31 sierpnia 2017 Udostępnij

Kilka praktycznych porad dla oszczędzających

Nawyk oszczędzania jest trudny do wyrobienia, a w szczególności u młodych Polaków, na których czyha wiele pokus współczesnego świata. A trzeba przyznać, że odkładanie na przyszłość to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych, zaraz po przejściu na dietę. Jeżeli i Ty zaliczasz się do grona osób, które również złożyły podobną deklarację wraz z początkiem roku, a nadal nic z tym nie robisz, to mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad. Poniżej znajdziesz inspiracje i pomysły na to, gdzie w swoim budżecie możesz znaleźć dodatkowe kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych miesięcznie. Z poniższego artykułu, każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Aby zacząć mądrze dysponować pieniędzmi, należy wziąć pod lupę miesięczne wpływy i wydatki. O ile jeszcze wydatki dają się modyfikować to niestety, ale w większości przypadków wpływy są stałe. Pewne wydatki, jak, np.: opłaty najmu za mieszkanie bądź kredyt hipoteczny pozostają niezmienione z miesiąca na miesiąc, wobec czego nie podlegają zmianie. Jednak na część z nich możemy w pewnym stopniu wpłynąć. Przyjrzyj się uważnie jeszcze raz swoim wydatkom i pomyśl nad tym, jakich cięć możesz dokonać.

Warto zacząć od zrezygnowani z towarów luksusowych, do których zalicza się: alkohol, papierosy, czy różnego rodzaju inne formy rozrywki. W końcu, jeżeli raz odpuścisz sobie nowy film w kinie, to świat się nie zawali. Pod lupę weź również kupowany artykuły spożywcze. Być może zupełnie niepotrzebnie wybierasz towary z najwyższych półek w drogich sklepach? Znacząco możesz wpłynąć na stan domowego budżetu, jeżeli będziesz dokonywać zakupu za sprawą dyskontów i hipermarketów, które oferują identyczne produkty w niższych cenach. W takich miejscach możesz wybrać produkty pomiędzy kilkoma przedziałami cenowymi.

W końcu wielu producentów żywności wypuszcza na rynek towar oznaczony popularną marką, ale i niczym mu niebrakujący produkt o nieznanej nazwie. Mnóstwo pieniędzy płaci się tak naprawdę za markę. A czym nie jesteś do nich zbytnio przywiązany? Może warto z niej zrezygnować? Przeglądajmy gazetki reklamowe, z których możesz dowiedzieć się o różnych dostępnych promocjach. Dodatkowo rozwiązaniem jest również zamiana samochodu na środki komunikacji publicznej. W końcu paliwo też kosztuje i to niemało, a autobusem bądź tramwajem dojedzie się równie wygodnie i szybko. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w ten sposób możesz zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Pamiętajmy, że w oszczędzaniu bardzo ważny jest zdrowy rozsądek. W końcu nie trudno jest popaść w paranoiczny obawę przed wydawaniem pieniędzy, a oszczędności będziemy szukać na każdym kroku.

Analiza domowego budżetu pod kątem wydawanych pieniędzy na jego rzecz pozwoli przyjrzeć się uważnie wszystkim wydatkom. Wielu specjalistów uważa, że nie ma lepszego narzędzia do kontrolowania wydatków niż właśnie domowy budżet. To jednocześnie doskonały przykład na to, że domowe finanse to nie tylko czysta matematyka i dodawanie, ale i również psychologia. Ogromne znaczenie ma to, co dzieje się w naszych głowach podczas wydawania pieniędzy.

W momencie, gdy jeszcze nie prowadzisz domowego budżetu to wydawanie pieniędzy może przychodzić Ci łatwiej. Z kolei w sytuacji, gdy masz świadomość, że za każdym razem musisz zabrać paragon, by następnie w domu zapisać wydatek- wtedy zaczyna pojawiać się refleksja, czy to było coś koniecznego? Jest to jeden z najważniejszych powodów, dla którego warto prowadzić domowy budżet. A poza tym jest jeszcze cała masa innych korzyści. Za sprawą arkusza wpływów i wydatków możesz samodzielnie ocenić stan swoich finansów w danym miesiącu. Tym sposobem wiesz, na co Cię stać, na co możesz sobie pozwolić i czy przypadkiem nie wydajesz za dużo.

Jeżeli chodzi o zagrożenia dla domowego budżetu to na pewno będą je stanowić wszystkie kredyty i pożyczki konsumpcyjne. To na pozór rozsądne rozwiązanie, które pozwoli sfinansować wymianę popsutego urządzenia bądź upragniony urlop w ustronnym miejscu, ściągnie na nas jeszcze więcej problemów. Z podobnych rozwiązań oferowanych przez firmy pożyczkowe należy korzystać w sytuacji, gdy nie mamy innego wyjścia, a wtedy to należy dołożyć wszelkich starań, aby dokonać spłaty w wyznaczonym terminie. Pomocnym narzędziem podczas wyboru wartej uwagi pożyczki online jest strona chwilówka online gdzie zamieszczony został ranking firm pożyczkowych. Za jego pomocą możliwe będzie mądre i rozsądne pożyczanie.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)