
Hiperkifoza - co warto wiedzieć?
Hiperkifoza, inaczej okrągłe plecy, jest diagnozowana przez badanie palpacyjne. Pacjent wykonuje zgięcia i rotacje kręgosłupa, aby lekarz określił stopień zaawansowania wady postawy. Przeprowadza się też badanie rentgenowskie.
Przyczyny hiperkifozy
Hiperkifozę najczęściej wywołuje nieprawidłowa postawa ciała, w szczególności długotrwałe utrzymywanie pochylonej pozycji. Do powstania pleców okrągłych może też prowadzić boczne skrzywienie kręgosłupa – skolioza. U dzieci hiperkifoza pojawia się na skutek choroby Scheuermanna, tzw. kifozy młodzieńczej. Charakteryzuje się ona powstaniem martwicy i obumieraniem kości. Osoby starsze z nieprawidłową postawą także mogą cierpieć na hiperkifozę, ze względu na starzenie się organizmu. Inne przyczyny tego schorzenia to:
- wypadnięcie dysku,
- uraz kręgosłupa,
- infekcja kręgosłupa,
- artretyzm,
- osteoporoza,
- zwyrodnienie kości,
- dystrofia mięśniowa,
- choroba Pageta,
- schorzenia układu hormonalnego,
- choroby tkanki łącznej,
- wady wrodzone: guzy lub rozszczep kręgosłupa.
Aby zatrzymać rozwój choroby, stosuje się gorset ortopedyczny lub ortezę, np. prostotrzymacz, Korygują one wady postawy.
Objawy hiperkifozy
Najbardziej widoczny objaw hiperkifozy to okrągłe plecy. W zaawansowanym stadium może się ona przekształcić w garb, wyglądający jak wybrzuszenie górnej części pleców. Inne objawy hiperkifozy to nadmiernie wysunięta do przodu głowa i barki oraz zaokrąglone ramiona. Łopatki odstają od klatki piersiowej, a ona sama jest zapadnięta i spłaszczona. Osoby z tą wadą postawy niekiedy odczuwają też ból w górnej części pleców, ponieważ pogłębiona kifoza powoduje silny nacisk na kręgosłup. Oprócz tego, jeśli naciska na płuca, pojawiają się problemy z oddychaniem.
Hiperkifoza – leczenie
Leczenie hiperkifozy w łagodnej postaci obejmuje wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę. Osoba ze zdiagnozowaną wadą postawy, jaką są plecy okrągłe, powinna spać na materacu, który jest dosyć twardy. Warto wypróbować też masaże, jogę bądź skorzystać z usług chiropraktyka, który zajmuje się terapią manualną. W cięższych przypadkach bardziej zaawansowanej hiperkifozy stosuje się gimnastykę korekcyjną, szelki ortopedyczne i fizykoterapię. Pacjenci przyjmują też leki przeciwbólowe. Jeśli wraz ze skrzywieniem kręgosłupa występuje infekcja lub doszło do rozwoju guza, wykonuje się operację.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
Komentarze (0)
Jak przygotować podłoże pod deskę podłogową?
VUkładanie deski podłogowej to nie tylko estetyczny dodatek do wnętrza, ale także decyzja inwestycyjna, która może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania przestrzeni. Aby jednak cieszyć się trwałością i elegancją drewnianej podłogi, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie...
VW dzisiejszym zagonionym świecie, gdzie każda minuta jest na wagę złota, planowanie zdrowych posiłków może stanowić prawdziwe wyzwanie. Właśnie dlatego catering dietetyczny cieszy się rosnącą popularnością wśród pracowników biurowych w Polsce. Nie tylko pozwala zaoszczędzić czas...
VKlimatyzator ścienny zyskuje na popularności w polskich domach. Jego zalety to nie tylko skuteczne chłodzenie pomieszczeń, ale także nowoczesny wygląd, który świetnie komponuje się z estetyką wnętrz. W dobie zmieniającego się klimatu i coraz gorętszych lat, inwestycja w system...
Zostaw komentarz