31 marca 2017 Udostępnij

Gdzie szukać wiedzy na temat finansów?

Finanse interesują coraz więcej osób – niezależnie, czy chodzi o zaplanowanie domowego budżetu, gromadzenie oszczędności, metody inwestowania czy zasady działania instytucji finansowych. Dodatkowa wiedza może wpłynąć na poziom życia, dlatego portale i książki przybliżające niektóre mechanizmy wciąż zyskują na popularności. Nie wszystkie jednak skupiają się na przekazywaniu merytorycznych treści, dlatego warto zwrócić uwagę na źródło, z którego pozyskujemy nowe wiadomości.

Każda wiedza może być na wagę złota – zwłaszcza ta dotycząca finansów. Z tego względu warto uzupełniać swoje wiadomości na temat metod oszczędzania czy inwestowania. Dobrym pomysłem jest również poznanie podstawowych pojęć z zakresu ekonomii i finansów; to pomoże w zrozumieniu bardziej zaawansowanych treści, kierowanych często do specjalistów. Gdzie zatem szukać wiedzy na temat finansów? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Uzupełnij podstawowe wiadomości

Każdy, kto chce nieco bliżej zaznajomić się z tematem finansów (niezależnie od przyczyny i konkretnych zainteresowań) powinien w pewnym momencie uzupełnić podstawowe wiadomości lub odświeżyć przyswojoną już wiedzę. W tym celu warto poszukać portali, które zawierają mini-encyklopedie lub słowniki z elementarnymi pojęciami (na przykład takie, jak na stronie wonga.pl - https://www.wonga.pl/slowniczek). Ważne, by informacje były przedstawione w sposób jasny i czytelny dla przeciętnego odbiorcy. Jeśli pojęcia wydają się niezrozumiałe, warto poszukać innego źródła wiadomości.

Warto pamięć, że na niektórych portalach pojawiają się informacje, które nie są redagowane przez specjalistów lub ogólna tematyka portalu znacznie różni się od zagadnień z zakresu finansów. Znacznie lepszym pomysłem jest wyszukiwanie treści na stronach specjalistycznych, których autorami są eksperci w branży lub firmy bezpośrednio związane z finansami. Dzięki temu zyskuje się pewność, że najważniejsze informacje, stanowiące bazę do dalszego zdobywania wiedzy, są sprawdzone i zgodne z prawdą.

Finanse: skąd warto czerpać wiedzę?

Pierwszym źródłem wiedzy, o którym warto pamiętać (zwłaszcza w dobie cyfryzacji) są książki. Należy jednak pamiętać, że każda publikacja jest kierowana do konkretnego odbiorcy – niektóre książki napisano z myślą o studentach kierunków ekonomicznych i finansowych, inne są kierowane do specjalistów z branży, jeszcze inne do osób, które dopiero zaczynają się interesować tematyką finansów. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ publikacje różnią się między sobą zwłaszcza stylem i nasyceniem specjalistycznych pojęć. Osoba, która chce uzyskać podstawowe wiadomości, przedstawione w zrozumiały dla niego sposób, nie powinna szukać ich w podręcznikach czy kompendiach dla osób zawodowo związanych z finansami.

Drugim źródłem jest oczywiście Internet. W sieci znajduje się mnóstwo stron i portali poświęconych tematyce finansów. Niektóre z nich są prowadzone przez redaktorów i dziennikarzy ekonomicznych, inne – przez blogerów i osoby związane zawodowo z branżą finansową. Coraz więcej wiadomości można pozyskać także ze stron instytucji i organizacji finansowych; bardzo często znajdują się na nich przydatne poradniki nawiązujące tematyką do działalności danego podmiotu. W przypadku poszukiwań internetowych źródeł wiedzy warto zwrócić uwagę na webinary i filmy poświęcone właśnie tematyce finansowej.

Trzecim źródłem, o którym warto wspomnieć, są warsztaty, spotkania i konferencje ekonomiczne. Przed wzięciem udziału w którymkolwiek z wymienionych wydarzeń warto sprawdzić dokładnie ich program, a także to, do kogo są kierowane; może się okazać, że poziom wiedzy przekazywanej na spotkaniu okaże się nieadekwatny do oczekiwań danej osoby (np. warsztat porusza kwestie podstawowe, podczas gdy uczestnik miał nadzieję na nieco bardziej zaawansowane porady i metody). Zaletą tej metody pozyskiwania wiedzy jest kontakt ze specjalistą i możliwość zadawania własnych pytań; to także okazja do tego, by poznać inne osoby interesujące się tematyką finansów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że znaczna część źródeł wiedzy na temat finansów jest całkowicie darmowa – większość książek można wypożyczyć z biblioteki, uczestnictwo w wielu spotkaniach czy warsztatach jest bezpłatne (wystarczy się np. zarejestrować), z kolei artykuły umieszczone w Internecie na ogół nie wymagają uiszczenia jakichkolwiek opłat. To z kolei oznacza, że wiedza na temat finansów jest szeroko dostępna i może ją zdobyć każda zainteresowana osoba.

Materiał partnera

Komentarze (0)