22 maja 2017 Udostępnij

Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt

U niemowląt i małych dzieci coraz częściej pojawiają się alergie pokarmowe. Jedną z najczęściej występujących jest alergia na białka mleka krowiego nazywana również skazą białkową. Jak się ona objawia i jak z nią walczyć? Na co powinien się przygotować rodzić maluszka, który podejrzewa u niego skazę białkową?

Najczęstszym objawem alergii na białka mleka krowiego jest wystąpienie wyprysków alergicznych na skórze dziecka. W większości przypadków alergia pojawia się u dzieci w wieku 2-3 miesięcy i mija, gdy skończą one 2 lata. Czasami alergia twa dłużej, nawet do 12 roku życia.

Głównym objawem skazy białkowej są czerwone krostki na skórze, które swędzą, przez co niemowlę jest niezwykle niespokojne. Czasami skazie towarzyszy też ból brzucha i ogólna irytacja. Dziecko może być wyjątkowo nadpobudliwe i podenerwowane. Jak można mu pomóc? Najlepszym rozwiązaniem będzie przede wszystkim podjęcie leczenia skazy, które zazwyczaj polega na wyeliminowaniu z diety maluszka alergenów. Kolejnym krokiem jest wyleczenie zmian skórnych i złagodzenie świądu oraz pieczenia. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Należy zmienić obecnie stosowane kosmetyki na produkty zalecane dla dzieci ze skazą białkową, czyli np. marki Latopic (www.latopic.pl). Takie kosmetyki przede wszystkim nie nasilają zmian dermatologicznych, a dodatkowo delikatnie myją i pielęgnują naskórek.

Jak wyeliminować alergeny z diety niemowlęcia?

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny przyjmować specjalne mleko zalecane dla dzieci z alergią. Aby uzyskać na nie receptę, należy udać się do pediatry, który po zdiagnozowaniu problemu zaleci konkretną mieszkankę. Mleko można kupić też bez recepty, ale zazwyczaj w o wiele wyższej cenie. Natomiast dzieci na piersi też mogą przyjmować pokarm pozbawiony składników wywołujących alergię. Wystarczy, że matka dziecka wyeliminuje ze swojej diety pokarmy zawierające białka mleka krowiego.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)