28 lutego 2019 Udostępnij

Nowy czy używany motocykl?

 

Popularność motocykli stale rośnie. Jest to wynikiem wygodnego przemieszczania się tym środkiem transportu w dużych miastach, łatwego parkowania, a także mody. Włoskie zwyczaje, gdzie większość społeczeństwa porusza się niewielkimi motocyklami, przenikają także do innych krajów, w tym do Polski. Kupno motocykla jest często dużym obciążeniem dla budżetu domowego. Zastanawiamy się więc czy inwestować większe środki w zakup nowego pojazdy, czy też szukamy odpowiedniego modelu na rynku wtórnym. Ile osób, tyle rozwiązań. Każdy musi je dopasować do własnych oczekiwań i możliwości finansowych.

Motocykle – nowa moda na polskich drogach

            Motocykle, które najczęściej kupujemy, należą do klasy średniej. Nie służą jedynie przemieszczaniu się po mieście, ale są także okazją do spróbowania swoich sił przy większych prędkościach. Te modele kosztują znacznie więcej, aniżeli ich miejskie odpowiedniki. Warto zatem zdecydować, do czego będzie nam służył jednoślad.

            Widząc motocyklistów, często zastanawiamy się nad bezpieczeństwem używania tego rodzaju pojazdu. Większość osób korzysta z nich rozważnie, zdarzają się jednak kierowcy, którzy traktują motocykl jako pojazd wyścigowy, a ulice miast jak tor do motocrossu. Decydując się na zakup motocykla, powinniśmy wziąć pod uwagę jego moc, aby była odpowiednia do planowanego wykorzystania.

Motocykl z salonu

            Osoby, które wybierają odpowiedni model motocykla, często korzystają z profesjonalnego wsparcia w specjalistycznych salonach, które zajmują się sprzedażą tego rodzaju pojazdów. Warto pamiętać, iż nowy motocykl będzie inwestycją kosztowną. Kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych to minimum, jakie musimy zapłacić za modele z dobrej, górnej półki, charakteryzujące się niezawodnością i odpowiednim wyposażeniem.

            Z zakupem tego pojazdu wiążą się także opłaty dodatkowe, na które składają się: koszt rejestracji oraz ubezpieczenie. Nowy, drogi motocykl, będzie generował wyższe koszty polisy niż jego używany odpowiednik. Ubezpieczenie można pokryć z pożyczki przez Internet, dzięki czemu nieplanowane koszty spłacimy w dogodnych dla siebie ratach.

Pojazdy używane

            Alternatywą, szczególnie dla osób, które nie dysponują znacznym budżetem, jest zakup motocykla używanego. Można poszukać odpowiednich modeli w komisach lub bezpośrednio od sprzedających na aukcjach internetowych. Koszty inwestycji będą niższe, jednak warto pamiętać o dokładnym sprawdzeniu motocykla, zanim podpiszemy umowę. To ważne ze względów bezpieczeństwa, a także finansowych. W razie poważnej awarii będziemy zmuszeni do wydatkowania znacznych środków na niezbędną naprawę.

            Niektóre osoby decydują się na zakup uszkodzonego sprzętu, ponieważ można go nabyć w rozsądnej cenie. Samodzielnie dokonują koniecznych napraw i przywracają sprawność motocyklowi. Części zamienne można sfinansować z wykorzystaniem pożyczki przez Internet, dzięki czemu zyskamy dobry motocykl w atrakcyjnej cenie.

            Zakup motocykla jest tożsamy z zakupem samochodu. Musimy podjąć dokładnie te same decyzje, ale w innej skali. Warto zatem wcześniej sprawdzić wszystkie dostępne możliwości i wybrać taką, która będzie dla nas odpowiednia pod względem oczekiwań oraz przewidywanych kosztów. Nowoczesne mechanizmy finansowania zakupów, jak pożyczki przez Internet, pozwolą na pozyskanie dodatkowych środków, jeśli nie posiadamy odpowiedniego budżetu na zakup motocykla.

Komentarze (0)