27 czerwca 2016 Udostępnij

Nie bój się dentysty!

Trudno byłoby znaleźć osobę, która z jakąkolwiek chęcią patrzyłaby na perspektywę wizyty w gabinecie stomatologicznym. Prawdą jest to, że większość dorosłych ludzi boi się tego jak małe dzieci, choć zupełnie niepotrzebnie – dzisiejsi dentyści powszechnie stosują znieczulenie przy wykonywanych zabiegach i korzystają z nowoczesnej aparatury, która pozwala na praktycznie bezbolesne leczenie, pozbawione jakichkolwiek nieprzyjemnych doznań. Mimo to jednak ogromna część dorosłych ludzi obawia się takich wizyt – należy wiedzieć, że podejście takie jest nie tylko niemądre, ale wręcz niebezpieczne. Wieczne odkładanie wizyty u lekarza "na potem" może prowadzić do poważnego rozwoju chorób jamy ustnej, a w efekcie bardzo groźnych konsekwencji. Leczenie staje się wówczas znacznie dłuższe i być może faktycznie bolesne; a wszystkiego tego można uniknąć, zwyczajnie nie zaniedbując regularnych wizyt u dentysty. W pierwszej kolejności warto w takim razie przyjrzeć się bliżej powszechnie panującym stereotypom na temat tych lekarzy.

Dane na temat dbania o zdrowie jamy ustnej wśród Polaków są wręcz przerażające. Okazuje się bowiem, że około 10% dorosłych mieszkańców naszego kraju... Nigdy nie było u dentysty! Równocześnie blisko 20% osób nie chodzi do stomatologa regularnie, a jedynie raz na kilka lat, dopiero w momencie, kiedy ból zębów stanie się dla nich rzeczywiście nie do wytrzymania. Nie lepiej jest zresztą z dbaniem o zęby we własnym zakresie. Większość specjalistów przypomina o konieczności szczotkowania zębów przez minimum trzy minuty, przynajmniej dwa razy dziennie – mało kto przestrzega jednak tej zasady. Co jeszcze bardziej przerażające, okazuje się, że prawie milion mieszkańców Polski nie posiada nawet szczoteczki do zębów i w ogóle nie dba o higienę tej części ciała.

43% Polaków twierdzi, że nie chodzi do stomatologa właśnie ze strachu. W wizycie u tego lekarza w pierwszej kolejności przeraża nas ból, choć nawet bezbolesne zabiegi są naszym zdaniem bardzo nieprzyjemne. Dla wielu osób poważną przeszkodą – przyznajmy, dość nielogiczną – jest zwykły wstyd. Nie chodzimy do dentysty przez wiele lat i nie dbamy o higienę naszych zębów, pozwalając w taki sposób rozwijać się w jamie ustnej wielu groźnym chorobom. Po wielu latach nasze zęby znajdują się w tragicznym stanie i wymagają poważnego leczenia, ale wstydzimy się iść z tym do dentysty i przyznać się otwarcie do swoich zaniedbań. Cierpimy więc dalej, walcząc z bólem jedynie za pomocą środków przeciwbólowych, które – nawet jeśli są skuteczne – działają tylko doraźnie.

Tymczasem statystyki dotyczące polskich gabinetów stomatologicznych pokazują, że nie ma pod tym względem żadnych powodów do obaw. Dentyści w Polsce posiadają naprawdę nowoczesne wyposażenie i są prawdziwymi profesjonalistami, nie musimy zatem wstydzić się przed nimi jakichkolwiek problemów z zębami, nawet jeśli wynikają one z naszej winy. W tej dziedzinie nasz kraj należy zresztą do światowej czołówki. Doskonale pokazuje to fakt, że każdego roku przyjeżdża do nas mnóstwo cudzoziemców, głównie z Europy Zachodniej, w celu podjęcia takiego leczenia. Dodatkową zaletą dla takich osób są ceny, znacznie niższe niż w tamtej części Europy.
Zaniedbywanie stanu swoich zębów może prowadzić do bardzo wielu poważnych konsekwencji, o czym specjaliści stale starają się przypominać. Pierwsze objawy to oczywiście niezbyt estetyczny wygląd zębów i stale utrzymujący się, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Potem pojawia się ból – początkowo łagodny, z którym da się jeszcze jakoś wytrzymać. Każdy, kto doświadczył jakiejkolwiek poważniejszej dolegliwości dotykającej zęby zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak potworny ból może to wywoływać; nie pomagają na to praktycznie żadne środki przeciwbólowe, dostępne powszechnie w sklepach i aptekach.

Choroby jamy ustnej i zębów mogą przy naszych zaniedbaniach rozwijać się do tego stopnia, że czasem atakują nawet inne obszary naszego organizmu. Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale ich wynikiem mogą być nawet nowotwory, stanowiące już realne zagrożenie dla naszego życia. Nigdy nie wolno zatem zapominać o tym, jak ważne jest dbanie o czyste zęby i regularne odwiedzanie dentysty – wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej dwa razy w roku. Jeśli nie będziemy tego zaniedbywali, to wizyty u stomatologa będą kończyły się dla nas na zwykłej kontroli, bez konieczności wykonania jakichkolwiek zabiegów.

Artykuł powstał we współpracy z właścicielem gabinetu stomatologicznego PRO-ORTO-DENT w Krakowie: http://www.pro-orto-dent.pl

Komentarze (0)