18 września 2017 Udostępnij

Jakie korzyści przynosi uprawianie sportów walki?

Sporty walki cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród mężczyzn, ale również wśród kobiet i dzieci. Wzrasta liczba klubów sportowych, w których organizowane są zajęcia dla miłośników tej dyscypliny sportowej.

Uprawianie sztuk walki posiada wiele zalet. Jedną z najbardziej oczywistych jest możliwość regularnej aktywności fizycznej, a wszyscy wiemy, jak duże ma ona znaczenie dla naszego organizmu i zdrowia. Brak ruchu prowadzi do otyłości i wielu innych chorób.

Regularne uprawianie sportu, między innymi sztuk walki pozwala zachować zdrowie i dobrą formę. Intensywne treningi wyraźnie poprawiają kondycję fizyczną, wpływając jednocześnie bardzo korzystnie na sylwetkę. Sporty walki rozwijają mięśnie wszystkich partii ciała. Poprawiają koordynację ruchową, sprawność i wytrzymałość organizmu.

Uprawianie sztuk walki to znakomity sposób na walkę ze stresem. To także świetna odskocznia od codziennych obowiązków i problemów. Trenowanie sportów walki bardzo korzystnie wpływa również na samoocenę osoby uprawiającej te dyscyplinę sportu, dodaje pewności siebie, pomaga pozbyć się kompleksów.

Sporty walki zazwyczaj wiążą się z ogromnym wysiłkiem, często też z bólem, to z kolei uczy samodyscypliny, kształtuje silną wolę, pozwala nabrać dystansu do otaczającej nas rzeczywistości. Osoby trenujące sporty walki nabywają umiejętność samoobrony.

Czy warto zapisać dziecko na sztuki walki?

Wiek dziecięcy jest najlepszym momentem na rozpoczęcie przygody ze sportami walki. Rodzice często jednak mają wątpliwości, na jaką sztukę walki zapisać dziecko i jaki klub sportowy wybrać. Często słyszy się o podziale sztuk walki na „chwytane” oraz „uderzane”.

W „chwytanych” sztukach walki (judo, zapasy, sumo, brazylijskie jiu-jitsu, sambo sportowe) nie stosuje się kopnięć ani ciosów, natomiast używa się rzutów, czasem też duszeń i dźwigni. W „uderzanych” sztukach walki (karate, boks, kick-boxing, taekwon-do, muay thai) dopuszczane są ciosy oraz kopnięcia. Decyzja o wyborze sztuki walki powinna być starannie przemyślana.

Zanim zapiszemy dziecko na zajęcia, najlepiej poznać osobę prowadzącą zajęcia, porozmawiać z nią, przedstawić wszystkie swoje wątpliwości. Sporty walki nie wiążą się ze zbyt dużymi wydatkami. Na te wydatki składa się miesięczna opłata za zajęcia, strój, pas, ew. dodatkowe akcesoria, np. materac gimnastyczny.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)