23 czerwca 2023 Udostępnij

Gdzie najlepiej w Krakowie wykonać tomografię zatok?

Tomografia komputerowa zatok pozwala na precyzyjną ocenę wybranych struktur. Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie w kościach twarzoczaszki. Łączą się one z jamą nosową i pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka.

Co to jest tomografia komputerowa zatok?

Tomografia komputerowa opiera się na właściwościach promieni rentgenowskich emitowanych przez specjalistyczne urządzenie zwane tomografem. Możliwe jest uzyskanie trójwymiarowego obrazu badanej struktury. Ogromną zaletą jest również możliwość przekrojowego obrazowania wybranych części ciała. Wynika to z konstrukcji urządzenia, w którym światło rengenowskie wraz z detektorem obraca się wokół pacjenta.

Zatoki znajdują się pomiędzy oczodołami nosa, a także pod i nad nimi. Odgrywają one bardzo ważną rolę, ponieważ są odpowiedzialne między innymi za ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza. Zatoki odgrywają również rolę w mowie i stymulacji dźwiękowej. Chronią również twarzoczaszkę przed ewentualnymi urazami. Ważne jest, aby pozostały zdrowe, aby skutecznie wykonywać swoje obowiązki. Tomografia komputerowa jest jednym z badań, które można wykorzystać do oceny stanu zatok. Jest to jedno z najdokładniejszych badań, pozwalające lekarzowi ocenić zarówno stan tkanek miękkich, jak i kości.

Jak wygląda tomografia komputerowa zatok?

Do wykonania tomografii komputerowej zatok wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące. Zasada jest podobna do prześwietlenia rentgenowskiego. Oceniane miejsce jest naświetlane, a promieniowanie przenika przez struktury ciała. Konstrukcja aparatu, który jednocześnie obraca lampę i detektor, umożliwia tomografii zatok zbieranie danych ze wszystkich stron i kątów. Detektor rejestruje osłabienie tkanki spowodowane promieniowaniem. Następnie komputer wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie do przetwarzania obrazu i wyświetlania badanych struktur.

Przygotowanie do tomografii komputerowej zatok

Przygotowanie do badania zależy od tego, czy będzie ono wykonywane z kontrastem. Pacjent nie musi się przygotowywać, jeśli lekarz zleci badanie TK bez kontrastu. Jeśli kontrast jest wymagany, pacjent jest informowany o badaniu i procedurze przed wykonaniem skanu.

Jak przygotować się do badania TK z kontrastem? Badania kreatyniny (eGFR) są niezbędne do określenia prawidłowego funkcjonowania nerek. Ma to na celu umożliwienie usunięcia środka kontrastowego z organizmu człowieka. Pacjenci z problemami z tarczycą powinni również wykonać badanie TSH, ponieważ środki kontrastowe są wytwarzane z jodu i mogą mieć wpływ na czynność tarczycy.

Ważne jest również, aby upewnić się, że w dniu badania jest się odpowiednio nawodnionym. Pozwoli to na szybsze oczyszczenie organizmu i prawidłowy wstępny przepływ do krwiobiegu. Ważna jest również konsultacja z lekarzem na temat przyjmowanych leków.

Kiedy należy wykonać tomografię komputerową zatok?

Gdy istnieje podejrzenie, że pacjent ma infekcję lub stan zapalny, należy wykonać tomografię komputerową. Tomografia komputerowa może być również stosowana, gdy:

  • Podejrzewa się obecność płynu w zatokach
  • Podejrzewa się, że pacjent doznał urazu twarzy i może dojść do uszkodzenia zatok.
  • U dziecka występują wady rozwojowe i ważne jest monitorowanie ich progresji.
  • Istnieje podejrzenie, że pacjent ma raka zatok i jamy nosowej.
  • Pacjent ma skrzywienie przegrody nosowej.
  • W przypadku podejrzenia ropnia, torbieli lub innego obrzęku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
  • Ważne jest sprawdzenie przewodów nosowych.
  • Ważne jest określenie normalnego przepływu powietrza w zatokach.
  • Ważne jest, aby ocenić skuteczność leczenia.

Tomografia komputerowa zatok u pacjentów poddawanych operacji twarzy jest częścią przygotowania do zabiegu. Tomografia komputerowa jest również zalecana pacjentom stomatologicznym przygotowującym się do leczenia ortodontycznego lub implantologicznego.

Tomografia komputerowa zatok

Przeciwwskazania do tomografii zatok

Tomografia komputerowa jest badaniem nieinwazyjnym. Badanie TK nie jest możliwe u kobiet w ciąży ze względu na wykorzystanie promieniowania jonizującego. Przeciwwskazania do badania z użyciem środka kontrastowego obejmują nadwrażliwość lub alergię na składniki preparatu. Kontrastu można również uniknąć, jeśli poziom kreatyniny nie jest w normie.
Przeciwwskazania obejmują cieniowanie metalu (na przykład biżuterii) w badanych strukturach.

Postępowanie po tomografii zatok

Pacjent może powrócić do normalnej aktywności natychmiast po badaniu, jeśli badanie zostało przeprowadzone bez środka kontrastowego. Po podaniu kontrastu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Ustępuje on samoistnie. Pacjenci mogą odczuwać dziwny smak w ustach, kołatanie serca, zawroty głowy, a nawet uczucie ciepła.
Zaleca się, aby pacjenci, którzy otrzymali środek kontrastowy, pozostali w laboratorium przez kilka minut po badaniu w celu obserwacji. Aby pomóc organizmowi usunąć kontrast, ważne jest, aby pić duże ilości wody ....

Tomografia zatok Kraków - najnowsza technologia w gabinecie CDC Stomatologia

W CDC Stomatologia wykorzystywany jest najnowocześniejszy sprzęt, który zapewnia szybkie, dokładne wykonanie tomografii komputerowej, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu pacjenta podczas badania. Zapewnia to również najwyższą jakość diagnostyki. Obraz uzyskany z tomografu komputerowego ma wysoką rozdzielczość i szerokie pole widzenia, dzięki czemu jest przydatny w diagnostyce wielu schorzeń. Zastosowanie tego aparatu zapewnia wykorzystanie minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Dowiedz się więcej na cdcstomatologia.pl/tomografia.html

Komentarze (0)