21 listopada 2016 Udostępnij

Jak naprawy blacharskie ująć w kosztach jednoosobowej firmy?

Coraz większa liczba Polaków decyduje się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to konieczność samodzielnego załatwiania spraw formalnych oraz ponoszenia całości kosztów prowadzenia firmy. Momentami mogą być one dosyć wysokie. Można je ograniczyć poprzez ujmowanie w koszty prowadzenia działalności gospodarczej usług takich jak naprawy blacharskie auta firmowego. Pozwala to na uzyskanie sporych oszczędności. Jak więc właściwie ująć naprawy blacharskie samochodu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej w kosztach prowadzenia jednoosobowej firmy?

Naprawy blacharskie, a koszty prowadzenia firmy

Naprawy blacharskie potrafią być kosztowne. Szczególnie te powstałe w wyniku różnego rodzaju wypadków. Usługi serwisów blacharskich różnią się pod kątem cen i jakości. Ofert na rynku jest naprawdę mnóstwo. Można je w większości zweryfikować, porównując opinie klientów poszczególnych blacharni publikowane w branżowych serwisach internetowych takich jak Autobooking, dostępny pod adresem: https://autobooking.com/pl. Dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą najważniejsze jest, by naprawa blacharska samochodu firmowego została udokumentowana prawidłowo wystawioną fakturą. Jest to dokument stanowiący podstawę ujęcia tego typu usługi w ramach bieżących kosztów prowadzenia firmy.

Możliwość odliczenia 50% lub 100% VAT

Faktura za naprawę blacharską auta firmowego może opiewać nawet na kilka tysięcy złotych. Jeżeli przedsiębiorca pragnie wskazać ją jako koszt prowadzenia swojej działalności to musi być w stanie udowodnić, że usterki wraz z naprawą miały rzeczywisty wpływ na jego biznes, zwiększając na przykład ryzyko ograniczenia możliwości osiągania przychodów. Spełnienie tego warunku pozwala na odliczenie określonej części wartości podatku VAT od wykonanej naprawy blacharskiej. Może to wyglądać dwojako:

  • 50% podatku VAT od naprawy blacharskiej mogą odliczyć ci przedsiębiorcy, którzy swoje auta zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych;
  • odliczenie 100% podatku VAT od naprawy blacharskiej jest możliwe w przypadku wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów służbowych.

Warto zobaczyć to na przykładzie. Jeżeli wartość brutto przeprowadzonej naprawy blacharskiej wynosi 1 230 zł to 230 zł z tej kwoty przypada na podatek VAT. Dla właścicieli jednoosobowych firm oznacza to możliwość odliczenia 115 zł lub 230 zł w zależności od tego, czy ich pojazd jest wykorzystywany tylko do prowadzenia biznesu, czy również do celów prywatnych. Dodatkowo ujęcie naprawy blacharskiej w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej, wpływa na obniżenie wysokości należnego podatku dochodowego.

Dobrowolne AC a koszty prowadzenia firmy

W sytuacji, gdy auto wykorzystywane w celach firmowych jest objęte dobrowolnym ubezpieczeniem AC uległo wypadkowi i zostało wypłacone odszkodowanie sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Kwota odszkodowania stanowi wtedy przychód dla prowadzącego działalność gospodarczą. Wartość naprawy blacharskiej można nadal ująć w kosztach firmy pod warunkiem, że została opłacona ze środków należących do przedsiębiorcy oraz fakturę wystawiono na jego dane.

Konieczność większych lub mniejszych napraw karoserii wynika z okoliczności, o których większość kierowców woli jak najszybciej zapomnieć z uwagi na wydatki ponoszone z tego tytułu. Możliwość ujęcia napraw blacharskich w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej jest więc przywilejem, który z pewnością doceni każdy właściciel samochodu, prowadzący jednoosobową firmę zarazem.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)