6 października 2016 Udostępnij

Ekskluzywny apartament – czy to dobra inwestycja?

W porównaniu z zagranicznymi rynkami nieruchomości, segment apartamentów luksusowych w Polsce ma do zaoferowania znacznie mniej. W ciągu ostatnich kilku lat można jednak było zauważyć wzrost liczby osób zamożnych, co przekłada się na większe zainteresowanie lokalami z najwyższej półki.

Alternatywna inwestycja

Najbardziej zamożni Polacy często szukają alternatywnych inwestycji, co ma swoje uzasadnienie m. in. w niskich stopach procentowych. Zamiast więc lokować nadwyżki finansowe w obligacjach czy lokatach bankowych, wolą wybrać antyki, złoto czy luksusowe apartamenty. Co wyróżnia te ostatnie? Z pewnością lokalizacja w najbardziej prestiżowych dzielnicach dużych miast Polski. Są one ponadto wzbogacone o wszelkiego rodzaju wygody – parkingi, strefy relaksu czy klimatyzację, a także wykończone zostały z wykorzystaniem materiałów najwyższej klasy. Tego typu nieruchomości mają większą powierzchnię od standardowych mieszkań i bardzo często zaprojektowane zostały przez światowej sławy architektów – przykładem może być Cosmopolitan Twarda 4 projektu Helmuta Jahna. Oczywiście przekłada się to na wysoką cenę takich apartamentów. Inwestorzy jednak często nabywają je za gotówkę, co potwierdza tezę, że nieruchomości luksusowe postrzegane są jako lokata dużego kapitału.

Kto kupuje luksusowe apartamenty?

Dane z zagranicznych rynków wskazują, że w ciągu dziesięciu lat wartość apartamentu luksusowego może wzrosnąć nawet o 100%. Nic więc dziwnego, że kupno tego typu nieruchomości postrzegane jest jako bardziej rentowne od inwestowania w oferowane przez banki produkty. Dlatego też ten segment rynku cieszy się dużym zainteresowaniem również wśród międzynarodowych firm czy funduszy inwestycyjnych. Oczywiście ekskluzywne lokale z najwyższej półki kupowane są przez najbogatszych Polaków także dla zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych. Często są to osoby po 40 roku życia, które chcą przeprowadzić się z podmiejskich rezydencji w okolice centrum miasta. Jeśli zaś chodzi o wykonywany przez nie zawód, największą grupę stanowią biznesmeni, menadżerowie wyższego szczebla oraz właściciele i członkowie zarządu dużych firm. Również dla nich apartamenty stanowią korzystną lokatę kapitału. Według raportu REAS dotyczącego rynku nieruchomości luksusowych w Polsce, najbogatsi kupują apartamenty średnio co trzy lata i traktują je jako jeden z elementów portfela inwestycyjnego.

Luksusowe lokale na wynajem

Ekskluzywne apartamenty niekiedy kupowane są z myślą o wynajmie, co zapewnia właścicielowi nieruchomości dodatkowy zysk. Co prawda grupa odbiorców jest raczej wąska, stąd trudniej może być o lokatorów, ale miesięczne ceny najmu sięgają ponad 40 tys. zł. Największym zainteresowaniem cieszą się lokale w pobliżu ważnych ośrodków biznesowych i kulturalnych. Liczną grupę najemców stanowią osoby prowadzące interesy w Polsce, a także artyści oraz zamożni studenci zagraniczni. Oprócz Warszawy chętnie wybieranymi lokalizacjami są Kraków, Wrocław i Trójmiasto.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)