14 stycznia 2019 Udostępnij

Dynamiczny rozwój rynku motoryzacyjnego

Rynek części samochodowych to aktualnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Taki stan utrzymuje się już od kilku lat i dotyczy zarówno rynku europejskiego, jak i polskiego. Mamy powody do zadowolenia - rodzimy segment zaliczany jest do grupy cechującej się największą dynamiką przyrostu.

Jest dobrze, będzie lepiej

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez  Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDPCM), na rynku aktywnych jest ponad 900 podmiotów, zatrudniających łącznie niemal 125 000 osób. Większość z nich, bo aż 89% dystrybutorów i 84% wytwórców przewiduje znaczny wzrost zysków w roku 2019. Spodziewane wzrosty nie są małe - oczekiwania oscylują wokół 10% przyrostów, a nie brak głosów mówiących o 20%. Europejska konkurencja wypada na tym tle blado - analogiczne wskaźniki mają wartość od 1% do 3%.

– Wartość produkcji części motoryzacyjnych w Polsce wynosi 84,3 miliarda złotych i systematycznie rośnie. To potężna, a tym samym niezwykle istotna część naszej gospodarki, dlatego co roku wsłuchujemy się w głos branży i zawsze wyciągamy wnioski. Ogromnie cieszy nas fakt, że w tym roku na nasze wydarzenie przybyło blisko 800 osób, odbyło się 20 sesji tematycznych i wystąpiło aż 80 prelegentów. To wszystko pokazuje potencjał naszej branży i daje dobre perspektywy na przyszłość, także jeżeli chodzi o obronę naszych interesów, podsumowuje Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych podczas niedawno zakończonego kongresu.

Skąd ten optymizm?

Przytoczona kwota jest ogromna. Warto spojrzeć na nią przez pryzmat struktury krajowego rynku motoryzacyjnego. Sprzedaż nowych samochodów stale rośnie i w roku 2018 zbliżyła się do liczby 600 tysięcy sztuk. Ilość rejestrowanych samochodów używanych przekracza tę wartość niemal sześciokrotnie. Dzięki niedawnym regulacjom prawnym możliwe jest korzystanie z opieki serwisowej poza siecią autoryzowanych stacji obsługi. Przy zachowaniu odpowiednich procedur korzystanie z tak zwanych warsztatów niezależnych nie wiąże się z utratą gwarancji producenta. Fakt ten z pewnością istotnie wpłynął na rozwój produkcji i sprzedaży części eksploatacyjnych.

Warto także zwrócić uwagę na rosnącą świadomość właścicieli pojazdów. Przykładają oni coraz większą wagę do stanu technicznego samochodów. W trosce o bezpieczeństwo, do lamusa odchodzą chałupnicze metody napraw, mające rzekomo zapewnić oszczędności. Głównym kryterium wyboru staje się jakość i dbałość o bezpieczeństwo, Na szczęście części samochodowe występują w tak dużym wyborze, a ich zakup stał się tak łatwy i dostępny dla każdego, że wysoka jakość nie musi oznaczać równie wysokiej ceny.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)