21 maja 2021 Udostępnij

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

​Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko element chroniący nas przed nadmiernym promieniowaniem UV, ale także ważna część stylu. Wiele gwiazd, mimo pochmurnej pogody, czy pory nocnej, występuje w okularach przeciwsłonecznych, które budują ich wizerunek. Niezależnie jednak od powodu, dla którego chcecie kupić okulary, należy pomyśleć o ich właściwym dopasowaniu do własnych potrzeb, a jednocześnie zadbać o oczy, ponieważ niskiej jakości soczewki mogą być przyczyną pogarszania się wzroku.

Bazarówki vs salonowe

Bazarówkami określa się potocznie okulary przeciwsłoneczne sprzedawane za kilka złotych na bazarach, ulicach czy w miejscowościach turystycznych. To najczęściej okulary produkowane z niskiej jakości materiałów, które nie tylko nie gwarantują trwałości, ale przede wszystkim nieodpowiednio chronią oczy przed działaniem promieniowania UV. Oczywiście nie można generalizować, twierdząc, że wszystkie tego rodzaju okulary nie nadają się do użytku. Wśród dostępnych w bezpośredniej sprzedaży znajdziecie modele, które spełniają wszelkie wymagania jakościowe. Jak je rozpoznać?

Podstawową kwestią będzie rodzaj zastosowanych soczewek. Aby właściwie chroniły przed szkodliwym promieniowaniem, powinny być wyposażone w odpowiedni filtr. Podstawą do weryfikacji filtra będzie nadruk na oprawce. Znajduje się na tam symbol UV oraz numer. Najskuteczniejszym protektorem jest filtr na poziomie 400, doskonale pochłaniający promieniowanie słoneczne. Tego rodzaju okulary najlepiej kupować w renomowanych salonach optycznych, gdzie oprócz najwyższej jakości produktu otrzymacie także co najmniej roczną gwarancję.

Rodzaj oprawek

Nie bez znaczenia jest także rodzaj oprawek, jakie wybierzemy. Pomińmy kwestię kształtu, który jest rzeczą oczywistą. Każdy chce przecież wyglądać w okularach modnie i estetycznie, dlatego też dobiera je do indywidualnych cech anatomicznych, a także kształtu twarzy. Skupmy się natomiast na materiale, z jakiego oprawki zostały wykonane. Najczęściej stosowane jest różnego rodzaju tworzywo. I tu pojawia się problem – jakie to jest tworzywo? Najtańszy plastik może odkształcać się pod wpływem temperatury, a dodatkowo jest podatny na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli chcecie kupić okulary na wiele lat, które przetrwają zarówno upał, jak i przypadkowy upadek, lepiej zdecydować się na oprawki wykonane na przykład z tytanu. To lekki materiał, który wyróżnia się wyjątkową odpornością. Koszt okularów będzie nieco wyższy, jednak z pomocą szybkiej pożyczki bez kłopotu pokryjecie różnicę w cenie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)