22 grudnia 2021 Udostępnij

5 najważniejszych zasad w opiece nad seniorem

Szukasz pracy, masz doświadczenie i znajomość języka obcego? Dobrym pomysłem będzie więc spróbowanie swoich sił w opiece na nad seniorem w Niemczech. Większość rodzin poszukuje opiekunki z zamieszkaniem, tak żeby osoba starsza mogła pozostać we własnym domu. Przed wyjazdem warto, żebyś zapoznała się z kilkoma radami.

1. Wspieraj seniora również psychicznie

Praca w opiece nad osobami starszymi wiąże się nie tylko z dbaniem o zdrowie i kondycję fizyczną seniora. Chodzi nie tylko o pomoc w codziennych czynnościach, ale także o zapewnienie komfortu psychicznego. Starsi ludzie zmagają się często z bardzo dokuczliwymi chorobami, a oznaki starzenia się wprawiają ich i w złość i smutek. W związku z tym, że nie mogą wykonywać już wielu prac w domu czują się niepotrzebni a niekiedy również odrzuceni. Odnoszą wrażenie, że rodzina poświęca im za mało uwagi, co prowadzi do poczucia osamotnienia. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić nawet do depresji. Żeby temu zapobiec, pamiętaj o odpowiednim podejściu do podopiecznego. Wykazuj dużo życzliwości i empatii, okazuj osobie starszej akceptację. Niezbędna jest codzienna rozmowa i zainteresowanie życiem chorego. To może poprawić również jego stan zdrowia- rozmowy, zwłaszcza o bliskich i dawnych czasach będą podtrzymywały pamięć i umiejętność mówienia. Nawiążesz także więź z seniorem i zdobędziesz jego zaufanie. Jeżeli to możliwe proponuj rozrywki: słuchanie muzyki, rozwiązywanie krzyżówek, oglądanie filmów lub wspólne czytanie. W każdym wieku można rozwijać pasje i zainteresowania. Dostosuj sposób spędzania czasu do stanu zdrowia chorego i jego kondycji intelektualnej.

2. Zdobądź wiedzę na temat chorób podopiecznego

Mimo że jako opiekunka seniora nie jesteś zobowiązana do posiadania wiedzy medycznej, warto zapoznać się z historią chorób osoby starszej, z którą zamieszkasz. Z pewnością znajduje się ona pod opieką lekarza. Jednak podstawowa znajomość schorzeń wieku starczego będzie dużym ułatwieniem w codziennym życiu z chorym. Warto zaznajomić się z postępowaniem w przypadku cukrzycy, Alzheimera lub pacjenta z demencją. Być może masz już doświadczenie w tym temacie, co jest sporym atutem. Znajomość schorzeń podopiecznego znacznie podniesie jakość Twojej pracy, a także da Ci poczucie bezpieczeństwa. Szybciej zwrócisz uwagę na zagrożenie i niepokojące objawy, dzięki czemu będziesz wiedziała, co i kiedy powiedzieć lekarzowi. W wyjątkowych przypadkach seniorowi trzeba udzielić nawet pierwszej pomocy. Wiedza o tym, co dolega starszej osobie pomaga ją zrozumieć i dostosować swoje zachowanie do jej potrzeb. Dużo łatwiej będzie Ci zaplanować aktywności i wspólne spędzanie czasu. Świadomość z jakimi problemami zmaga się drugi człowiek ułatwia jego zrozumienie i oszczędza niepotrzebnych stresów.

3. Bądź w stałym kontakcie z rodziną seniora

Jeszcze przed przyjazdem postaraj się skomunikować z rodziną osoby starszej. Zapytaj o jego codzienność, choroby z jakimi się zmaga, ale również o jego charakter. Dowiedz się jakie są jego zainteresowania, ulubione potrawy a także czego nie lubi lub nie może ze względu na stan zdrowia. Na tyle, na ile to możliwe utrzymujcie stałe relacje. Zachęcaj do odwiedzin lub rozmów telefonicznych, przekazuj najnowsze informacje o stanie zdrowia. Razem konsultujcie postępowanie wobec podopiecznego i konsekwentnie przestrzegajcie ustaleń. Działając wspólnie będziecie pomagać sobie nawzajem, a seniorowi wyjdzie to wyłącznie na dobre.

4. Nie zawsze ustępuj podopiecznemu

Opieka nad seniorem to także świadomość, że czasami to Ty wiesz lepiej, co jest dla niego dobre. Dotyczy to zwłaszcza chorych z demencją, którzy z postępem choroby, coraz bardziej przypominają intelektualnie dzieci. Asertywność jest niezwykle ważną cechą w pracy opiekunki. Osoba starsza, niestety, nie zawsze jest już w stanie podejmować racjonalnych decyzji, więc powinnaś taktownie ją w tym wyręczać. Spełnianie zachcianek seniora nie jest równe spełnianiu jego potrzeb, więc umiejętność konsekwentnego i spokojnego odmawiana wyjdzie na dobre zarówno Tobie jak i jemu. Ważne jednak, żeby nie robić niczego na siłę, a potrafić tak przekazać swoje zdanie, żeby osoba starsza zrozumiała, dlaczego jej czegoś odmawiasz bądź polecasz coś zrobić. Pamiętaj przy tym o różnicach kulturowych i wrażliwości na potrzeby seniora.

5. Opieka nad seniorem a dbanie o siebie

Opieka nad osobami starszymi to duże wyzwanie dla zdrowia fizycznego, ale także psychiki. Przebywając z dala od rodziny, w Niemczech możesz mieć także nieco gorsze momenty. Ważne żeby to zaakceptować i nie bać się tego uczucia, kiedy się już pojawi. Ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego dbaj o siebie, zarówno fizycznie jak i psychicznie, emocjonalnie. Kondycja, w tym sprawny kręgosłup jest niezwykle ważna w opiece nad seniorem. Pamiętaj więc o regularnym ćwiczeniu. Jeżeli bierzesz na stałe lekarstwa, nigdy nie zapominaj o dziennej dawce.

Dla zdrowia psychicznego znajdź sobie jakieś relaksujące zajęcie w wolnych chwilach. W każdych warunkach możesz mieć hobby- książki, muzykę lub sport. Korzystając ze zdobyczy techniki i kontaktuj się z bliskimi poprzez telefon lub Internet. Dzięki niemu rozwiniesz się też zawodowo: czytaj artykuły poświęcone swojej branży, nawiąż znajomości z innymi opiekunkami.

Tych kilka zasad pomoże Ci spełniać się w pracy opiekunki z jak największą satysfakcją.

ATERIMA MED - https://www.aterima-med.pl/

Komentarze (0)