23 stycznia 2017 Udostępnij

Jak powinien wyglądać śluz przed miesiączką?

Wydzielina z pochwy zmienia się  w cyklu menstruacyjnym – to zupełnie normalne zjawisko. Za zmianę konsystencji śluzu odpowiadają wahania stężenia hormonów, które regulują cykl miesiączkowy. Dokładna obserwacja organizmu i lepkości śluzu pozwoli Ci z dużym prawdopodobieństwem określić dni płodne, a także zaobserwować niepokojące zmiany świadczące o stanie zapalnym narządów rodnych.

Cykl menstruacyjny bez tajemnic

Pierwszy dzień cyklu to dzień wystąpienia krwawienia menstruacyjnego. Pod wpływem spadku hormonów złuszcza się nabrzmiała błona śluzowa macicy. Faza menstruacyjna trwa zwykle około 4 dni. Następnie kobiecy organizm wchodzi w fazę folikularną. Pod wpływem hormonu folikulotropowego (FSH) dochodzi do wzrostu pęcherzyków Graffa. Podwyższa się poziom estrogenów. Organizm przygotowuje się do owulacji. Faza folikularna trwa około 9 dni. Z pęcherzyka Graffa zostaje uwolniona do jajowodu dojrzała komórka jajowa. Nastąpiła owulacja. Od chwili uwolnienia, komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 24 godziny. Kobieta wchodzi w fazę lutealną, która potrwa około 14 dni. W tym czasie pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które wydziela progesteron. Hormon ten ma duże znaczenie w przygotowaniu błony śluzowej macicy do przyjęcia zarodka. Jeśli nie doszło do zapłodnienia bądź zarodek nie zagnieździł się w ścianie macicy, ciałko żółte zanika, dochodzi do spadku stężenia progesteronu i następuje złuszczanie się niepotrzebnej już błony śluzowej macicy – krwawienie menstruacyjne.

Jak zmienia się śluz w trakcie cyklu?

Tuż po miesiączce, śluz szyjkowy może być gęsty, biały, lepki. Pod wpływem estrogenów, w fazie folikularnej, jakość śluzu się zmienia. Wydzielina staje się rzadsza, przeźroczysta, rozciągliwa. Konsystencją przypomina białko jaja kurzego. To sygnał, że kobiecy organizm wszedł w fazę płodną i jest to czas zwiększający szansę na poczęcie. Po owulacji śluz staje się na powrót gęstszy. Wydzielina ma kolor od białego do jasnożółtego.

Jak wygląda śluz przed miesiączką?

Śluz przed okresem, to śluz niepłodny. Śluz jest gęsty, w kolorze białym do jasnożółtego. Część kobiet przed miesiączką skarży się na uczucie suchości w pochwie. Wydzielina pojawiająca się tuż przed menstruacją w terminologii medycznej nazywana jest śluzem typu G – od nazwy substancji determinującej jego produkcję – gestagenu.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Objawy, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty to nieprzyjemnych zapach wydzieliny, zmiana koloru śluzu na ciemnożółty, brunatny bądź brązowy, a także niejednolita konsystencja zawierająca w składzie, dające się wyczuć w palcach grudki. To objawy, które świadczą o prawdopodobnej infekcji intymnej. Nie lekceważ ich i udaj się do lekarza.

Materiał partnera.

Komentarze (0)