14 kwietnia 2021 Udostępnij

Jak wybrać dobre nożyczki fryzjerskie - klasyczne, degażówki, do cieniowania, z grzebieniem

Nożyczki fryzjerskie są podstawowym narzędziem, pozwalającym precyzyjnie i skutecznie strzyc klientów salonu. Muszą być niezwykle ostre, aby osiągnąć pożądane rezultaty. W przeciwnym razie końcówki włosów zaczną rozdwajać się krótko po wizycie w salonie, gdyż nie zostały ścięte, a złamane. W pracy profesjonalisty nożyczki do strzyżenia i stylizacji mają kluczowe znaczenie, dlatego ważne jest, aby przed zakupem zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Nie warto na nich oszczędzać, gdyż wysokiej jakości narzędzie to inwestycja na lata. Warto zatem dobrze przemyśleć ich zakup, zwłaszcza że półki w sklepach fryzjerskich uginają się od wielu rodzajów nożyczek, pozwalających na wykonanie różnych cięć, spełniających oczekiwania klientów. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru musisz więc zadać sobie kilka pytań. Czy potrzebujesz tylko tradycyjnych nożyczek fryzjerskich, czy także tych umożliwiających degażowanie włosów? Jaka długość ostrzy będzie najbardziej odpowiednia? I wreszcie - czy warto inwestować w specjalne nożyczki dla leworęcznych?

Przy wyborze profesjonalnych nożyczek fryzjerskich należy wziąć pod uwagę długość ostrzy. Takie z krótkim ostrzem mogą być z powodzeniem używane przez fryzjerów o mniejszych dłoniach, ponieważ są lżejsze i zapewniają lepszą kontrolę nad wykonywanym cięciem. Strzyżenie techniką nożycową nad grzebieniem wymaga, aby nożyczki obejmowały większą powierzchnię włosów, strzygąc je pojedynczym cięciem. Długie ostrza nożyc zapewnią równą linię cięcia. Czasami degażując włosy zwykłymi nożyczkami, łatwo jest przesadzić. Aby temu zapobiec, należy posługiwać się specjalnymi ząbkowanymi nożyczkami, tak zwanymi degażówkami, pozwalającymi na stopniowe i precyzyjne przerzedzenie włosów. Szeroki wybór różnego rodzaju nożyczek znajdziesz w sklepie internetowym Salonova wchodząc na https://salonova.pl/nozyczki-fryzjerskie.

Nożyczki fryzjerskie degażówki

Degażówki to specjalny rodzaj nożyczek fryzjerskich, służący do kontrolowanego zmniejszania objętości włosów i kształtowania objętości fryzury. W przeciwieństwie do zwykłych nożyczek, te posiadają na krawędzi ostrza ząbki, podobne do tych w grzebieniu. Tego typu nożyczki występują w trzech rodzajach. Wyróżniamy degażówki obustronnie ząbkowane, jednostronnie ząbkowane, tak zwane siekacze, i jednostronnie ząbkowane o ząbkach rozmieszczonych w nierównomiernych dużych odstępach. Siekacze służą do stworzenia tekstury i zwiększenia objętości fryzury. Pozwalają także na skorygowanie niedokładności widocznych po strzyżeniu podstawowym. Rzadziej rozmieszczone ząbki pozwolą na dokładniejszy, ale jednocześnie bardziej subtelny efekt degażowania. Podczas pracy z grubymi i gęstymi włosami doskonale sprawdzą się nożyczki ząbkowane obustronnie, umożliwiające wycięcie nawet 30% przerzedzanego pasma.

nożyczki fryzjerskie

Jak naostrzyć nożyczki fryzjerskie?

Każdorazowe obcięcie pasma włosów wpływa na ścieranie się ostrza. Jeśli Twoje nożyczki nie tną tak dobrze, jak zaraz po zakupie, zanim wymienisz je na nowe, spróbuj je naostrzyć. Nożyczki fryzjerskie wysokiej jakości są wykonywane z twardej stali, bardziej odporne na tępienie się, niż ich tańsze odpowiedniki. Wszystkie jednak wymagają regularnego ostrzenia. Najlepszym i najbardziej higienicznym sposobem będzie zakup specjalnie przeznaczonych do tego celu ostrzałek. Jedyne, co musisz zrobić, to przymocować urządzenie do blatu i włożyć ostrze nożyczek do imadła. Są również firmy, zajmujące się profesjonalnym ostrzeniem  nożyczek fryzjerskich, oferujące pomiar laserowy ostrza, ostrzenie i szlifowanie diamentowe oraz polerowanie. 

Nożyczki fryzjerskie dla leworęcznych

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie dobranie nożyczek do dłoni, którą pracujesz? Fryzjerzy posługujący się nieodpowiednimi nożyczkami, często doświadczają zespołu cieśni nadgarstka i związanych z nim problemów ortopedycznych z powodu nieodpowiedniego obciążenia ciała. Nie jest łatwo znaleźć nożyczki fryzjerskie przeznaczone typowo dla osób leworęcznych. Niektórzy producenci podpisują tak nożyczki dla praworęcznych, które odwracają, umieszczając podpórkę pod palce po przeciwnej stronie. Ale to nie oznacza, że stają się one specjalnymi nożyczkami przeznaczonymi dla leworęcznych fryzjerów. Na co zatem zwrócić uwagę? Trzymając nożyczki przed sobą z ostrzami skierowanymi do siebie, ostrzejsza strona ostrza powinna znajdować się po lewej stronie. Jeśli nigdy nie używałeś prawdziwego nożyc lewostronnych, możesz potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do pracy z nimi. Jednak po przejściu okresu adaptacyjnego zaczniesz zastanawiać się, dlaczego nie udało Ci się odkryć ich wcześniej.

Komentarze (0)