12 czerwca 2017 Udostępnij

Styl skandynawski w mieszkaniu – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Moda na Skandynawię trwa w najlepsze. Pomimo tego, że wszystkie kraje z tego rejonu geograficznego są na wskroś europejskie, to jednak z powodu surowego klimatu, specyficznego nastawienia do rzeczywistości oraz mentalności, różnią się znacznie od pozostałych państw na naszym kontynencie. Ma to swoje odzwierciedlenie w wielu aspektach życia, również w stylu skandynawskim. Dotyczy on podejścia do wyposażania wnętrz, designu oraz używanych materiałów. Wiele osób chciałoby we własnym domu urządzić skandynawskie wnętrza, bo uważa je za proste, praktyczne i stonowane, ale jednocześnie dyskretnie eleganckie i stylowe. Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Oto garść porad.

Skandynawskie wnętrza – powrót do natury

Skandynawowie byli mistrzami w wykorzystywaniu tego, co oferowała im natura. Dotyczy to również stylu skandynawskiego. Wnętrza w nim wykończone są najcenniejszym surowcem tamtych regionów, czyli drewnem. Właśnie z tego materiału wykonuje się zatem podłogi, meble, elementy dekoracyjne. Bardzo ważne jest również to, żeby surowiec był jak najbardziej zbliżony do swojego pierwotnego stanu. Drewno w stylu skandynawskim powinno mieć zatem wyraźnie zaznaczone słoje i inne naturalne niedoskonałości, które tylko podkreślają wyjątkowość wnętrza. Trzeba też pamiętać, że Skandynawowie mają bardzo praktyczne podejście do rzeczywistości – cenią sobie wygląd i jakość naturalnego drewna, ale mają świadomość, że jest to materiał droższy od innych. Stąd nic nie stoi na przeszkodzie, aby na podłodze zamiast parkietu czy desek użyć dobrej jakości paneli imitujących naturalne drewno.

Oprócz drewna w skandynawskich wnętrzach równie chętnie wykorzystuje się inne naturalne materiały – zarówno do wykończenia, jak i dekoracji wnętrza. Może to być kamień, skóra, a także tkaniny takie jak bawełna, len czy juta, czyli wszystko, co w dawnych czasach można było stworzyć lub znaleźć samodzielnie w najbliższym otoczeniu.

Mieszkanie w stylu skandynawskim – widne i jasne

Im dalej na północ, tym dni są krótsze – światło słoneczne jest towarem deficytowym, w związku z tym trzeba wykorzystywać je z maksymalną efektywnością. Dlatego też w skandynawskich wnętrzach dominuje biel lub inne jasne kolory. Taki dobór kolorystyki sprawia, że nawet w gorzej nasłonecznionych pomieszczeniach jest wyraźnie widniej, a co za tym idzie – również przytulniej. Na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła wpływają również okna. W skandynawskich wnętrzach są one duże i odsłonięte. Zamiast ciężkich i ciemnych zasłon lepiej użyć lekkich w naturalnych odcieniach beżowym lub szarym. Podobna kolorystyka powinna znaleźć się w całym domu – zarówno w elementach wykończeniowych jak i meblach. Dzięki temu obok efektu większego nasłonecznienia wnętrze będzie wydawało się bardziej świeże i czyste. Nie należy obawiać się sterylności – ten efekt w łatwy sposób można zminimalizować odpowiednimi dodatkami i ozdobami.

Meble w skandynawskim wnętrzu – przede wszystkim praktyczne

O skandynawskim designie powiedziano i napisano już naprawdę wiele, ale wszystko sprowadza się do kilku naprawdę prostych zasad. Po pierwsze praktyczność – meble i inne przedmioty codziennego użytku mają za zadanie przede wszystkim poprawiać komfort naszego życia, a to oznacza, że najważniejsza powinna być ich funkcjonalność. Nawet najładniejsze fotele nie będą pasować do mieszkania w stylu skandynawskim, o ile nie będą wygodne, a korzystanie z nich nie sprawiać będzie przyjemności. Według Skandynawów to meble i inne sprzęty domowe są dla ludzi, a nie odwrotnie. Drugą podstawową zasadą jest minimalizm, według którego trzeba ograniczyć ilość posiadanych przedmiotów do rozsądnego minimum. Lepiej postawić na jakość wykonania i materiały najwyższej klasy niż ilość. Trzecia zasada to prostota – przedmioty, którymi otoczeni są domownicy w mieszkaniu w stylu skandynawskim powinny być estetyczne, dobrze zaprojektowane, ale jednocześnie niezbyt mocno zdobione i bez zbędnych dodatków. Liczy się harmonia i raczej stonowany styl, bo w skandynawskich wnętrzach najważniejsze są atmosfera i miłe spędzanie czasu z rodziną lub przyjaciółmi, a nie muzealny wystrój pełen przepychu i nadmiernej szykowności.

Dekoracje wnętrza skandynawskiego

Czytając do tej pory o skandynawskim stylu można odnieść wrażenie, że wnętrza są tam surowe i pozbawione elementów dekoracyjnych. Nic bardziej mylnego. W mieszkaniu w stylu skandynawskim można pozwolić sobie na wiele różnych ozdób i dodatków, trzeba jednak pamiętać, że mają one być akcentami, które ożywią wnętrza, ale ich nie zdominują. W zimne i surowe przestrzenie można tchnąć ducha za pomocą żywych kolorów pledów, narzut i poduszek w geometryczne wzory. Można taki efekt osiągnąć również za pomocą zielonych roślin, które będę bardzo dobrze czuły się w rozświetlonych i jasnych pomieszczeniach.

Jasne ściany będą dobrze komponować się z kontrastującym plakatem w ramce. Równie dobrze, dla podkreślenia przytulnej atmosfery, można powiesić fotografie rodzinne, które będą przypominać przyjemne, wspólne chwile. Wybierając dekorację do skandynawskiego wnętrza trzeba jednak zawsze pamiętać, że mniej znaczy więcej – większa liczba dodatków nie zawsze będzie oznaczała, że wnętrze jest bardziej estetyczne.

Styl skandynawski – wnętrza dla domowników

Decydując się na styl skandynawski w domu trzeba pamiętać, że najważniejszy jest w nim… domownik. Jego potrzeby, wygoda, poczucie estetyki. Wszystko w mieszkaniu – od mebli, przez wykończeni, po dodatki – powinno sprawiać, że z przyjemnością będzie się tam spędzać czas. Bo mieszkanie w stylu skandynawskim powinno przede wszystkim sprzyjać relaksowi i dobremu samopoczuciu. Więcej na temat skandynawskiego stylu można przeczytać między innymi na tej stronie internetowej - http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-wybrac-styl/styl-skandynawski,pr57.html. Znaleźć można tam między innymi gotowe przykłady aranżacji w stylu skandynawskim, a także więcej informacji na temat jego genezy i wartości, które się za nim kryją.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)