18 maja 2016 Udostępnij

"Ślepy Trop" – dla miłośników kryminałów

Kryminał to jeden z najpopularniejszych gatunków książek – po takie tytuły sięga mnóstwo ludzi, i trudno jest się temu dziwić. Dobrze napisana książka tego typu potrafi wciągnąć człowieka na wiele godzin. Jeśli autor odpowiednio postarał się przy przygotowywaniu fabuły, to książka aż do ostatnich stron trzyma nas w ogromnym napięciu i nie pozwala się od siebie oderwać. Wielką popularnością cieszą się kryminały autorów skandynawskich – trzeba przyznać, że pisarze z tamtego regionu rzeczywiście często mają wielki talent i potrafią tworzyć niesamowite książki.

Pochodzący z Norwegii Jorn Lier Horst jest tego doskonałym przykładem. Jego seria "William Wisting" zdobyła wielkie uznanie wśród czytelników na całym świecie, w tym również w Polsce. "Ślepy Trop" to dziesiąta część tego cyklu. Trzeba przyznać, że autor z żadną częścią nie traci dobrego poziomu i stale zachwyca nas doskonale napisanymi, wciągającymi kryminałami. Bohaterką książki jest Sofie Lund, kobieta samotnie wychowująca córkę. Kiedy umiera jej dziadek, Sofie przeprowadza się do swojego rodzinnego domu odziedziczonego w spadku. Robi to z dużą niechęcią, wiedząc, jaką kryminalną przeszłość miał za sobą ten człowiek – doskonale pamięta, jak wiele problemów i nieszczęść sciągnął przez to na jej rodzinę. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jej córka potrzebuje dobrego miejsca do życia i pewnej stabilizacji, a odziedziczony dom wydaje się to zapewniać. Posiadłość kryje dla Sofie mnóstwo wspomnień z dzieciństwa, a także wiele tajemnic, o których istnieniu nigdy nawet nie wiedziała. Jedną z owych tajemnic jest potężny sejf, o której zawartości kobieta nic nie wie. Wielka szafa pancerna wydaje się niemalże niemożliwa do sforsowania, ale Sofie decyduje się na próbę sprawdzenia, co może w niej znaleźć. Tymczasem w okolicy dochodzi do tajemniczego zniknięcia taksówkarza. Okazuje się, że te dwie na pozór zupełnie niezwiązane ze sobą sprawy w rzeczywistości blisko się łączą.

Horst jest autorem, który swoim doskonałym stylem i przemyślanymi historiami przedstawianymi w książkach podpił już serce niejednego czytelnika zarówno we własnej ojczyźnie, jak i w innych krajach – w tym również w Polsce. Wszystkie jego książki bez wyjątku wciągają aż do samego końca. Czytając je ma się rzeczywiście wrażenie, że znalazło się w samym środku niezwykłych i tajemniczych wydarzeń; człowiek z uporem brnie przez kolejne strony, byleby poznać rozwiązanie stawianych przed nim zagadek. Autor niejednokrotnie pokazywał również, że doskonale zna się na pracy policji – pod tym względem jego książki są bardzo dokładne i niezwykle realistycznie pokazują, jak wygląda rozwiązywanie zagadek kryminalnych. Nie brakuje w nich oczywiście ogromnej dozy fantazji; warto jednak pamiętać, że autor sam jest byłym policjantem, dzięki czemu bardzo dobrze zna pracę funkcjonariuszy i potrafi świetnie ją opisać. Jednym słowem, jego książki to obowiązkowa propozycja dla absolutnie każdego fana dobrych kryminałów. Niezależnie od tego, po który tytuł tego autora sięgniemy możemy być w stu procentach pewni, że świetnie spędzimy czas i zostaniemy rzuceni w wir niezwykłych wydarzeń, od których nie będziemy mogli się oderwać.

Komentarze (0)