16 października 2018 Udostępnij

Trzy niesamowite książki z Merlina

Na rynku wydawniczym pojawiają się od czasu do czasu książki, których lektura może wstrząsnąć czytelnikiem, przedstawiają bowiem fakty niezwykłe, szokujące i często trudne do zaakceptowania. Choć zdawać by się mogło, że takich wieści mamy pod dostatkiem w mediach, książki potrafią dostarczyć dodatkową porcję wiedzy, od której skóra cierpnie. Omawiane poniżej książki znaleźć można w internetowej księgarni Merlin – https://merlin.pl/catalog/ksiazki-m10349074/.

Człowiek, który tatuował numery

Ze skórą związana jest – i to dosłownie – historia Lalego Sokołowa, którą opisała Heather Morris w książce „Tatuażysta z Auschwitz”. Naprawdę nazywał się Ludwik Eisenberg i od 1942 roku, kiedy trafił za obozowe druty, zajmował się tatuowaniem numerów na przedramionach więźniów. Funkcja ta pozwoliła mu nie tylko przetrwać piekło Auschwitz, ale też pomóc wielu ludziom. W obozie poznał młodą Żydówkę, w której się zakochał i którą skutecznie ochronił przed eksterminacją. Po wojnie wzięli ślub. Swoją historię opowiedział dopiero po śmierci żony – oboje przez pół wieku utrzymywali ją w tajemnicy. Wydania książki nie doczekał, zmarł w 2006 roku, trzy lata po swej ukochanej.

Faszyzm nie skończył się w 1945 roku

KL Auschwitz to w najczystszej postaci produkt faszyzmu, a o faszyzmie opowiada Madeleine Albright w swojej książce „Faszyzm. Ostrzeżenie”. Autorka jest wszystkim dobrze znana – w latach 1997 – 2001 była amerykańskim sekretarzem stanu. Dzieciństwo spędziła jednak w Europie i widziała na własne oczy, jak działa zbrodniczy ustrój. Według Albright, faszyzm nie skończył się wraz z II wojną światową, lecz przetrwał i wciąż stanowi poważne zagrożenie. Autorka twierdzi, że obecny prezydent USA gardzi instytucjami demokratycznymi i tworzy nowe podziały. W wielu krajach postępuje polaryzacja poglądów politycznych, a duch wolności z końca lat 80. ubiegłego wieku jest w odwrocie. Przywódcy Rosji i Korei Północnej, twierdzi autorka, nie wahają się sięgać po liczne instrumenty podobne do tych z lat 20. i 30. Wspomina też o obecnej sytuacji w Polsce.

Kim jest naprawdę Donald Tusk

Wiele kontrowersji wywołała niedawno książka „Macierewicz”, której autor sugerował związki b. ministra obrony narodowej z rosyjskimi służbami specjalnymi i mafią. Obecnie w sprzedaży jest inna pozycja, którą można by uznać za odpowiedź obozu władzy. „Niebezpieczne związki Donalda Tuska” zawiera udokumentowane fakty mogące wskazywać na powiązania obecnego przewodniczącego Rady Europy ze służbami niemieckimi. Książkę napisał dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński wraz z majorem ABW Tomaszem Budzyńskim. Jest to opowieść o kulisach polskiej polityki nieznanych publicznie i mrożących krew w żyłach.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)