27 marca 2017 Udostępnij

Domena europejska – kiedy ją kupić i dlaczego warto ją zarejestrować? Praktyczny poradnik

W dobie Internetu i stale rozwijających się nowych technologii nikogo nie powinien dziwić fakt, że każdy przedsiębiorca, który chce zaistnieć w swojej branży i odnieść sukces, powinien korzystać z dobrodziejstw, jakie niosą nowoczesne rozwiązania. Biznes, który równolegle funkcjonuje w świecie rzeczywistym i w przestrzeni internetowej, ma ogromne szanse na prężny rozwój. Aby stałe się one jeszcze większe, warto pójść kilka kroków dalej i dotrzeć do większego grona odbiorców, niż wyłącznie we własnym kraju. Umożliwia to domena europejska. A czym konkretnie jest i jakie niesie za sobą korzyści? Warto się tego dowiedzieć.

Czym jest domena .eu?

Domena internetowa z rozszerzeniem .eu została uruchomiona w grudniu 2005 roku i początkowo rejestrować ją mogły tylko publiczne instytucje działające na terenie Unii Europejskiej, a także organizacje, które posiadały prawa do znaków towarowych. Dzisiaj, począwszy od kwietnia 2006 roku, rejestracja jest dostępna dla wszystkich, a konkretnie dla abonentów z krajów, które należą do Unii Europejskiej lub mieszkają albo mają swoją siedzibę w Islandii, Liechtensteinie lub Norwegii. Tym, co wyróżnia tę domenę na tle innych – polskich i globalnych, są procedury związane z rejestracją i administracją, które zostały stworzone na potrzeby domeny .eu i różnią się od wszystkich innych.

Rejestracja domen europejskich jest nadzorowana przez organizację typu non profit, która działa pod nazwą: Europejski Rejestr Internetowych Nazw Domen, w skrócie: EURid (The European Registry of Internet Domain Names). Co ważne, domeny .eu nie są jeszcze rejestrowane przez tę organizację dla odbiorców końcowych, ale przez Rejestratorów, którzy posiadają akredytacje EURid. W związku z tym, każdy, kto chce zarejestrować domenę europejską, musi nawiązać współpracę z wybraną firmą, która świadczy tego rodzaju usługi.

5 powodów, dla których warto zarejestrować domenę europejską

Dla czerpania jak największych korzyści z funkcjonowania firmy w Sieci, bardzo ważny jest wybór odpowiedniej domeny. W wielu przypadkach, zalety, które płyną z rejestracji, są takie same albo bardzo podobne, ale w przypadku domeny europejskiej istnieje szereg korzyści, które są znamienne tylko dla niej, ponieważ powstały na potrzeby jej utworzenia. Dlaczego więc warto zarejestrować domenę .eu? Powodów jest kilka:

- możliwość zdobycia milionów klientów z Europy

Wyszukiwanie polskich stron internetowych na zagranicznych serwisach to karkołomne przedsięwzięcie z kiepskimi rezultatami. Natomiast, dzięki domenie europejskiej, klienci z terenu Unii Europejskiej łatwiej i szybciej mogą odnaleźć lokalną wersję strony WWW, która wyświetli się w wyszukiwarce danego kraju. Ponadto, przedsiębiorcy, którzy posiadają swoje oddziały w różnych krajach Unii Europejskiej, nie muszą tworzyć kilku stron internetowych – wystarczy, że zarejestrują je wszystkie w domenie europejskiej. To prosty i szybki sposób na dotarcie do wielu klientów spoza swojego kraju.

- budowanie europejskiej tożsamości firmy

Zarejestrowanie domeny .eu korzystnie wpływa na wizerunek firmy, która zyskuje europejską tożsamość, co kojarzone jest z większą rzetelnością i wiarygodnością. Już samo rozszerzenie .eu dobrze się kojarzy, jest łatwe do zapamiętania, zapisania i wymówienia. To ważne w przypadku przedsiębiorstw, które działają w wielu krajach i mają klientów z terenu całej Unii Europejskiej.

- tania forma promocji

Rejestracja domeny europejskiej jest najtańszą formą promocji witryny na rynku Unii Europejskiej. Jej zakup to niewielki wydatek w stosunku do korzyści, jakie firma może odnieść dzięki takiemu rozwiązaniu.

- sposób na wyprzedzenie konkurencji

Firmy z różnych unijnych krajów, otwierając swoje oddziały za granicą, myślą podobnie w kwestii wyboru domeny. W związku z tym, warto jak najszybciej zatroszczyć się o rejestrację z rozszerzeniem .eu, żeby zyskać najlepszy możliwy europejski adres witryny i nie zaprzepaścić swojej szansy.

- korzyści wynikające z globalizacji

Otwarte granice pomiędzy krajami Unii Europejskiej stwarzają nowe szanse dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes, nie tylko lokalnie. Łatwiej będzie korzystać z wielu możliwości, jeśli firma zarejestruje domenę europejską. Dotarcie do większej liczby klientów, rozszerzenie swojej oferty i zwiększenie dochodów to tylko kilka przykładów korzyści, jakie płyną z globalizacji i możliwości czerpania z niej tego, co najlepsze.

Domena .eu – dlaczego nie warto zwlekać z jej rejestracją?

Domena europejska, od momentu jej uruchomienia, cieszy się ogromną popularnością w całej Unii Europejskiej, a zainteresowanie nią stale rośnie. Tylko w samej Polsce, która pod tym względem znajduje się w pierwszej dziesiątce unijnych krajów, liczba rejestracji jest bardzo duża. Adresy WWW z rozszerzeniem .eu znajdują się w kraju na trzecim miejscu, tuż za .pl oraz .com.pl. Szacuje się też duży wzrost rejestracji w Polsce, ponieważ przybyło ponad 8% domen europejskich. Jednak to mieszkańcy Islandii są prawdziwymi rekordzistami pod tym względem. Na wyspie odnotowano wzrost w wysokości aż 170% (dane z sierpnia 2016, źródło: https://blog.home.pl/2016/08/domena-eu-umacnia-swoja-pozycje-w-2016-roku-kilka-faktow-z-eurid-progress-report/).

Statystyki wyraźnie pokazują, jak duże jest zainteresowanie domeną europejską. Oznacza to, że zasoby nazw z wykorzystaniem rozszerzenia .eu sukcesywnie się zmniejszają, dlatego nie warto zwlekać z rejestracją.

Dla kogo domena europejska?

Zarejestrować domenę europejską mogą wszyscy mieszkańcy albo właściciele firm z terenu Unii Europejskiej, ale też z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu, choć nie wszyscy korzystają z tej możliwości. Jednak, każdy przedsiębiorca, któremu zależy na prężnym rozwoju swojego biznesu powinien zdecydować się na rejestrację domeny .eu. Zostanie bardziej rozpoznawalną marką nie tylko lokalnie, ale wśród miliona klientów spoza granic rodzimego kraju, to pierwszy krok do odniesienia wielkiego sukcesu.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)