17 maja 2018 Udostępnij

Opryskiwacz ciśnieniowy plecakowy – jaki wybrać?

Środki ochrony roślin są obecnie stosowane niemal w każdym ogrodzie. Mogą to być zarówno sztuczne preparaty, jak i naturalne wyciągi i wywary. Jedno jest pewne. Do ich prawidłowej aplikacji potrzebujemy opryskiwacza. Jaki model wybrać?

Jaki opryskiwacz sprawdzi się najlepiej?

Jaki opryskiwacz sprawdzi się najlepiej? Na rynku dostępnych jest wiele modeli opryskiwaczy. Różnią się one między sobą pod wieloma względami. Mają odmienną cenę, pojemność, mechanizm działania czy też rodzajem materiałów użytych do ich produkcji. Nic więc dziwnego, że wybór właściwego wariantu może się okazać nie lada wyzwaniem.

Na uwadze warto mieć to, iż opryskiwacze są tak naprawdę urządzeniami wielofunkcyjnymi. Możemy je stosować nie tylko do ochrony roślin przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, chorobami, chwastami i szkodnikami, ale również do zraszania czy też nawożenia. Wszystko w zależności od naszych potrzeb.

Biorąc pod uwagę mechanizm działania, wyróżniamy dwa główne typy opryskiwaczy:

 • opryskiwacze pulsacyjne – to najprostsze konstrukcyjnie rozwiązania, w przypadku których rozpylenie cieczy następuje wtedy, gdy naciskamy dźwignię ręką,
 • opryskiwacze ciśnieniowe – mają nieco inną budowę. Wyposażone są w pompę, która umożliwia im wytworzenie ciśnienia w zbiorniku zanim wykonanym zabieg opryskiwania. Taka konstrukcja sprawia, że opryskiwacz ciśnieniowy równomierniej rozpyla ciecz, przez co zabieg jest bardziej wydajny.

Na rynku dużą popularnością cieszą się opryskiwacze ciśnieniowe plecakowe, które, jak sama nazwa wskazuje, zakładamy na plecy. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż wówczas ciężar narzędzia rozkłada się równomiernie na oba ramiona, dzięki czemu możemy się swobodnie poruszać, mając na plecach naprawdę spory ciężar.

Zaletą opryskiwacza ciśnieniowego plecakowego jest nie tylko wygoda użytkowania, ale również duża pojemność. Dzięki niej napełniając cały zbiornik, możemy z łatwością opryskać duży ogród czy też średniej wielkości sad. To bardzo istotne, jeżeli zależy nam na tym, aby wykonać zabieg bez żadnych przerw.

Wybierając opryskiwacz plecakowy, należy zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne:

 • pojemność – na rynku dostępne są modele o pojemności od 12 do 20 litrów. To, na jak duży opryskiwacz się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od rozmiaru opryskiwanego terenu oraz naszych indywidualnych preferencji. Warto bowiem pamiętać, że im większą pojemność ma sprzęt, tym będzie on cięższy,
 • materiał, z którego został wykonany zbiornik – najczęściej jest to tworzywo sztuczne, co zapewnia odpowiednią szczelność urządzenia. Zanim jednak je kupimy, warto sprawdzić jakość wykonania zbiornika. Nie może mieć on żadnych rys ani pęknięć,
 • długość lancy – decyduje ona o zasięgu opryskiwania i powinna być dostosowana do naszych preferencji,
 • materiał, z którego została wykonana dysza – powinien to być mosiądz, gdyż nie zbiera się na nim osad, który z czasem mógłby całkowicie zablokować wypływ cieczy,
 • manometr – to użyteczne akcesorium, które wskazuje, jak duże ciśnienie panuje w zbiorniku,
 • wielkość otworu wlewowego – im będzie ona większa, tym łatwiej nam będzie wlewać ciecz,
 • pracę dźwigni – powinna ona działać już przy lekkim nacisku,
 • filtr w rurce zasysającej – zmniejsza ryzyko zablokowania dyszy,
 • części zamienne – chociaż opryskiwacze ciśnieniowe odznaczają się dużą trwałością, jednak podlegają zużyciu. Warto zatem sprawdzić, czy producent dołączył do sprzętu podstawowy zestaw naprawczy, który pozwoli nam samodzielnie uporać się z drobnymi awariami, na przykład sparciałą uszczelką.

Dla komfortu użytkowania urządzenia nie bez znaczenia jest również widoczność wskaźnika cieczy. Pozwala to na kontrolę jej ilości w trakcie opryskiwania roślin.

Warto wiedzieć, iż na rynku dostępne są nie tylko opryskiwacze plecakowe ręczne, ale również akumulatorowe i spalinowe. Ich największą zaletą jest to, iż nie wymagają manualnego pompowania, co znacznie zwiększa komfort obsługi sprzętu.

Opryskiwacz ciśnieniowy plecakowy to niezwykle przydatne urządzenie, zwłaszcza jeśli do opryskiwania mamy spory teren. Wybierając właściwy model, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego pojemność. Wpływa ona bowiem na komfort obsługi urządzenia.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)