16 października 2023 Udostępnij

Psychoterapia online

Terapia psychologiczna za pośrednictwem internetu jest praktykowana od co najmniej 20 lat, ale dopiero od niedawna cieszy się większą popularnością wśród pacjentów. Pandemia koronawirusa wymusiła wdrożenie nowych standardów, przez co osoby poszukujące pomocy były niejako zmuszone do podjęcia próby terapii online. Wielu pacjentów przekonało się do spotkań na odległość i po dziś dzień kontynuują psychoterapię bez wychodzenia z domu.

Czy psychoterapia bez wychodzenia z domu różni się od tradycyjnej?

Nie ulega wątpliwości, że istnieją różnice między terapią prowadzoną przez internet a psychoterapią tradycyjną. Najważniejszą z nich jest brak bezpośredniego kontaktu. Czy to jednak oznacza, że pacjent i psycholog online nie mogą stworzyć wartościowej relacji, które okaże się satysfakcjonująca dla obydwu stron? Oczywiście, że nie.

Terapia online - co musisz o niej wiedzieć?

Kontakt internetowy ma wprawdzie pewne ograniczenia, ale niesie też nowe możliwości. Przede wszystkim terapeuta może towarzyszyć pacjentowi podczas wykonywania codziennych czynności. Dochodzi do tzw. ekspozycji w życiu codziennym, co może ułatwić postawienie diagnozy i wdrożyć metody terapeutyczne dostosowane do potrzeb i możliwości pacjenta. Terapia poznawczo-behawioralna online jest również atrakcyjna z punktu widzenia młodszych pacjentów, którzy mogą czuć się nieswojo w nieznanym środowisku. Współpracując z terapeutą w bezpiecznej domowej przestrzeni, prawdopodobnie szybciej się otworzą, a terapia nie będzie dla nich stresującym doświadczeniem.

Jak prowadzić terapię przez internet?

Metody prowadzenia terapii online nie różnią się od tych wdrażanych w gabinecie. Zarówno na spotkaniach stacjonarnych, jak i wirtualnych, obowiązuje pewien harmonogram działań. Struktura, oparta na jasnych ustaleniach, ułatwia dążenie do celów i uzyskanie docelowego efektu terapeutycznego. Bardzo ważne jest nie tylko regularne spotykanie się, ale także wspólne ustalenie metod pracy oraz dążeń pacjenta.

Psychoterapeuta online - sposoby komunikacji

Istotną kwestią przy prowadzeniu psychoterapii online jest dbałość o detale i zachowanie odpowiedniej formy komunikacji. Ważne, aby terapeuta nie tylko słyszał, ale też widział pacjenta. W czasie spotkań twarzą w twarz można bowiem ocenić nie tylko przekaz werbalny, ale też mowę ciała. Mimika, podstawa, nerwowy gesty czy drżenie rąk, są istotne i aspektami, które należy brać pod uwagę przy ocenie psychologicznej. Bardzo ważne, aby łącze internetowe było szybkie, kamera ustawiona w taki sposób, aby można było dojrzeć całą sylwetkę pacjenta, a warunki rozmowy — w pełni komfortowe dla obydwu stron. Pacjenci, którzy nie mogą pozwolić sobie na pełną dyskrecję, często łączą się z terapeutą poza domem, np. w samochodzie.

Czy terapia w formie online jest dla mnie?

Jeżeli masz obawy przed rozpoczęciem terapii online lub nie jesteś przekonany, czy taka forma współpracy jest odpowiednia dla Ciebie, warto umówić się na wstępną konsultację, w czasie której ocenisz, czy będziesz w stanie kontynuować współpracę ze specjalistą za pośrednictwem internetu. Według badań naukowych psychoterapia online nie różni się od tej prowadzonej stacjonarnej - skuteczność psychoterapii jest w obydwu przypadkach uzależniona od nastawienia pacjenta. Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy psychoterapeuty online nie czekaj. Zapisz się na psychoterapię online i przekonaj się, że może być tak samo skuteczna co sesja w gabinecie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)