19 grudnia 2016 Udostępnij

Aloes – od starożytności do czasów współczesnych

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że dobra dieta to absolutna podstawa cieszenia się zdrowiem i silnym organizmem. Niestety, w wielu przypadkach na samej świadomości się kończy, bowiem często nie podchodzimy do tej kwestii z większą uwagą, równocześnie dużo sobie szkodząc.

Jest to niekorzystne tym bardziej, że przygotowanie odpowiedniej diety wcale nie jest trudne. Wbrew powszechnej opinii, nie musimy zdobywać ogromnej wiedzy na ten temat, ani też przestrzegać bardzo rygorystycznych zasad zdrowego odżywiania się. Wystarczy jedynie, że zmienimy swoje codzienne nawyki i przede wszystkim nauczymy się dobrze wykorzystywać właściwości wszystkich produktów spożywczych, jakie są w zasięgu naszej ręki.

Oprócz podstawowego jedzenia dobrze jest pomyśleć o różnych dodatkach do diety, bowiem mogą one niekiedy zdziałać prawdziwe cuda. Czasami okazuje się, że niektóre niepozorne rośliny, które są nam doskonale znane, skrywają w sobie mnóstwo niezwykłych właściwości. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj aloes – roślina, którą przynajmniej każdy z nas trochę kojarzy.

Właściwości aloesu

Właściwości aloesu są znane od całych tysiącleci. Nie jest do końca wiadomo, kiedy roślina ta zaczęła być wykorzystywana przez ludzi w różnych celach, ale historia na pewno sięga odległych czasów. Zacznijmy od tego, że aloes to tak naprawdę zbiorcza nazwa na cały rodzaj roślin, który obejmuje blisko 400 gatunków. Ojczyzna aloesu to prawdopodobnie Bliski Wschód – zwłaszcza Półwysep Arabski. Powszechnie występuje również w wielu regionach Afryki oraz na Madagaskarze. Roślina ze względu na swoje właściwości już w starożytności wywarła ważny wpływ na całą kulturę tamtych regionów. Co ciekawe, jest opisana już w Biblii, bowiem w starożytności w wielu kulturach – również wśród Żydów – stanowiła ważny element obrzędów pogrzebowych. Aloes został użyty również przy złożeniu do grobu Jezusa. Więcej informacji na temat właściwości aloesu znajdziesz w artykule: Duo Life - właściwości aloesu

Sok z aloesu cieszył się dużą popularnością już w starożytności; niektóre kultury szybko doceniły jego smak i doskonałe właściwości zdrowotne. Sok aloesowy znano już w starożytnej Grecji i Macedonii, a potem rozprzestrzenił się również na inne regiony.

Działanie aloesu jest bardzo szerokie – produkt ten wpływa na wiele obszarów naszego organizmu. Przede wszystkim doskonale sprawdza się w przypadku jakichkolwiek dolegliwości żołądkowych. Wspiera procesy trawienne, jest też skutecznym lekiem przy zaparciach i biegunkach. Skutecznie oczyszcza organizm z toksyn. Ma również działanie żółciopędne, przez co poprawia funkcje wątroby. W przypadku związanych z tym dolegliwości, aloes może zmniejszać nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. 

aloes suplement diety

Aloes - suplement diety

Suplement diety z aloesu może być doskonałą propozycją również dla osób zainteresowanych odchudzaniem się, choć na ten temat spotkać się można z dość odmiennymi opiniami. Pewne jest to, że aloes ma działanie oczyszczające organizm, zatem na pewno może wspomagać cały proces odchudzania. Z drugiej strony wielu ludzi podchodzi do tego w  nieodpowiedni sposób, podobnie zresztą jak i do wszystkich innych preparatów, które mają pomagać nam w odchudzaniu. Wydaje się nam, że sam aloes wystarczy do tego, aby w krótkim czasie zrzucić zbędne kilogramy, co oczywiście jest wielkim błędem. Aloes może jedynie wspomóc ten proces, ale bez odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych nigdy nie uda się nam tu uzyskać zadowalających efektów. Ponadto do aloesu trzeba podchodzić z pewną ostrożnością. W odpowiednich ilościach jest on oczywiście bardzo korzystny dla naszego zdrowia, ale w nadmiarze może być groźny. Oprócz toksyn, może wypłukiwać również ważne dla nas składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały.

Aloes może być stosowany również w formie surowej. Już w starożytności wiedziano o tym, że miazga z jego liści jest doskonałym środkiem na przyśpieszenie gojenia ran – warto czasami sięgnąć po taką medycynę naturalną. Posiada on również wiele składników, które są bardzo ważne dla naszego wyglądu. Poprawiają zdrowie skóry i sprawiają, że cera wygląda znacznie lepiej. Nie bez powodu roślina ta jest szeroko wykorzystywana w dzisiejszej branży kosmetycznej i stanowi ważny składnik bardzo wielu kosmetyków.

Sok z aloesu - cena

Aloes ma zatem bardzo wiele zastosowań, o których powinien pamiętać każdy z nas. Sok z aloesu cena nie jest zbyt wysoka – za 1000 ml takiego preparatu zapłacimy nie więcej niż 30/40 zł. Warto mieć go zawsze pod ręką i wzbogacić nim swoją dietę, bowiem dzięki temu znacznie lepiej będziemy mogli dbać o własne zdrowie. Z drugiej strony trzeba pamiętać o stosowaniu go z umiarem, ponieważ w zbyt dużych ilościach aloes może okazać się szkodliwy. Dodatkowo nie każdy toleruje ten produkt – niektórzy ludzie cierpią na alergię na aloes, przez co powinni go unikać. Jeśli jednak przyjmujemy go zgodnie z przeznaczeniem i podstawowymi zasadami, to zdziała on w naszym ciele prawdziwe cuda, usprawni działanie naszego organizmu i pomoże nam w skutecznym chronieniu się przed wieloma poważnymi dolegliwościami.

Komentarze (0)