo zalet – między innymi są dużo wygodniejsze w obsłudze. Silniki spalinowe wyrzucają z siebie sporo spalin i drgają w dłoniach – ich praca jest gwałtowna i wymaga siły do jej ujarzmienia. Silniki elektryczne działają spokojnie, bez kłębów spalin i bez nadmiernego, ogłuszającego wręcz hałasu. Kto ceni sobie komfort pracy i jest pewny stałego dostępu do źródła prądu wybiera właśnie model elektryczny. Niewątpliwie jednak posiadają one słabszą moc, niż ich spalinowe siostry.

Pilarki mechaniczne – rodzaje

Pilarki mechaniczne to urządzenia, których praca napędzana jest nie siłą rąk i mięśni osób, które je obsługują, lecz silnika, jaki się w nich znajduje i całym, skomplikowanym mechanizmem. I tak z uwagi na owe mechanizmy, budowę maszyny oraz sposoby jej wykorzystywania, pilarki dzielimy na:

- trak
- pilarkę tarczową
- pilarkę stołową
- ukośnicę
- pilarkę wahadłową
- pilarkę ramieniową
- pilarkę panelową
- pilarkę formatową
- formatyzerkę
- pilarkę ręczną
- pilarkę taśmową
- pilarkę łańcuchową
- wyrzynarkę zaopatrzoną w stosunkowo krótki brzeszczot, mocowany w jednym punkcie i poruszający się ruchem posuwisto-zwrotnym
- pilarkę szablastą

Niektóre z nich mają jeszcze swoje podtypy – na przykład trak dzieli się na poziomy jednopiłowy oraz pionowy wielopiłowy. Do najpopularniejszych pilarek należy piła stołowa, skonstruowana tak, że jej tarcza wystaje ponad blat stołu roboczego. Wielką popularnością cieszy się również pilarka panelowa, stosowana w dużych zakładach meblarskich, formatowa, znajdująca się w małych stolarniach i wersja łańcuchowa, która znajduje zastosowanie głównie w wycince drzew i charakteryzuje się posiadaniem łańcucha, którego ogniwa posiadają kształt przypominający literę U.

Komentarze (0)