17 lutego 2017 Udostępnij

Kiedy występują dni płodne

Obliczanie dni płodnych pozwala określić, w których dniach cyklu menstruacyjnego występuje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Jak obliczyć, kiedy są dni płodne?

Kalendarz dni płodnych

Dni płodne obliczane są na podstawie długości cyklu menstruacyjnego oraz długości poszczególnych jego faz. Przyjmuje się, że aby obliczyć pierwszy dzień płodny, należy wziąć pod uwagę ilość dni występujących w najkrótszym jak dotąd cyklu i odjąć od tej liczby 18. Ostatni dzień płodny otrzymujemy przez odjęcie od ilości dni w najdłuższym cyklu cyfry 11. W Internecie można znaleźć kalkulator dni płodnych, który ułatwi obliczenia i pomoże uniknąć pomyłki. Aby stworzyć kalendarz dni płodnych przy użyciu kalkulatora, należy podać datę rozpoczęcia ostatniego krwawienia oraz ilość dni w średnim cyklu. Efektem obliczeń jest informacja, kiedy wypadają najbliższe dni płodne i jak długo będą trwać. Należy pamiętać, że ze względu na zmiany hormonalne, nieregularną długość cyklu oraz wpływ przyjmowanych leków, a także doświadczanego stresu i przemęczenia na kobiecą płodność, kalendarz dni płodnych należy traktować jedynie jako pomoc w procesie planowania rodziny, a nie jako jedyną stosowaną metodę antykoncepcyjną.

Dni płodne a faza cyklu

Kalendarz dni płodnych opiera się na poszczególnych fazach cyklu oraz tego, jakie zmiany zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Początkiem każdego cyklu jest krwawienie, którego pojawienie się oznacza, że w poprzednich cyklach nie doszło do zapłodnienia. Zakończenie krwawienia oznacza początek fazy dni względnie bezpłodnych, jednak ich ilość oraz występowanie jest uzależnione od długości oraz regularności cyklu: jeżeli cykle są bardzo nieregularne lub wyjątkowo krótkie, dni niepłodne mogą po zakończeniu krwawienia mogą w ogóle nie wystąpić. Po ich zakończeniu, lub bezpośrednio po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego, mamy do czynienia z dniami płodnymi, których szczyt przypada na owulację, która ma zazwyczaj miejsce w połowie cyklu. Podczas owulacji jajeczko, gotowe do zapłodnienia, jest uwalniane z jajowodu, a zajście w ciążę jest możliwe jeszcze przez ok 3-4 dni. Dni tuż przed owulacją oraz tuż po jej zakończeniu są uznawane z najbardziej płodne w całym cyklu. Po tym czasie rozpoczynają się dni płodne, które trwają aż do początku następnego cyklu.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)