30 marca 2021 Udostępnij

Zgoda buduje - pomysłowa aranżacja pokoju dla rodzeństwa

Zarządzanie niewielką przestrzenią, w której mają żyć dwie bardzo młode osoby, nie jest łatwe. Zwłaszcza gdy mowa jest o rodzeństwie. Jeszcze trudniej jest wówczas, gdy dzieci mają zupełnie różne zainteresowania i potrzeby. Jak to wszystko pogodzić i uniknąć wiecznych kłótni?

Pokój dziecięcy to miejsce szczególne. Powinien być to swego rodzaju azyl, w którym nasze pociechy będą mogły liczyć na odrobinę prywatności. Jednocześnie jest to pomieszczenie używane przez nie najczęściej. Warto byłoby więc, aby okazało się przytulne i funkcjonalne. Do tego dochodzi kwestia młodego gustu, który zmienia się niezwykle dynamicznie. Gdy jeszcze dodam do tego fakt, iż pokój ma służyć rodzeństwu, mamy gotowy przepis na poważny ból głowy. Jednak spokojnie - zawsze bowiem można znaleźć rozwiązanie.

Mały pokój dla rodzeństwa - jak wykorzystać wolną przestrzeń?

Gdy powierzchnia jest niewielka, musimy uważać, aby pokoju nie zastawić niepotrzebnymi meblami. Z tego właśnie powodu idealnym wręcz wyborem wydaje się łóżko piętrowe, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a przy okazji jest znacznie ciekawsze, niż rozkładane sofy czy też materace na stelażu. Zwłaszcza dla dzieci.

Takie łózko zdecydowanie ułatwia również aranżację pomieszczenia. Zarówno na dole, jak i na górze łóżka umieścimy bowiem różnego rodzaju ozdoby i elementy, które spodobają się dzieciom. Może być to lampka w kształcie piłki, którą zamontujemy na ramie łóżka, naklejki na ścianę, zasłonki, plakaty, obrazki - możliwości jest sporo.

Elementy „sypialniane” mamy już załatwione, możemy więc przejść dalej. W każdym pokoju dziecięcym powinno pojawić się biurko, najlepiej takie, które pozwoli na w pełni komfortową naukę i zabawę. Fakt, iż ma ono służyć dwójce dzieci, może okazać się dość problematyczny. Zwłaszcza mając na uwadze dość ograniczoną przestrzeń.

Zamiast więc decydować się na dwa osobne biurka, lepiej postawić na jeden, długi blat, przy którym każde z rodzeństwa będzie mogło wygospodarować dla siebie oddzielny kącik. W ten sposób zaoszczędzimy nieco miejsca, co okażę się bardzo korzystne. Do wstawienia mamy bowiem jeszcze kilka innych elementów, bez których żadne dziecko nie może się obejść.

Biurka:

Jakie meble wybrać do pokoju rodzeństwa?

Możemy przejść dalej i zastanowić się nad tym, co zrobić, aby niewielka przestrzeń nie ograniczała naszych możliwości aranżacyjnych. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wnęk okiennych lub obszaru pod parapetami. Jest to idealne miejsca do montażu niewielkich półek na książki, zeszyty szkolne, figurki i wszystko to, co się na nich zmieści.

Do tego dodać możemy niewielką szafę na ubrania, która okaże się uzupełnieniem całości. Jeśli w pokoju ma pojawić się telewizor, dobrze było przemyśleć rezygnację z szafy na rzecz komody. Nie tylko pomieści ona ubrania, ale także spełni funkcję szafki RTV (https://www.twojemeble.pl/meble/szafki-rtv). Oczywiście pod warunkiem, gdy odpowiednio dobierzemy jej rozmiar. Należy przy tym pamiętać, jak energiczne potrafią być dzieci. Postawienie telewizora na wąskiej bądź niskiej szafce może okazać się nieco ryzykowne.

Dobrym pomysłem aranżacyjnym będzie również wykorzystanie ścian, na których znajdą się wiszące półki. Pomieścić mogą naprawdę wiele, a jednocześnie nie zajmą choćby metra kwadratowego przestrzeni.

Czy to, w jakim stylu zostanie urządzony pokój rodzeństwa ma znaczenie?

Na koniec warto jeszcze poruszyć jedną kwestię, która w wielu przypadkach okazuje się najbardziej kłopotliwa. Jak bowiem pogodzić dwa zgoła odmienne gusta młodych ludzi? Gdy urządzamy pokój dla chłopców lub dziewczynek, sprawa wydaje się znacznie prostsza. Znacznie trudniejsze wyzwanie czeka nas w przypadku rodzeństwa mieszanego.

W takiej sytuacji musimy znaleźć kompromis. Polegać może on na przykład na wyborze jednego, neutralnego koloru ścian, który zostanie uzupełniony elementami, jakie znajdą się prywatnych kącikach dzieci - przy łóżku, biurku czy też ulubionym miejscu chłopca i dziewczynki. Tymi elementami najczęściej są różnego rodzaju dodatki (lampki, pluszaki, obrazki, zdjęcia, plakatu etc.), które możemy dobierać wraz z dziećmi. Podobnych kompromisów warto szukać podczas wyboru mebli.

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa może wydać się zadaniem ponad ludzkie siły, co jednak nie oznacza, że jest niemożliwa. Ciągły dialog z dziećmi i poszukiwanie wspólnych rozwiązań pozwoli uporać się z tym obowiązkiem. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje także będą pomocne.

Artykuł partnera

Komentarze (0)