23 listopada 2017 Udostępnij

Czy pożyczanie pieniędzy przez Internet jest bezpieczne?

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu osoby potrzebujące zastrzyku gotówki musiały fatygować się do fizycznego oddziału instytucji pożyczkowej lub banku. Dziś, klient będący w potrzebie finansowej, może pozyskać środki w sposób znacznie szybszy i bardziej wygodny – zaciągając pożyczkę online. Pytanie tylko, czy pożyczanie pieniędzy przez Internet jest całkowicie bezpieczne? Jakich zasad należy przestrzegać, by faktycznie takim się okazało?

Pożyczki przez Internet oferuje obecnie kilkadziesiąt firm pozabankowych, które dają możliwość szybkiego i łatwego pożyczenia od kilkudziesięciu do nawet kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Szybkiego i łatwego, bo wszelkie występujące tutaj formalności i procedury, nie dość że są ograniczone do niezbędnego minimum, to na dodatek nie wymagają od klienta wychodzenia z domu. Cały proces związany z zaciągnięciem pożyczki, tzn. złożenie wniosku, informacja o decyzji pożyczkodawcy, udostępnienie ostatecznych warunków pożyczki, czy nawet samo przekazanie środków, odbywa się wyłącznie za pośrednictwem drogi elektronicznej. Co ciekawe, to między innymi właśnie prosty przebieg całej transakcji sprawia, że niektórzy klienci mają wątpliwości co do związanego z nią bezpieczeństwa. Poza tym, obawiają się oni również, że padną ofiarą nieuczciwej firmy pożyczkowej, albo że zostaną naciągnięci na produkt zawierający wiele ukrytych kosztów.

Internet to zwykły kanał komunikacji

Większość obaw potencjalnych klientów jest jednak nieuzasadniona – a przynajmniej nie te, które opierają się na przekonaniu, że to Internet jest źródłem zagrożeń. W praktyce bowiem, Internet to po prostu jeden z kanałów komunikacji, który w porównaniu do pozostałych, niesie po prostu znacznie większe bogactwo możliwości. Z sieci powszechnie korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz instytucje, dla których jest ona wygodnym sposobem oferowania usług.

Zdalny kanał komunikacji, na którym opiera się działalność firm udzielających pożyczek online, sam w sobie nie generuje większego ryzyka. Cała transakcja przebiegnie bezpiecznie, jeśli klient zadba o sprawdzenie instytucji, z którą zamierza podpisać umowę pożyczki oraz uważnie zapozna się z warunkami, na jakich jest ona udostępniania. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, by skorzystanie z pożyczki online nie przysporzyło żadnych dodatkowych problemów.

Zaciągnięcie pożyczki online – tylko w wiarygodnej w firmie pozabankowej

Działalność internetowych firm pozabankowych jest ściśle uregulowana przez przepisy prawa. Podobnie jak banki, SKOK-i oraz stacjonarne instytucji pożyczkowe, są one zobowiązane m.in. informować o całkowitych, rzeczywistych kosztach pożyczek, czy też udostępniać wymagane przez Komisję Nadzoru Finansowego raporty i dokumenty. Co więcej, po ostatniej aktualizacji przepisów, nie mogą już dowolnie ustalać np. wysokości odsetek karnych za ewentualne opóźnienia w spłacie pożyczki.

Niemniej jednak, choć interesy klientów firm pożyczkowych są obecnie dobrze chronione regulacjami prawnymi, przed skorzystaniem z oferty jednego z takich podmiotów należy koniecznie sprawdzić jego wiarygodność. Na rynku funkcjonuje bowiem kilkadziesiąt, jeśli nie więcej, tego typu firm i niestety zdarzają się wśród nich takie, które nie są uczciwe wobec pożyczkobiorców. W praktyce, przeprowadzenie weryfikacji firmy pozabankowej nie jest trudne – z pomocą przychodzą takie instytucje jak Krajowy Rejestr Sądownictwa, Centralna Ewidencja Działalności i Informacji Gospodarczej, Związek Firm Polskich czy wspomniana już KNF. Prowadzą i udostępniają one bazy danych, dzięki którym można dowiedzieć się, które firmy pożyczkowe są legalne i godne zaufania. Informacje te dobrze jest uzupełnić zapoznaniem się opiniami klientów, umieszczanymi na portalach i forach finansowych, czy w mediach społecznościowych. Oczywiście warto również przejrzeć rankingi pożyczek online, które można znaleźć na wielu stronach internetowych – stanowią one najlepszy sposób na zweryfikowanie opłacalności danej oferty.

