4 listopada 2022 Udostępnij

Platforma transakcyjna - jak wybrać najlepszą?

​Nowoczesna platforma tradingowa to dla nas narzędzie pośredniczące pomiędzy inwestorem a rynkiem instrumentów finansowych, w której w łatwy i wygodny sposób możemy dokonywać inwestycji - kupować i sprzedawać walory oraz analizować bieżącą sytuację rynkową. Jednak zanim rozpoczniemy swoją przygodę z tradingiem, warto przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania i sprawdzić, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze najlepszego systemu transakcyjnego.

Dostęp do profesjonalnych narzędzi analitycznych

W zależności od naszej strategii inwestycyjnej każdy z nas wykorzystuje określoną liczbę narzędzi analitycznych, które ułatwiają podejmowanie decyzji i optymalizują proces selekcjonowania okazji do zawarcia zyskownej transakcji. Miłośnicy prostoty korzystają ze strategii Price Action, która w praktyce polega na wykorzystaniu czystego wykresu. Zdecydowana większość inwestorów jednak decyduje się korzystać z takich funkcji jak wskaźniki, oscylatory, poziomy Fibonacciego, czy inne narzędzia do rysowania

Wysokiej jakości platforma transakcyjna powinna zawierać całe repozytorium narzędzi, o których czytaj więcej tutaj. Dodatkowo inwestor powinien na bieżąco dbać o optymalne zarządzanie kapitałem i ryzykiem, w czym nowoczesna platforma tradingowa również powinna pomagać, zarówno poprzez analizę dotychczasowych rezultatów, jak również rozbudowane funkcje osłony rachunku inwestycyjnego. 

Koszty związane z obsługą inwestycji

Koszty związane z usługą brokera to zdecydowanie jeden z istotniejszych aspektów, na jaki zwracamy uwagę, planując rozpoczęcie przygody z nowym usługodawcą. W ramach opłat powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na takie elementy, jak:

  • opłata miesięczna za prowadzenie rachunku inwestycyjnego
  • prowizje przy otwieraniu pojedynczej pozycji
  • potencjalne prowizje za wypłatę kapitału na konto bankowe
  • opłaty za brak aktywności na koncie inwestycyjnym

To najpopularniejsze rodzaje opłat, które są pobierane przez firmy brokerskie. Oczywiście nie ma co liczyć na dostęp do firmy, która zaproponuje nam całkowicie darmową platformę inwestycyjną. Istotne jednak, by opłaty pobierane w ramach standardowej działalności inwestycyjnej były dla nas jasne, transparentne, i możliwie jak najniższe. Pamiętajmy również o tym, że w przypadku inwestycji w takie instrumenty jak pary walutowe, możemy natknąć się równie na dodatkowy składnik, jakim jest spread. Zanim więc zwiążemy się z konkretnym brokerem, upewnijmy się, jak podchodzi on do kwestii różnic w stopach procentowych między innymi rynkami walutowymi na świecie. 

Dostęp do rachunku demonstracyjnego

Jedną z najgorszych praktyk młodych, niedoświadczonych inwestorów jest wskakiwanie głęboką wodę rachunku rzeczywistego. Bez odpowiedniego obycia ciężko nam będzie świadomie inwestować i czerpać z tego jakiekolwiek zyski. Na szczęście spore grono firm brokerskich ma tego świadomość i w ramach usługi pobocznej oferują dostęp do konta demonstracyjnego.

Jest to konto niczym nieróżniące się od prawdziwego rachunku pod względem mechaniki i zasad działania. Jedyna różnica to kapitał, jakim obracamy. W przypadku konta demo jest on wirtualny. A zatem ryzyka możemy obracać tymi środkami, testować platformę, poznawać ciekawe funkcjonalności i uczyć się inwestowania. Gdy poczujemy się pewni, nadejdzie czas na rozpoczęcie przygody z rachunkiem rzeczywistym.

Artykuł partnera

Komentarze (0)