16 czerwca 2017 Udostępnij

Wszystko o nakrętkach

Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu używał do czegoś nakrętek, np. przy montażu mebli lub prostych urządzeń mechanicznych. Fachowiec, a nawet zwykły majsterkowicz wie, jak wiele jest ich rodzajów i do czego służą. Jednak przeciętny człowiek nie słyszał nawet o nakrętkach np. z kołnierzami, uchem, koronowych, redukcyjnych, kłowych itp. W sumie jest ich ponad 45 rodzajów.

Podział

Nakrętki mogą mieć gwint calowy lub drobnozwojny. Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, dzielą się na stalowe (węglowe, nierdzewne lub kwasoodporne), miedziane i mosiężne. Mogą mieć również podwyższoną klasę wytrzymałości. Najczęściej używane są nakrętki sześciokątne, chociaż spotyka się również kwadratowe, okrągłe, teowe, radełkowe i skrzydełkowe. Produkuje się także nakrętki specjalnego zastosowania, np. do kół czy zgrzewania, napinające rurowe, do połączeń sprężystych, do łożysk itp.

Różnice

W nakrętkach nawet jednego rodzaju występują pewne różnice, nie tylko pod względem wysokości, długości czy szerokości. Wynikają one z zastosowanej normy, klasy wytrzymałości, materiału, powłoki i wreszcie przeznaczenia. Nakrętki sześciokątne mogą być krótkie i długie, niskie i wysokie, z wkładką poliamidową lub kołnierzem. Nakrętki do zgrzewania z kolei występują w wersji kwadratowej albo sześciokątnej. Nakrętki radełkowe dzielą się na niskie i wysokiej, okrągłe, mogą być otwarte lub czołowe (otwarte lub rowkowe) itd.

Zastosowanie

Każdy rodzaj nakrętki wynika z funkcji, jaką będzie ona spełniać. Jeżeli połączenie ma być bezpieczne, wybieramy nakrętkę samohamowną lub samozabezpieczającą. Posiada ona specjalny gwint lub wkładkę poliamidową, która uniemożliwia jej samoczynne odkręcenie. Przy większych powierzchniach stosujemy nakrętki z kołnierzem, w których specjalne nacięcia na kołnierzu utrudniają odkręcanie i zapewniają lepszy docisk.

Gdy zależy nam na łatwym montażu i demontażu, stosujemy nakrętki skrzydełkowe, a do estetycznego i zarazem ochronnego zakończenia gwintu, wybieramy kołpakowe. Muszą być one nierdzewne i kwasoodporne. Najczęściej są również ocynkowane. W branży motoryzacyjnej nakrętki stosuje się do łożysk, kół i zgrzewania. Każdy rodzaj nakrętki posiada informacje, według jakich norm została wykonana: PN (Polski Komitet Normalizacyjny), DIN (Niemiecki Instytut Normalizacyjny), ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). Ułatwia to jej wybór do odpowiedniego zastosowania.

Bogaty wybór nakrętek różnego przeznaczenia znaleźć można w ofercie firmy Stalmut – od 1991 roku profesjonalnie zaopatrującej klientów w narzędzia, artykuły techniczne i części, wykonane ze stali.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)