17 listopada 2017 Udostępnij

Ubezpieczenie OC po szkodzie: jak się zmieni?

To może się zdarzyć każdemu, zawsze i wszędzie. Wystarczy chwila nieuwagi: osa w samochodzie, schylenie się po coś na podłodze czy odebranie ważnego telefonu w czasie jazdy. Nagle słychać charakterystyczny huk i już. Stłuczka gotowa. Jakie będą jej konsekwencje?

Najważniejsze jest zawsze zdrowie. Jeśli stłuczka była niegroźna i nikomu nic się nie stało, to możecie odetchnąć. Auto to tylko rzecz, a ubezpieczenie pojazdu może jest kosztowne, ale najważniejsze jest zdrowie. Większość kierowców jednak w takich sytuacjach martwi się, jak to wydarzenie wypłynie na wysokość składki za ubezpieczenie OC. Sprawdziliśmy to i znaleźliśmy potwierdzenie na stronie http://www.mtu24.pl/

Kto jest temu winny

Kluczowa kwestia to po czyjej winie leży szkoda. Kierowca, który jechał zgodnie z przepisami nie ma się czego obawiać. Choć naprawa auta będzie sporą niedogodnością, nie zostanie obciążony żadnymi kosztami. Nie straci też zniżek, bo szkoda zostanie pokryta z ubezpieczenia OC sprawcy. Jeśli ty jesteś sprawcą zdarzenia, musisz się liczyć z kosztami, ponieważ to z twojego OC zostanie wypłacona rekompensata dla osób poszkodowanych. Ubezpieczyciel w związku z tym na pewno zmieni wysokość składki na kontynuacji twojego ubezpieczenia. Nie jest jednak możliwe proste wyliczenie jak bardzo wzrośnie cena twojego ubezpieczenia. Każda firma kształtuje ceny według własnych algorytmów i stawek. Dotyczy to także zmiany ceny po szkodzie. Związane jest to z tym, czy to jest twoja pierwsza szkoda, czy kolejna oraz z wieloma innymi czynnikami. Niektóre firmy bardzo surowo traktują kierowców, podnosząc cenę nawet o 50 procent, inne są łagodne i przy pierwszej, niewielkiej szkodzie mogą dać podwyżkę tylko 10-procentową. Oczywiście koszt naprawy swojego auta będziesz musiał ponieść z własnej kieszeni.

Przygotuj się

Do końca okresu składkowego po szkodzie twoje dotychczasowe ubezpieczenie pojazdu będzie ważne, ale przygotuj się na nową cenę przy przedłużaniu umowy. To dobry moment, żeby skorzystać z kalkulatora OC i sprawdzić oferty co najmniej kilku różnych firm. Może się okazać, że zmieniając ubezpieczyciela na tańszego, mimo utraty zniżek uda ci się uzyskać ubezpieczenie za podobną cenę, którą płaciłeś do tej pory. Dlatego na dwa tygodnie przed końcem trwającego ubezpieczenia znajdź chwilę, żeby porównać ceny. Wypełnienie kalkulatora zajmuje dosłownie chwilę, wystarczy wpisać dane właściciela auta i samego pojazdu, a możesz wiele zyskać. A przynajmniej mniej stracić.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)