10 listopada 2017 Udostępnij

Lokaty biznesowe dla Twojej firmy

Wielu przedsiębiorców trzyma wygenerowane nadwyżki finansowe na bieżącym rachunku firmowym. Tymczasem w ofercie banków nie brak lokat biznesowych, które zapewniają co prawda niewielki, ale wolny od jakiegokolwiek ryzyka zysk. Na dodatek gwarantują swobodny dostęp do oszczędności, a przy tym można je w dowolnej chwili otworzyć  i zamknąć...

W praktyce, lokaty biznesowe (zwane również lokatami firmowymi) mają zbliżone właściwości do swoich odpowiedniczek z oferty indywidualnej. Ewentualne różnice pojawiają się zwykle jedynie w zakresie minimalnej kwoty, od której można założyć depozyt. Oznacza to zarazem, że przedsiębiorcy korzystający z takich produktów uzyskują w zasadzie taki sam zestaw korzyści, co klienci indywidualni. Co się na niego składa?

Swobodny dostęp do pieniędzy

Wbrew pozorom lokata biznesowa nie musi wiązać się z długoterminowym „zamrażaniem” kapitału. W ofercie banków znajdują się bowiem nie tylko depozyty zakładane na 3, 6, 12 czy 24 miesiące, ale również lokaty miesięczne, tygodniowe, a nawet jednodniowe (tzw. lokaty overnight). Można zatem bez problemu inwestować w lokaty krótkoterminowe i sukcesywnie je odnawiać, zachowując przy tym swobodny dostęp do nadwyżek finansowych. Ponadto, nawet jeśli przedsiębiorca otworzy lokatę długoterminową i po pewnym czasie będzie musiał ją z różnych względów zamknąć przed dniem wygaśnięcia, to nie poniesie żadnych poważniejszych konsekwencji – co najwyżej utraci część lub całość odsetek.

Lokata biznesowa to pewny i z góry znany zysk

Lokaty biznesowe podlegają zwykle oprocentowaniu stałemu, a więc takiemu, które bez względu na sytuację gospodarczą czy tendencje rynkowe, nie zmieni się w czasie trwania depozytu. To szczególnie korzystne patrząc z perspektywy zarządzania firmowymi finansami, ponieważ już na początku inwestycji wiadomo jaki dokładnie przyniesie ona zysk.

Z bankiem też da się negocjować

Tym przedsiębiorcom, którzy dysponują większą gotówką, część banków daje możliwość negocjowania warunków lokaty biznesowej, tj. wysokości oprocentowania czy czasu trwania depozytu, a także sposobu wypłaty odsetek. By móc skorzystać z takiego udogodnienia trzeba dysponować kwotą rzędu minimum 100 czy nawet 200 tys. złotych, ale można spotkać też instytucje, w których próg ten jest znacznie niższy. Przykładowo, w Deutsche Bank negocjacje można rozpocząć już od 25 tys. złotych lub od 10 tys. w walutach obcych (szczegóły oferty na: https://www.deutschebank.pl/klienci-biznesowi/lokaty.html).

Warto wspomnieć, że warunki lokat firmowych można zwykle negocjować nie tylko w placówkach bankowych, ale nierzadko także telefonicznie lub za pośrednictwem bankowości internetowej.

Jak otworzyć lokatę biznesową?

Lokata biznesowa jest na ogół ściśle powiązana z rachunkiem bieżącym prowadzonym przez bank, który ją oferuje. Jeśli klient jest już posiadaczem konta firmowego banku, którego lokatą jest zainteresowany, formalności związane z uruchomieniem depozytu zajmują zwykle dosłownie mniej niż minutę. Wówczas wystarczy zwykle tylko kliknąć na odpowiednią zakładkę w systemie transakcyjnym i wybrać opcję „załóż lokatę” lub zadzwonić na infolinię banku. Wcześniej, przedsiębiorca musi oczywiście zastanowić się nad tym, jaką kwotę, w jakiej walucie i na jaki okres zamierza zdeponować. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)