
Jakie narzędzia i techniki stosuje się w lean management?
Lean management to koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, które zakłada dostosowanie go do warunków gospodarowania panujących na rynku poprzez odpowiednie przekształcenia organizacyjne i funkcjonalne. Cała koncepcja Lean Management stawia bardzo duży nacisk na elastyczność struktury oraz ciągle udoskonalenia organizacji poprzez liczne szkolenia kadry i pracowników. Jest to idealna koncepcja, która daje możliwość restrukturyzacji. Do obszarów zastosowań koncepcji Lean Management należy produkcjia, zaopatrzenie i zbyt, a także organizacji kierowanie.
Istnieje także kilka podstawowych technik oraz narzędzi stosowanych w lean management.
1) VSM po polsku mapowanie strumienia wartości. Zalicza się do narzędzia, którego celem jest mapowanie przepływu materiałów i informacji w procesie produkcji oraz dostarczania klientowi danego produktu lub grupy produktów.
2) 5S – to narzędzie daje możliwość na stworzenie dobrze zorganizowanego i uporządkowanego miejsca pracy.
3) TPM po polsku całkowite produktywne utrzymanie ruchu – dzięki temu mamy zapewnioną pełną sprawność techniczną i tym samym maksymalny dostęp do maszyn oraz wszystkich urządzeń.
4) SMED – to narzędzie daje możliwość skrócenia przezbrojeń maszyn i linii produkcyjnych. Dzięki temu mamy możliwość by zmniejszyć wielkość partii produkcyjnych, wilkość buforów i zapasów. Można także w ten sposób optymalizować wykorzystywanie posiadanych maszyn oraz szybko dostosować wielkość asortymentu produkcji do zmieniającego się popytu.
5) Six Sigma – zalicza się do metodyki, która ma poprawić jakość, a jednocześnie ograniczyć koszty przy pomocy narzędzi statystycznych. Głównie opiera się to na ograniczeniu zmienności w procesach.
6) Kanban – rodzaju sygnały, który przekazuje upoważnienie lub instrukcje dla procesu poprzedzającego do rozpoczęcia wytwarzania lub przemieszczenia wyrobów w procesie produkcyjnym.
7) Hoshin kanri – polega na kaskadowaniu celów strategicznych na niższe poziomy organizacji za pomocą planu. Na tym planie są zawarte mierzalne cele, działania, terminy oraz mierniki.
8) Zarządzanie wizualne – polega na zaprezentowaniu przejrzystym i czytelnym informacji, które dotyczą procesów i tym samym wykonywana praca powinna stać się znacznie łatwiejsza.
9) Praca standaryzowana – jest to opracowanie i wdrożenie procedur opisujących najprostsze i najbardziej efektywne sposoby wykonywania danej szynnkości.
10) Diagram spaghetti – daje on możliwość wychwycenia oraz wyeliminowania zbędnego ruchu osób i produktów w procesach pracy.
Jest to kilka podstawowych narzędzi, jednak nie są to wszystkie, które stosuje się w lean management. Ważne jest jednak by wprowadzać je umiejętnie. W tym przypadku przyda się pomoc firmy z zewnątrz. Firma assay.pl ma bardzo duży wybór odpowiednich ofert.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
Komentarze (0)
VMontaż szafek i szuflad w kuchni wymaga precyzji oraz odpowiednich narzędzi. Napotykane trudności można łatwo ominąć, mając przy sobie właściwe akcesoria meblowe. Prowadnice zapewniają płynne działanie szuflad, a zawiasy gwarantują bezgłośne otwieranie drzwiczek. Systemy cichego...
VTanzania, jeden z najbardziej malowniczych zakątków Afryki, to prawdziwa skarbnica kultury i tradycji. Od barwnej muzyki bębniarskiej po bogatą spuściznę plemion masajskich - Tanzanii nie da się opisać w kilku zdaniach. Kraj ten zamieszkuje ponad 130 grup etnicznych, z których każda wnosi...
Na co zwracać uwagę przy kupnie powerbanka?
VW dobie wszechobecnych smartfonów, tabletów i innych mobilnych urządzeń, które towarzyszą nam na co dzień, nasza potrzeba niezawodnego źródła energii staje się coraz bardziej widoczna. Często zdarza się, że bateria naszego urządzenia rozładowuje się w...
Zostaw komentarz