7 kwietnia 2021 Udostępnij

ETF na kryptowaluty – czy ten projekt wypali?

​Ponad miesiąc temu władze Kanady oficjalnie zatwierdziły pierwszy fundusz ETF oparty na bitcoinie. Jest to sytuacja bez precedensu. Inwestorzy, którzy nie chcą mieć bezpośredniej ekspozycji na rynki kryptowalut, ale pragną w niego inwestować, właśnie dostali do tego narzędzie. Mogą łatwo kupić instrument bez konieczności kupowania portfeli sprzętowych, zapisywania kluczy i innych praktyk, które dobrze zna każdy miłośnik krypto.

Dlaczego każdy inwestor powinien zainteresować się funduszami ETF? 

ETF-y to otwarte fundusze inwestycyjne, które powstały w latach 70-ych XX wieku w USA. Pozwalają pasywnie inwestować w indeksy giełdowe, surowce lub akcje spółek giełdowych. Stworzono je po to, aby biernie naśladowały ruchy określonego instrumentu. Dzięki temu rozwiązaniu ich koszty transakcyjne są bardzo ograniczone, na poziomie poniżej 1-2 % wartości funduszu. 

Coraz popularniejszy rynek kryptowalut 

Rynek walut cyfrowych właśnie święci swoje największe triumfy. Bitcoin przekroczył wartość 58 tysięcy dolarów, a fundusze inwestycyjne zgłosiły chęć posiadania najpopularniejszej kryptowaluty. Firma zajmująca się wydawaniem kart płatniczych Visa ogłosiła, że umożliwi rozliczanie transakcji gotówkowych w swojej sieci płatniczej za pomocą walut cyfrowych. Firma rozwinęła projekt, w którym kryptowaluta typu stablecoin będzie powiązana z dolarem amerykańskim. Kolejni gracze chcą korzystać z rozwoju rynków krypto. Coraz częściej stają się one częścią portfeli poważnych graczy i firm z branży inwestycyjnej. 

Gdzie można szukać najnowszych ETF-ów? 

Największy wybór instrumentów to domena innowacyjnych platform brokerskich. Pośrednicy finansowi o ugruntowanej pozycji i doskonałej reputacji posiadają dostęp do wielu rynków. Dzięki temu mogą zaoferować wsparcie dla swoich klientów. Aktywni inwestorzy dostają możliwość zakupu rzadkich instrumentów oraz mogą liczyć na dodatkowe przywileje. Szeroki wybór funduszy i ETF-ów to specjalność platformy Saxo Bank Polska, która cały czas stara się nadążać za trendami na rynkach i zaspokajać potrzeby inwestorów. 

Czy mariaż ETF-ów z cyfrowymi walutami ma szanse powodzenia? 

Połączenie idei nisko kosztowych ETF-ów z potencjałem rynku krypto to prawdziwie wybuchowa mieszanka. Aby ten projekt miał szansę musi się zdarzyć jeszcze jedna rzecz – kryptowaluty muszą zyskać poparcie regulatorów. SEC, czyli komisja papierów wartościowych i Giełd w USA debatuje nad tym, czy zgodzić się na utworzenie funduszu ETF opartego o Bitcoina. Byłby to duży ukłon w stronę miłośników krypto i zielony sygnał do rozwoju podobnych inicjatyw. 

​Artykuł partnera

Komentarze (0)