21 listopada 2017 Udostępnij

Jak utrzymać porządek w przydomowym warsztacie?

Warsztat domowy to nie tylko miejsce, w którym realizujemy swoje pomysły i dokonujemy drobnych napraw. Warsztat to również obszar, w którym przechowujemy wiele przedmiotów niezbędnych każdemu majsterkowiczowi. Bardzo często spełnia on również funkcje magazynowe. Dlatego tak ważne jest zachowanie w tym miejscu porządku. Dobra organizacja znacznie poprawia jakość pracy. Warto więc zrobić wszystko by utrzymać ład w przydomowym warsztacie.

Regały i szafy

W pierwszej kolejności należy się zastanowić jak ma wyglądać miejsce, w którym będziemy pracować. Ile miejsca chcemy przeznaczyć na strefę roboczą a ile na przechowanie narzędzi oraz innych przedmiotów takich jak na przykład: gwoździe, śrubki, uszczelki, kleje i farby. Przestrzeń magazynowa powinna wynosić przynajmniej kilka metrów kwadratowych. Jeśli dysponujemy małym pomieszczeniem warto zastosować regały wysokiego składowania, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. 

Warto też zaopatrzyć się w różnego rodzaju skrzynki i pudełka, aby móc w nich przechowywać w uporządkowany sposób mniejsze przedmioty. Jeśli w warsztacie znajduje się niewykorzystana wnęka, można w niej umieścić szafę gospodarczą. Jest to idealny mebel do przechowywania narzędzi.

Wózek na kółkach

Jeśli jesteśmy właścicielami większego warsztatu warto zainwestować w wózek warsztatowy na kółkach. Najtańsze modele takich wózków posiadają jedynie blat i półkę, droższe modele mogą być wyposażone nawet w kilka specjalnych szuflad na narzędzia. Dużą zaletą tego mebla warsztatowego jest to, że jest on wyposażony w kółka, dzięki czemu w łatwy sposób można go ustawić w dowolnym miejscu warsztatu. Zazwyczaj w wózku umieszcza się narzędzia, z których korzysta się najczęściej i ustawia się go zaraz koło miejsca pracy. Jest to bardzo funkcjonalne i mobilne rozwiązanie.

Półki

Podstawowymi meblami do przechowywania przedmiotów w warsztacie są regały. Jednak nie wszędzie można je ustawić. Dlatego urządzając warsztat warto też pomyśle o zakupie półek wiszących. Z ich pomocą można zagospodarować praktycznie każdy fragment ściany. Na półkach przechowuje się zazwyczaj przedmioty i narzędzia, z których korzysta się stosunkowo rzadko.

W warsztacie najlepiej sprawdzają się półki wykonane z drewna. Jest to tanie i praktyczne rozwiązanie. Jednak, gdy mamy zamiar na półkach przechowywać różnego rodzaju substancje chemiczne (np. farby lub kleje) lepiej zdecydować się na zakup półek wykonanych z metalu.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)