12 października 2016 Udostępnij

Autocasco - od czego zależy naliczanie składek?

Cena ubezpieczenia AC zależy od bardzo wielu czynników. Na wysokość składki wpływa zarówno zakres ochrony ubezpieczeniowej, jak również indywidualna sytuacja ubezpieczanego i jego samochodu.

Wykupienie ubezpieczenia AC jest szczególnie polecane właścicielom nowych samochodów oraz aut o wysokiej wartości rynkowej. W przypadku kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia samochodu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy należną kwotę odszkodowania, pozwalającą na naprawę szkód lub kupno nowego samochodu.

AC będzie dobrym rozwiązaniem także dla tych uczestników ruchu drogowego, którzy jako sprawcy kolizji czy stłuczek nie chcą z własnej kieszeni finansować napraw własnego samochodu. Dzięki ubezpieczeniu AC to ubezpieczyciel pokryje wszystkie niezbędne wydatki.

Kalkulator autocasco - kliknij i dowiedz się więcej.

Od czego zależy cena polisy AC?

Zasady obliczania składki ubezpieczenia AC są określone ą w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Najczęściej cena polisy ustalana jest na podstawie określenia stawki podstawowej, tzw. bazowej (% wartości pojazdu) oraz po doliczeniu określonych zwyżek lub zniżek, wynikających z indywidualnej oceny ryzyka pojazdu oraz historii ubezpieczeniowej klienta.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynniki, mające wpływ na wysokość składki ubezpieczenia AC.

AC a wiek samochodu

W większości towarzystw ubezpieczeniowych problem z kupnem polisy AC mogą mieć właściciele starych aut. Choć 10-letni samochód bez problemu ubezpieczy prawie każde towarzystwo ubezpieczeniowe, ze starszym modelem może być już sporo zachodu.

Warto wiedzieć również, że ubezpieczenie AC na kilkunastoletnie auto różni się zwykle od autocasco dla nowego czy kilkuletniego pojazdu. Polisa dla starszego samochodu jest zwykle uszczuplona do wersji podstawowej, a ewentualne wypłaty odszkodowań przy stłuczce lub kolizji odpowiednio pomniejszane. Zakres polisy AC będzie miał odzwierciedlenie w wysokości składki. Im szerszy zakres ochrony, tym polisa będzie droższa.

Warto wiedzieć, że koszt ubezpieczenia AC dla aut starszych, których wartość nie przekracza 10 tys. zł, to często zdecydowanie mniejszy wydatek niż konieczność samodzielnej naprawy uszkodzonego z własnej winy pojazdu. W przypadku kradzieży pojazdu polisa AC częściowo zrekompensuje poniesione straty.

Miejsce zamieszkania i rejestracji pojazdu

Osoby, które mieszkają na wsi lub w małym miasteczku, mogą liczyć na niższą wysokość składki. W mniejszym mieście prawdopodobieństwo kolizji i kradzieży samochodu jest znacznie mniejsze niż w przypadku dużej aglomeracji. Ubezpieczyciel ponosi więc mniejsze ryzyko.

Marka samochodu

Nie bez znaczenia jest także marka samochodu. Niższą stawkę zapłaci kierowca posiadający auto, które nie figuruje w czołówce policyjnych statystyk wypadkowych i kradzieżowych.

AC a zniżki za bezszkodową jazdę

Jednym z kluczowych elementów przy obliczaniu składki AC są ewentualne zniżki za bezszkodową jazdę. W większości towarzystw ubezpieczeniowych za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymasz 10 procent zniżki. W ten sposób możesz osiągnąć nawet 60-procentową ulgę.

Wiek i doświadczenie kierowcy

Jak pokazują statystyki młodzi, niedoświadczeni kierowcy są głównymi sprawcami kolizji drogowych. Młodzi uczestnicy ruchu, który nie zdążyli jeszcze wypracować zniżek na bezszkodową jazdę, zapłacą najwięcej za polisę ubezpieczeniową.

W większości towarzystw ubezpieczeniowych wyższą składkę zapłacą osoby przed 26 rokiem życia, posiadające prawo jazdy krócej niż 3 lata.

Kalkulator autocasco - samodzielne obliczenie wysokości składki AC

Szukając sprawdzonego sposobu na samodzielną kalkulację składki, skorzystaj z kalkulatora autocasco Liberty Ubezpieczenia. Dzięki niemu nie tylko szybko i sprawnie zweryfikujesz wysokość składki, ale dopasujesz także zakres ochrony do aktualnych możliwości finansowych.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)