14 grudnia 2016 Udostępnij

Dell Latitude – biznesowe laptopy wysokiej wydajności

Przygotowanie dobrego urządzenia dla klientów z segmentu biznesowego wymaga zwrócenia uwagi przede wszystkim na solidność wykonania obudowy oraz wydajność komponentów odpowiedzialnych za stabilną pracę. Firma Dell stara się te kryteria spełnić, oferując laptopy z serii Latitude.

Z jednej strony jest to typowy sprzęt biznesowy wpisujący się, w zależności od modeli, we wszystkie półki cenowe. Na rynku dostępne są jednak również konfiguracje, które nieco wybijają się ponad standard, umożliwiając specjalne zastosowanie. Dobrym na to przykładem jest Dell Latitude e5570, który w swojej najmocniejszej odmianie wyróżnia się naprawdę przyzwoitą wydajnością.

Wydajność klasy biznes

Oczywiście wszystko to możliwe jest ze względu na zastosowanie specjalnych podzespołów, które rzadko można spotkać w tej klasie sprzętu. Mowa przede wszystkim o procesorach. Najwydajniejsze konfiguracje laptopa korzystają z układów Intel Core i5 oraz i7 szóstej generacji, oznaczonych znacznikiem HQ, który określa wysoką wydajność.

W tej odsłonie Dell Latitude e5570 najczęściej sprzedawany jest wraz z procesorami i7-6820HQ lub i5-6440HQ. Są to układy czterordzeniowe (model i5 obsługuje do czterech wątków jednocześnie, natomiast i7 aż do ośmiu), które gwarantują szybką i stabilną pracę komputera w niemal każdych warunkach, nawet w przypadku poważnego obciążenia. Jest to więc doskonała propozycja dla osób wykorzystujących w pracy oprogramowanie wymagające dużych mocy obliczeniowych.

Oczywiście omawiany Dell Latitude nie jest sprzedawany wyłącznie z procesorami typu HQ. Na rynku znaleźć można bowiem dużo tańsze konfiguracje z układami Ultra Low Voltage (bardzo niski pobór energii), takimi jak chociażby i5-6200U. W ten sposób laptop upodabnia się nieco do mniej wydajnego urządzenia HP ProBook 470. Nadal gwarantuje on stabilną pracę, jednak jego wykorzystanie jest ograniczone do konkretnych zadań.

Specjalne dodatki                             

Bardzo częstą praktyką producentów sprzętu komputerowego jest zaniechanie montowania w laptopach biznesowych dedykowanych kart graficznych. Zazwyczaj uznawane są one za zbędne. Dell Latitude e5570 w swoich najmocniejszych konfiguracjach posiada taką jednostkę – jest nią karta AMD Radeon R7 M370.

Wyposażona jest ona w 2 GB pamięci GDDR5 i pomimo faktu, że nie można jej określić mianem super wydajnej, w ramach realizacji standardowych zadań daje radę. Mocną stroną omawianego laptopa jest także możliwość wykorzystania aż do 32 GB pamięci RAM DDR4 (o częstotliwości równej 2133 MHz) oraz obsługa szybkich dysków typu SSD.

Podobnie jak inne laptopy biznesowe (wspomnieć można jeszcze raz HP ProBook 470), propozycja Della charakteryzuje się przyzwoitą, elegancką obudową, która została przygotowana przede wszystkim na bazie tworzyw sztucznych. Zapewnia ona dobrą wytrzymałość i odporność na wygięcia, co każe umieścić laptopa na średniej półce jakościowej.

Biorąc pod uwagę najmocniejsze konfiguracje laptopa Dell Latitude e5570, nieco odstraszać mogą ceny. Za tego typu modele przyjdzie nam bowiem zapłacić w okolicach 7000 złotych. W zamian jednak otrzymamy urządzenie, które będziemy mogli wykorzystać przez wiele lat. Dla wszystkich, którzy nie zamierzają wydawać aż tak dużo, przygotowane zostały wersje nieco słabsze, jednak nadal wydajne. Ich cena oscyluje wokół granicy 4000 złotych.

Artykuł partnera

Komentarze (0)