21 maja 2018 Udostępnij

Ubezpieczenie karty kredytowej – czy to mi się opłaca?


Nie sposób zaprzeczyć temu, że karta kredytowa, to przydatny instrument finansowy. Wśród jej zalet należałoby wymienić szybki dostęp do dodatkowych środków bez zbędnych formalności, kilkudziesięciodniowy okres bezodsetkowy czy możliwość tworzenia pozytywnej historii kredytowej. Ta ostatnia przyda się przede wszystkim tym, którzy w najbliższym czasie zamierzają ubiegać się o kredyt.

 

Jednak jak każdy kredyt, tak i ten zaciągany za pośrednictwem elektronicznego pieniądza trzeba będzie kiedyś spłacić, dlatego chcąc korzystać z karty kredytowej bez obaw dobrze jest już dziś pomyśleć o tym, by ją ubezpieczyć. Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie karty kredytowej? Jakie koszty się z tym wiążą? Co gwarantuje nam ubezpieczenie? Na te i inne pytania odpowiadają nasi eksperci.

 

Korzystanie z karty kredytowej (podobnie jak z karty debetowej) niesie za sobą pewne zagrożenia których powinniśmy być świadomi. Mowa tutaj nie tylko o sytuacji, gdy zadłużamy się ponad miarę i tracimy kontrolę nad swoimi wydatkami zaciągając coraz to nowe zobowiązania, lecz również o kradzieży czy zgubieniu karty, które wiążą się z tym, że naszym plastikiem będzie mógł posłużyć się ktoś nieuprawniony, zaś nieautoryzowane transakcje w niektórych przypadkach obciażą nasze konto.

 

Wskazówka!

 

Jeśli obawiasz się, że mając kartę kredytową nie zapanujesz nad swoimi finansami, a jednocześnie brakuje Ci pieniędzy – weź pod uwagę pożyczki pozabankowe. Te wprawdzie również trzeba będzie spłacić (wraz z odsetkami), lecz decydując się na nie od początku wiesz ile i kiedy będziesz musiał oddać (nie wydasz także więcej niż masz na koncie).

 

Jak już powiedzieliśmy karta ta jest produktem o charakterze kredytowym, stąd też wszystkie zdarzenia losowe takie jak wypadek, ciężka choroba czy utrata pracy mogą wiązać się z trudnościami w uregulowaniu zaciągniętego wcześniej zobowiązania. Dlatego też banki chcąc przynajmniej częściowo chronić swoich klientów przed konsekwencjami płynącymi z takich zdarzeń oferują ubezpieczenie (oczywiście nie za darmo) karty kredytowej.

 

Czy prawo chroni moją kartę kredytową?

 

Nim zdecydujemy się wykupić ubezpieczenie karty kredytowej warto wiedzieć, że każda karta podlega pewnej ochronie prawnej na mocy Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych (wprowadzona 7 października 2013 nowelizacja tej ustawy uchyliła Ustawę z dnia 12 września 2002 roku o elektronicznych instrumentach płatniczych). Zakres tej ochrony nie jest jednak zupełny, gdyż w przypadku nieuprawnionej transakcji użytkownikowi zwracane są jedynie kwoty powyżej 150 euro (co oznacza, że jeśli nie mamy ubezpieczenia, to za wszystkie transakcje nieprzekraczające tej kwoty będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni).

 

Ponadto ochrona ta odnosi się jedynie do strat finansowych powstałych przed zastrzeżeniem karty. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że czy to w wyniku zgubienia karty czy kradzieży wszystkie pieniądze zostaną nam zwrócone (nawet jeśli strata wyniosła mniej niż 150 euro) warto zdecydować się na ubezpieczenie karty kredytowej. Co jeszcze daje nam ubezpieczenie? Inną jego zaletą jest fakt, że w takim przypadku ochroną obojęte są również te karty, które padły ofiarą skimmingu tj, kradzieży w wyniku zeskanowania danych umieszczonych na pasku magnetycznym karty.

 

Uwaga!

 

Bank nie ponosi odpowiedzialności finansowej za te nieuprawnione transakcje (niezależnie od kwoty) do których doszło z winy klienta tj. np. na skutek pożyczenia karty innej osobie lub zwłoki w zgłoszeniu kradzieży karty.

 

Co zrobić jeśli zniknięcia karty kredytowej nie zauważę od razu?

 

W takiej sytuacji również przyda Ci się ubezpieczenie. Większość ubezpieczeń obejmuje swoim zakresem nieuprawnione transakcje dokonywane nawet do 72 godzin wstecz przed utratą „plastiku”. Co ważne, ochrona ta obejmuje transakcje wykonywane zbliżeniowo, transakcje potwierdzane PINem, a nawet płatności w sieci.

 

Czy bank zwróci mi skradzioną gotówkę?
 

Wyobraż sobie, że swoje środki finansowe tracisz nie wówczas, gdy posługujesz się kartą, ale wypłacając pieniądze z bankomatu lub dokonując wypłaty w sklepie. Co wtedy? Jeśli wykupisz odpowiednią polisę, wówczas to bank odda Ci skradzioną gotówkę. Pamiętaj jednak, że tak jak przy większości polis, tak i tutaj mamy do czynienia z kwotowym zakresem odpowiedzialności ubezpieczyciela, ponadto odzyskanie pieniędzy będzie możliwe tylko wtedy jeśli do kradzieży dojdzie przed upływem 2 godzin od momentu pobrania gotówki.

 

Czy bank spłaci moje długi?

 

Niektóre ubezpieczenia karty kredytowej gwarantują również spłatę zadłużenia w sytuacji śmierci, utraty pracy lub ciężkiego wypadku właściciela karty. Zaletą tego rodzaju ubezpieczenia jest niska składka, która zazwyczaj stanowi procent salda aktualnego zadłużenia.

 

Rozważając to czy ubezpieczyć kartę kredytową należy przede wszystkim zastanowić się nad tym czy potrzebujemy takiej ochrony i która z oferowanych polis najlepiej spełni nasze oczekiwania. Ważne jest również to, by poznać związane z nimi koszty i sytuacje w których ubezpieczyciel mimo wykupionej polisy może nie wypłacić nam odszkodowania.

 

Najciekawszą ofertą wydaje się tu ubezpieczenie karty przed nieuprawnionym jej użyciem oraz gwarancja spłaty zadłużenia w przypadku śmierci lub choroby właściciela karty. Jeśli chcemy poczuć się bezpieczniej za niewielką opłatą – w takim przypadku powinniśmy wykupić ubezpieczenie karty kredytowej i mieć pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne.


Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)