27 grudnia 2016 Udostępnij

Kinesiotaping - wskazania do jej stosowania

Wśród metod rehabilitacji w ostatnich latach sporą popularnością cieszy się kinesiotaping, nazywany także plastrowaniem dynamicznym. Przez lata stosowania okazało się, że polem do zastosowań tej terapii może być nie tylko fizjoterapia. Dowiedz się, kto jeszcze może odnieść korzyści z kinesiotapingu.

Kinesiotaping polega na oklejaniu chorych, kontuzjowanych części ciała specjalnymi taśmami, których strukturę i produkcję opatentował w latach 70-tych XXw. japoński fizjoterapeuta i chiropraktyk dr Kenzo Kase. Nie jest to więc metoda nowa, zatem nie dziwi fakt, że zdążyła zdobyć sobie zarówno zwolenników jak i przeciwników. Przez lata stosowania okazało się, że polem do zastosowań tej terapii może być nie tylko fizjoterapia.

Klasyczne wskazanie – urazy sportowe

Koncepcja kinesiotapingu została pierwotnie opracowana dla wspomagania sportowców w rehabilitacji kontuzji. Okazuje się bowiem, że dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki i wybraniu właściwego miejsca oklejania plastrami KinesioTex, uzyskać można efekt przeciwbólowy i  przeciwobrzękowy, dzięki czemu zwiększa się też zakres ruchów w kontuzjowanym stawie. Ponadto po oklejeniu taśmami chorej części ciała pojawia się rozluźnienie mięśni, które ma istotne znaczenie przy podejmowaniu rehabilitacji ruchowej po kontuzjach.

Mechanizm działania plastrów do kinesiotapingu opiera się o ich specjalną budowę. Otóż, stosowane w tej metodzie plastry są elastyczne, ale tylko w swojej długiej osi. Dzięki tej właściwości można je naklejać w odpowiednim kierunku, po uprzednim lekkim rozciągnięciu, przez co osiąga się ciągłe delikatne podciąganie położonej pod nimi skóry i zredukowanie w tkance podskórnej podwyższonego ciśnienia, wywoływanego zwykle przez stan zapalny. W ten sposób odbarczane zostają receptory bólowe, polepsza się odpływ chłonki, czy wreszcie rozluźniane są mięśnie. Przy takim mechanizmie działania zakres możliwego zastosowania kinesiotapingu jest bardzo szeroki.

Rehabilitacja ruchowa

Szereg schorzeń neurologicznych czy reumatologicznych wymaga, dla osiągnięcia dobrych efektów terapeutycznych, prowadzenia właściwej kinezyterapii, a więc rehabilitacji poprzez wykonywanie ćwiczeń ruchowych. Często jednak możliwości takiej terapii ograniczone są przez zwiększone napięcie mięśni, obrzęk, czy przykurcze w stawach i właśnie w takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się wcześniejsze oklejenie chorych miejsc plastrami do kinesiotapingu. Podobnie w rehabilitacji po operacjach, szczególnie ortopedycznych czy neurochirurgicznych, gdzie poza wspomnianymi powyżej problemami, czynnikiem ograniczającym rehabilitację jest ból - zastosowanie plastrowania dynamicznego może przynieść pacjentowi ulgę i pozwolić na skuteczniejsza rehabilitację.

Kinesiotaping po zabiegach operacyjnych

Ciekawą i stosunkowo nową propozycją zastosowania kinesiotapingu jest pomoc pacjentom po zabiegu operacyjnym. Zmniejszenie napięcia mięśni i skóry w okolicy rany, a także odciążenie nocyceptorów (receptorów bólowych) może okazać się pomocne w opanowaniu dolegliwości bólowych po operacji. Oczywiście samo oklejenie plastrami KinesioTex nie zniesie samodzielnie bólu, ale może sprawić, że łatwiej będzie kontrolować jego nasilenie metodami farmakologicznymi. Drugim pozytywnym efektem plastrowania dynamicznego, poprzez zmniejszenie napięcia w ranie, jest lepsze jej gojenie i ostatecznie lepszy wygląd blizny pooperacyjnej.

Obrzęki limfatyczne

Osoby, które nigdy nie doświadczyły obrzęków limfatycznych, z pewnością nie zdają sobie sprawy, jak uciążliwym problemem mogą one być. Przy takich schorzeniach, pojawiających się często na przykład po operacjach mastektomii, objętość kończyny z powodu niewydolności układu limfatycznego może zwiększyć się kilkukrotnie. U takich osób zastosowanie kinesiotapingu może polepszyć odpływ chłonki z obrzękniętej kończyny i przynieść ulgę.

 Przewlekłe i ostre zespoły bólowe

Plastrowanie dynamiczne może okazać się bardzo pomocne w przypadku pojawienia się zespołów bólowych, czy to przewlekłych czy ostrych, na przykład pourazowych. Szczególnie często kinesiotaping stosowany jest w przypadku bólów barku, szyi i pleców.

Zapobieganie urazom

Kinesiotaping może przynieść korzyści nie tylko po urazach, ale również w zapobieganiu ich wystąpieniu. Odpowiednie oklejenie okolicy stawów pomaga w uzyskaniu ich lepszej stabilizacji. Często stosuje się takie oklejanie w zakresie stawów kolanowych i barków, ale oczywiście można także odklejać inne okolice, w zależności od tego, które stawy są najbardziej narażone na kontuzję w danym sporcie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)