Typowy przebieg transakcji

W wielu firmach pozabankowych, proces związany z zaciągnięciem pożyczki online przebiega zgodnie z poniższym schematem:

§  założenie konta w serwisie firmy – nie we wszystkich firmach opcja ta jest dostępna, niemniej jednak dzięki rejestracji na stronie można łatwo kontrolować proces udzielania i późniejszej spłaty pożyczki;

§  wybór kwoty i terminu spłaty zobowiązania;

§  wypełnienie formularza z danymi i złożenie wniosku online;

§  wykonanie przelewu na 1 gr, 10 gr lub 1 zł, który pozwala zweryfikować tożsamość klienta.

By uniknąć jakichkolwiek późniejszych problemów i nieporozumień, klient powinien upewnić się, czy wprowadzone przez niego dane są poprawne i czy z ofertą pożyczkodawcy nie łączą się żadne zgody na dodatkowo płatne usługi. Powinien również zwrócić uwagę na wysokość przelewu weryfikacyjnego – jeśli jest on wyraźnie wyższy od wspomnianych wartości, firma najprawdopodobniej nie jest uczciwa i próbuje jedynie wyłudzić pieniądze.

Bezpieczeństwo na stronie internetowej firmy pożyczkowej

Zanim klient zacznie wypełniać jakiekolwiek formularze na stronie firmy pożyczkowej, powinien upewnić się, czy jest ona szyfrowana. Poinformuje o tym wyświetlany na zielono obszar z adresem strony lub symbol zielonej kłódki. Szyfrowana witryna internetowa daje gwarancję, że żadne dane osobiste nie trafią w niepowołane ręce.

Firma pożyczkowa a GIODO

Dane osobowe klientów firmy pożyczkowej są chronione przez GIODO, czyli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych – ale oczywiście tylko pod warunkiem, że zgłosiła ona do tej instytucji swoje zbiory danych. Potencjalny pożyczkobiorca powinien więc zweryfikować, czy w wyszukiwarce e-GIODO widnieje zgłoszenie interesującej go firmy. Taki wpis to gwarancja, że dane są przetwarzane zgodnie z prawem i że firma dopełniła wszelkich, narzuconych przez przepisy obowiązków.

Co jeszcze warto wiedzieć przed skorzystaniem z pożyczki online?

W praktyce, rozczarowania pożyczkobiorców i ich ewentualne spory z pożyczkodawcami biorą się najczęściej z nieprzeczytania lub niedokładnego przeczytania zapisów umowy pożyczki i załączników. I choć faktem jest, że niektóre firmy konstruują mało przejrzyste umowy (swoją drogą, zapisy budzące poważne wątpliwości powinny skłonić do rezygnacji z danej oferty), to jednak większość instytucji pozabankowych jest uczciwa wobec swoich klientów i posiada transparentną ofertę. Przykładem jest tutaj firma Wonga.com (szczegóły oferty na: https://www.wonga.pl/jak-dziala), udostępniająca nowym klientom możliwość zaciągnięcia pożyczki, której całkowity koszt wynosi dokładnie zaledwie 10 zł. I co ważne, pożyczki, w przypadku której nie pojawiają się żadne niejasne zapisy, których nieprzestrzeganie mogłoby spowodować naliczenie dodatkowych opłat.

Warto również podkreślić, że od zawartej umowy pożyczki zawsze można odstąpić – każdy pożyczkobiorca w terminie 14 dni od daty podpisania umowy może ją bez żadnych konsekwencji wypowiedzieć. Oznacza to, że nawet ewentualna zbyt pochopna decyzja o zaciągnięciu zobowiązania w danej firmie, jest jeszcze przez dość długi czas „odwracalna”.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)