14 sierpnia 2018 Udostępnij

Pożyczki pod zastaw: najważniejsze informacje

Pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania to produkty wyraźnie wzbudzające coraz większe zainteresowanie wśród polskich klientów. Należy jednak dodać, że w parze z rosnącym zainteresowanie tą odmianę produktów pożyczkowych jak na razie nie idzie przyrost wiedzy na temat specyfiki ich działania.

Według zgodnej opinii ekspertów to właśnie brak rzetelnej wiedzy na temat zalet takich rozwiązań, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości, wciąż jest głównym czynnikiem powodującym, że pomimo rosnącego zainteresowania polski konsument na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania wciąż decyduje się znacznie rzadziej, niż na przykład konsument zachodni.

Pożyczki pod zastaw: najważniejsze informacje

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są uznawane przez specjalistów za jedną z najbardziej atrakcyjnych, jeśli wręcz nie najbardziej atrakcyjną spośród wszystkich dostępnych obecnie form pożyczek zarówno bankowych, jak i pozabankowych. Jednocześnie warto jednak zaznaczyć, że w tak zwanym społecznym odbiorze pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania nadal są uznawane za rozwiązanie wiążące się ze sporym ryzykiem. Zapewne na taki a nie inny sposób społecznego postrzegania pożyczek pod zastaw wpływa fakt, że formalne włączenie domu lub mieszkania w treść umowy pożyczkowej powoduje, iż perspektywa ewentualnej utraty nieruchomości staje się jakby bardziej namacalna.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że są to jedynie mylące pozory. W rzeczywistości bowiem pożyczki pod zastaw okazują się na przykład najbardziej efektywnym oraz najbezpieczniejszym sposobem na wychodzenie ze spirali długów. W przypadku klientów korzystających z pożyczek pod zastaw znacznie rzadziej odnotowuje się również kłopoty z terminową spłatą zobowiązania lub popadanie w gorszą sytuację finansową w trakcie spłacania kredytu.

Oczywiście, opisane zjawiska bynajmniej nie są dziełem przypadku. Pożyczki pod zastaw nieruchomości odznaczają się bowiem ze wszech miar znacznie korzystniejszymi warunkami, niż inne dostępne warianty produktów pożyczkowych. Przede wszystkim należy tutaj wymienić ich znacznie niższe oprocentowanie przy jednoczesnej możliwości wyraźnego wydłużenia okresu spłaty. W praktyce oznacza to więc możliwość zmniejszenia wysokości miesięcznej raty nawet o kilkadziesiąt procent. W przypadku pożyczek pod zastaw domu lub mieszkania konsument może również pożyczyć większą kwotę, niż ma to miejsce przy standardowych odmianach kredytów.

Mity związane z pożyczkami pod zastaw

Zapewne, pożyczki pod zastaw nieruchomością są bardzo często odbierane jako rozwiązania ryzykowne również ze względu na dość sporą liczbę mitów i stereotypów związanych z tymi usługami. Klienci często myślą, że nawet jednorazowy problem ze spłata raty skończy się utratą nieruchomości: oczywiście, nie jest prawdą. Tak naprawdę banki oraz firmy pożyczkowe nie mają żadnego interesu w dążeniu do pozbawienia klienta jego nieruchomości: z jednej strony negatywnie wpływa to bowiem na ich renomę, z drugiej zaś jest procesem po prostu skomplikowanym prawnie oraz formalnie.

Komentarze (0)