Umowa leasingowa: omówienie z wyjaśnieniem
Umowa leasingu ma charakter handlowy a jej treść będzie regulowana przepisami prawa. Musi zawierać określenie podmiotów i przedmiotu. Leasing to umowa nazwana, która polega na tym, że jedna strona nabywa prawo do używania rzeczy, w zamian za to, że będzie ponosić świadczenia na rzecz drugiej strony, która będzie nabywać rzecz i oddawać ją do użytkowania. Jeśli chodzi o leasing można mówić o trzech podmiotach. Mamy tam stronę finansującą, korzystającą oraz zbywcę.
Leasingodawca
Zwany będzie też finansującym i przysługuje mu prawo własności do rzeczy, którą będzie oddawać odpłatnie w używanie przez korzystającego. Warto zwracać uwagę na to, że następuje to na zasadach określonych przez strony w umowie. W praktyce leasingodawcą najczęściej będzie firma, której podmiotem działalności jest zawieranie umów leasingu i występowanie w stosunkach prawnych po stronie oddającego do korzystania. W obrocie handlowym mamy spółki z.o.o rzadziej także taką ofertę mają producenci. W zależności od tego z jakim podmiotem w roli finansującego mamy do czynienia droga do zawarcia umowy może być bardziej lub mniej formalna.
Leasingobiorca
Określony będzie także jako korzystający z racji korzystania z przyznanych uprawnień. Leasingobiorca na podstawie zawartej umowy uzyskuje prawo do korzystanie z rzeczy, która będzie stanowić przedmiot leasingu. Jednocześnie musi zachować określone warunki.
Leasingobiorca najczęściej będzie w obrocie w formie podmiotu, który będzie prowadził firmę. Najczęściej spółki akcyjne, spółki z.o,o. W roli tej mogą być także spółki cywilne. Od 1 lipca stroną umowy może być także osoba fizyczna, w ramach leasingu konsumenckiego.
Zbywca
To podmiot, który będzie dokonywał zbycia przedmiotu leasingu na rzecz finansującego (więcej). Od tej chwili leasingodawca będzie podmiotem, który posiada prawo własności do oznaczonej w umowie rzeczy. Na finansującym ciąży obowiązek przekazania leasingobiorcy odpisu zawartej ze zbywcą umowy. Poza tym mogą być ewentualnie odpisy innych dokumentów związanych z tą umową, co dotyczy także odpisu dokumentu gwarancyjnego.
Przedmiot umowy
Przedmiotem zawartej przez strony umowy mogą być rzeczy ruchome i nieruchome. Jeśli umowa ma charakter nienazwany to wtedy oprócz rzeczy przedmiotem mogą być wartości niematerialne i prawne. Charakter leasingu będzie zależeć więc od tego jak wygląda sytuacja w danym przypadku i jaka forma umowy będzie zawierana.
Zobacz również
Komentarze (0)
VWłochy to jeden z najpopularniejszych kierunków narciarskich. I nie bez powodu. Ośrodków turystycznych tutaj jest bardzo wiele. My jednak w tym artykule skupimy się na dwóch urzekających swoim pięknem dolinach: Val di Sole oraz Kronplatz. Czy i dlaczego warto się wybrać właśnie w te...
Jak zwiększyć funkcjonalność poddasza?
VPrzestrzeń poddasza to nieoceniony skarb każdego domu. Często niedoceniane i wykorzystywane jedynie jako magazyn na stare pudełka, mogą stać się prawdziwym sercem domu. Od lat poddasza fascynują swoim klimatem i potencjałem. W końcu, któż z nas nie marzył o przytulnym kącie pod...
Jak wyposażyć kort do squasha?
VSquash to dynamiczny i wymagający sport, który zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Aby cieszyć się grą, nie tylko umiejętności i kondycja są ważne, ale także odpowiednie wyposażenie kortu. W pełni funkcjonalny i dobrze urządzony kort pozwala na efektywną grę oraz...
Zostaw komentarz