29 lutego 2024 Udostępnij

Projektowanie wnętrz: Ile kosztuje projekt u architekta wnętrz?

Aranżacja funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni mieszkalnej to nie lada wyzwanie. W natłoku obowiązków i ogromie dostępnych na rynku rozwiązań, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług doświadczonego projektanta wnętrz. Nasuwa się jednak pytanie: ile kosztuje taka usługa? W tym artykule przyjrzymy się bliżej cenom projektowania wnętrz w Polsce, uwzględniając różne czynniki wpływające na ostateczny koszt.

Korzyści ze współpracy z projektantem wnętrz

Zatrudnienie architekta wnętrz wiąże się z wieloma korzyściami, m.in.:

 • Oszczędność czasu i pieniędzy: Choć na pierwszy rzut oka usługa projektanta może wydawać się kosztowna, w dłuższej perspektywie może pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze. Architekt pomoże uniknąć błędów w aranżacji, co z kolei przełoży się na niższe koszty remontu.
 • Funkcjonalność i ergonomia: Projektant zadba o to, aby wnętrza były nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Dobrze zaprojektowana przestrzeń będzie komfortowa w codziennym użytkowaniu i dopasowana do potrzeb mieszkańców.
 • Unikatowy styl i estetyka: Architekt pomoże stworzyć wnętrze, które będzie odzwierciedlać indywidualny styl i gust mieszkańców.
 • Dostęp do fachowej wiedzy i doświadczenia: Architekt posiada szeroką wiedzę na temat materiałów, trendów i dostępnych na rynku rozwiązań.

Główne czynniki wpływające na cenę projektu wnętrz

Koszt projektu wnętrz zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Powierzchnia projektowanej przestrzeni: Im większa powierzchnia, tym wyższa cena projektu.
 • Zakres projektu: Projekty kompleksowe, obejmujące m.in. rzuty, wizualizacje, dobór materiałów i nadzór autorski, są droższe od projektów koncepcyjnych.
 • Doświadczenie i renoma projektanta: Znani i doświadczeni projektanci zazwyczaj pobierają wyższe stawki.
 • Lokalizacja: Ceny projektów mogą się różnić w zależności od lokalizacji. W dużych miastach ceny są zazwyczaj wyższe.

Przykładowe ceny projektów wnętrz

Ceny projektów wnętrz w Polsce wahają się od 50 zł/m2 do nawet 350 zł/m2. Średnia cena to około 150 zł/m2.

Jak obniżyć koszt projektu wnętrz?

Istnieje kilka sposobów na obniżenie kosztu projektu wnętrz, m.in.:

 • Wybór mniej rozbudowanego pakietu usług: Można zdecydować się na projekt koncepcyjny, który obejmuje rzuty i podstawowe wytyczne aranżacyjne.
 • Samodzielny zakup materiałów: Architekt może pomóc w doborze materiałów, ale ich zakupem można zająć się samodzielnie.
 • Nadzór autorski "na godziny": Zamiast stałego nadzoru autorskiego, można zdecydować się na nadzór "na godziny", w którym architekt będzie dostępny do konsultacji w określonym czasie.

Studio projektowe

Projektowanie wnętrz: Jakie studio projektowe wybrać?

Wybierając studio projektowe, warto zwrócić uwagę na:

 • Doświadczenie i portfolio projektanta: Sprawdź, jakie projekty realizował architekt w przeszłości i czy jego styl odpowiada Twoim gustom.
 • Zakres oferowanych usług: Upewnij się, że studio oferuje usługi, które odpowiadają Twoim potrzebom.
 • Opinie innych klientów: Przeczytaj opinie innych osób, które korzystały z usług danego studia.
 • Cena: Porównaj ceny różnych studiów projektowych.

Projektowanie wnętrz online

Coraz popularniejszą formą projektowania wnętrz jest projektowanie online. Polega ono na współpracy z projektantem za pośrednictwem platformy internetowej. Taka forma współpracy może być tańsza od tradycyjnej, ponieważ eliminuje konieczność spotkań stacjonarnych. Sprawdź ofertę Grid Architektura Wnętrz.

Podsumowanie

Zatrudnienie architekta wnętrz to dobry sposób na stworzenie funkcjonalnej, estetycznej i dopasowanej do potrzeb mieszkańców przestrzeni. Koszt projektu wnętrz zależy od wielu czynników, ale istnieje wiele sposobów na jego obniżenie.

Komentarze (0)