16 listopada 2021 Udostępnij

Jak wybrać komputer z chłodzeniem wodnym?

Chłodzenie podzespołów, choć może wydawać się drugorzędne, jest niezbędnym elementem komputera. Modele z wydajnymi podzespołami muszą być wyposażone w wydajne układy chłodzenia, które poradzą sobie z ciepłem generowanym przez procesor.

Odpowiedź na pytanie: "Jaki cooler CPU wybrać?" znajdziecie w naszym osobnym poradniku. W naszym osobnym poradniku odpowiemy na pytanie "Jaki cooler CPU powinienem wybrać?". Omówimy w nim jeden rodzaj chłodzenia procesora - chłodzenie wodne.

Czym jest chłodzenie wodne PC?

Chłodzenie wodne to połączenie kilku komponentów. Te komponenty to:

  • Bloki chłodzące
  • Radiator
  • Pompa
  • Zbiornik wyrównawczy
  • Rury do podłączenia

Opcjonalnie można również dodać elementy pomocnicze, takie jak wskaźniki przepływu, ciepła i ciśnienia.

Woda i co jeszcze?

Oczywistym elementem zestawu jest ciecz używana w systemie, którą zazwyczaj jest woda.

Istnieją jednak specjalne preparaty, które można rozpuścić w wodzie, aby system był bardziej wydajny i żywotny. Można też znaleźć środki antybakteryjne i przeciw zamarzaniu.

Nasz komputer nie będzie narażony na bardzo niskie temperatury często, jeśli w ogóle. Dlatego też stosowanie tych produktów może nie być konieczne. Jednak bardzo zalecane jest stosowanie produktów antykorozyjnych lub antyglonowych. Będzie to korzystne dla całego układu chłodzenia.

Jak działa chłodzenie wodne w komputerze?

Chociaż chłodzenie wodne jest łatwe do zrozumienia, najlepiej jest zlecić jego instalację profesjonalistom.

Możesz zostać zraniony przez mały wyciek z nieostrożności.

Chłodzenie wodne procesora działa dokładnie w ten sam sposób, co inne komponenty i chłodzenie wodne karty graficznej.

  1. Do części, którą chcemy chłodzić cieczą dołączamy dodatkowy blok chłodzący.
  2. Ciepło z chłodzonego podzespołu odprowadzane jest przez ten blok. Zgodnie z zasadami termodynamiki, chłodna płyta nagrzewa się, a gorący komponent stygnie.
  3. Ciepło z bloku zamieniane jest na chłodną wodę, która jest do niego doprowadzana za pomocą pompy.
  4. Podgrzana woda przepływa do chłodnicy, a następnie do zbiornika wyrównawczego. Jest to pierwszy element układu.
  5. W zbiorniku wyrównawczym znajduje się woda i pełni on rolę bufora, który nie dopuszcza powietrza do układu. To stąd pompa pobiera wodę z rezerwuaru i podaje ją do poszczególnych elementów.


Jaki jest najlepszy czas na wybór chłodzenia wodnego?

System chłodzenia jest istotnym elementem komputera i może mieć znaczący wpływ na jego ogólną wydajność. Często jest on pomijany podczas zakupów nowego komputera. Największą uwagę zwracamy na procesor, kartę graficzną i ilość pamięci RAM. Te elementy bezpośrednio wpływają na moc komputera, ale aby komputer dobrze funkcjonował musi mieć również odpowiednie chłodzenie i zasilanie.

Super wydajne komputery do gier potrafią pobierać nawet 500W. Łatwo sobie wyobrazić hałas, jaki robi 5 lub więcej wentylatorów, aby schłodzić komputer podczas intensywnej pracy.

Chłodzenie wodne w komputerze jest cichsze i bardziej efektywne w odprowadzaniu ciepła z podzespołów. Rurki przepływu cieczy chłodzącej dodają komputerowi futurystycznego wyglądu.

Chłodzenie wodne jest dobrym rozwiązaniem dla wydajnych systemów, które nie posiadają konwencjonalnych wentylatorów oraz dla komputerów hobbystycznych, które są podkręcane. Overclocking może prowadzić do znacznego wzrostu temperatury podzespołów, co przy nieodpowiednim systemie chłodzenia skutkuje spadkiem wydajności i trwałości systemu.

Więcej porad znajdziesz na https://mistrzowiepromocji.pl/

 

Komentarze (0)