22 lipca 2016 Udostępnij

Jak wybrać lampy do ogrodu?

Jeśli właśnie staliście się posiadaczami ogrodu, to następną czynnością, jaką musicie wykonać, będzie zakup lamp. Wybór oświetlenia to przyjemna czynność, ale należy najpierw poznać kilka istotnych czynników, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Lampy bardzo się od siebie różnią nie tylko wyglądem, ale także funkcjami. Warto zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od naszego oświetlenia? Czy potrzebny nam jest czujnik ruchu? Jaki ma być zasięg światła, a także, czy światło ma być ciepłe, czy zimne. Dobór barwy światła decyduje o naszym samopoczuciu, nie da się jednoznacznie stwierdzić, jak dana osoba będzie się czuła przy danej barwie. Kupując żarówkę, warto trochę poeksperymentować, aby sprawdzić, jak to jest u Was.

Jakie są różnice w oświetleniu zewnętrznym:

Pierwszą i podstawową różnicą są rodzaje światła. Rozróżniamy oświetlenie, które zasilane jest energią z wnętrza domu, tak zwane oświetlenie napięciowe i solarne, które zasilane jest energią słoneczną. Lampy solarne pobierają energię przez cały dzień, gdy słońce jeszcze świeci i oddają energię, kiedy już go nie ma. Kolejną istotną rzeczą jest to, w jakim stylu zaprojektowany jest nasz ogród. Ważne jest to, czy jest on w starym stylu, czy w nowoczesnym. Tak czy inaczej mamy do wyboru lampy ogrodowe wiszące, stojące, latarenki, czy też kinkiety. Możemy podświetlić oczko wodne, czy też roślinki.Lampy różnią się barwą i stylem, dlatego warto, aby były one w ten sam deseń. Istotne jest także to czy chcemy, aby światło było tylko praktyczne, czy ma ono być także ozdobą naszej posiadłości. Aby profesjonalnie zaplanować oświetlenie zewnętrzne, warto skorzystać z pomocy fachowca, który weźmie pod uwagę różne aspekty i profesjonalnie oświetli nasz dom. Można oczywiście próbować samemu, jednak rozmowa z fachowcem na pewno wniesie dużo wiedzy na temat tego, na co należy zwrócić uwagę. 

A więc, jak samemu dobrać oświetlenie?

Aby ogród miał romantyczny charakter warto, by światło było ciepłe i aby latarnie oświetlały takie miejsca, jak oczko wodne, czy też ławka. Ścieżki mogą być podświetlane niedużymi lampkami lub też wysokimi i smukłymi latarniami. Drzwi do garażu, nie odnosząc się już do romantycznej atmosfery, a raczej do praktycznych rozwiązań, powinna je oświetlać lampa z czujnikiem ruchu. Jest to zarówno wygodne rozwiązanie, jak i zarazem oszczędność. Aby dokładnie sprawdzić, jak będzie wyglądało oświetlenie w danym miejscu, możemy się posłużyć dowolnym źródłem światła, improwizując lampy zewnętrzne, może nam w tym pomóc na przykład latarka. Wówczas będziemy mieli realne spojrzenie na to, jak będzie się prezentowało oświetlenie w danym miejscu i czy jest to realne z naszymi wyobrażeniami. Ważne jest także to, aby oświetlenie pozwalało nam na swobodne poruszanie się po ogrodzie, kiedy nadejdzie zmrok. Ważne, aby całość wyglądu ogrodu była widoczna z punktu obserwatora. Należy podkreślić jego wygląd poprzez oświetlenie punktów centralnych na posesji. W efekcie chodzi o to, aby w pełni wykorzystać potencjał oświetlenia.

Czym się charakteryzuje oświetlenie zewnętrzne?

Jest kilka istotnych cech oświetlenia zewnętrznego, a na które warto zwrócić uwagę. Lamy zewnętrzne przede wszystkim posiadają funkcję wodoodporną. Doskonale sprawdzają się podczas deszczu. Są one tak skonstruowane, aby były zabezpieczone przed ciałami, które mogłyby się dostać do wnętrza, a także przed pyłem, czy też kurzem. Lampy ogrodowe ledowe, przeznaczone są dla osób, które zarówno chcą dbać o środowisko, jak i także otrzymywać niskie rachunki za prąd. Można je wyposażyć w energooszczędne żarówki, dzięki czemu rachunki będę jeszcze niższe. Lampy wyprodukowane są z materiału, który nie rdzewieje, dzięki czemu nie musimy się martwić o to, że zniszczą je warunki atmosferyczne.

Tak więc na tym zakończę opowieści o oświetleniu waszej posesji. Mam nadzieję, że po tym poradniku każdy z Was doskonale poradzi sobie z profesjonalnym oświetleniem swojego ogrodu i że będziecie się nim cieszyli przez długie lata. Życzę Wam pięknych ogrodów.

 

Komentarze (0)