19 października 2018 Udostępnij

Odżywka na masę - jaką wybrać by była skuteczna

Zaczynając każdy rodzaj ćwiczeń fizycznych, należy pamiętać, że w drodze do lepszego ja, nasz organizm nie da się oszukać. Regularne treningi, właściwe odżywianie, suplementacja przy użyciu odpowiednich środków oraz dawkowania to klucz do wymarzonego ciała. Suplementy mogą stanowić duże wsparcie w cyklu treningowym. Zanim jednak podejmiesz decyzję o tym jakie odżywki na siłę będziesz przyjmować w dążeniu do upragnionego sukcesu, sprawdź czym różnią się ich najpopularniejsze rodzaje, a także jaką warto wybrać przy twoim planie treningowym.

Dlaczego odżywki?

Zainteresowanie sportem stale rośnie, a tym samym moda na odżywki. Pojawia się ich coraz więcej na rynku, jednak nie wszystkie mogą nam się przysłużyć w trakcie ćwiczeń. Podstawą jest zawsze prawidłowo rozpisany plan treningowy oraz zbilansowana dieta. Odżywka na masę powinna być uzupełnieniem diety, a także wsparciem dla ćwiczeń, a nie zastępować jedno z nich. W zależności od pożądanych efektów, czy stażu treningowego, polecane są różne odżywki. Ektomorfik, którego celem jest przytycie, powinien wybrać gainery. Dla osób, które chcą nabrać muskulatury, zaleca się aminokwasy BCAA, które są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych. Aby schudnąć stosuje się często kawę, zieloną herbatę, czy preparaty z CLA. Beta-alanina, czy GABA z kolei dedykowane są osobom zaawansowanym.

Kreatyna

Kreatyna, czyli kwas ß-metyloguanidynooctowy to najpopularniejsza a zarazem najbezpieczniejsza odżywka na masę. Jej pozytywne działanie można zauważyć w procesie budowania masy oraz siły mięśniowej, która przy jej pomocy może wzrosnąć nawet do 8%. Kreatynę powinno się przyjmować w zależności od zapotrzebowania w dziennych dawkach od 3 do 6 gram, podzielonych na mniejsze porcje po 1 lub 2 gramy. Dla najlepszego efektu, jedną warto przyjąć od razu po treningu oporowym.

Odżywki białkowe

Odżywki białkowe oparte są na białku serwatkowym. Przyjmowane zaraz po zakończeniu ćwiczeń siłowych w dawce 20 gram koncentratu białek serwatkowych lub w przypadku izolatu do 30-40 gram odżywki białkowej, ułatwiają proces zwiększania siły oraz masy. Ustalając dawkę, warto zwrócić uwagę na ilość leucyny w przyjmowanych posiłkach.

Beta-alanina

Kiedy chcemy uniknąć zmęczenia mięśni, warto sięgnąć po beta-alaniny. Ich zalecana suplementacja to minimum 4 tygodnie, przy 2 do 3 porcjach na dobę po 2-3 gramy każda. Do pozytywnych skutków beta-alaniny można zaliczyć zdolności buforujące oraz zmniejszenie zakwaszenia mięśni, co przyczynia się do zminimalizowania zmęczenia po treningu i szybszej regeneracji. Poleca się ją szczególnie osobom, które chcą zredukować tkankę tłuszczową, przy jednoczesnym wzroście beztłuszczowej masy ciała. 

Gainery

Gainery w postaci np. batonów białkowych pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu energii po wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych. Zawierają pełnowartościowe białko oraz ważne dla dodatniego bilansu energetycznego węglowodany. Ich głównym celem jest synteza białek mięśniowych.

Zanim zdecydujesz która odżywka na masę znajdzie się w twoim programie ćwiczeń, skontaktuj się z trenerem, który pomoże ci we właściwym ich dobraniu. Kluczowych jest wiele kwestii - rodzaj uprawianego sportu, pożądane efekty, tryb życia, dieta czy przebyte choroby. Nie warto jednak z suplementacji rezygnować, ponieważ odżywki mogą stanowić ważne uzupełnienie planu treningowego, przyczyniając się do naszego sukcesu.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)