9 sierpnia 2017 Udostępnij

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu to nie lada wyzwanie, które wymaga poświęcenia, cierpliwości, czasu oraz odpowiedniej wiedzy. Planując budowę domu od podstaw, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, począwszy od przepisów prawa budowlanego, a skończywszy na odpowiednim wyborze firmy budowlanej. Poniżej można znaleźć informacje, które pozwolą lepiej zrozumieć kolejne etapy tego złożonego zadania.

Grunt to… odpowiedni grunt

Wybór odpowiedniej działki to podstawa każdej budowy (w przenośni i dosłownie). Oprócz lokalizacji oraz specyfiki terenu, koniecznie należy zwrócić uwagę na stan prawny działki. W tym celu należy uzyskać wypis z ksiąg wieczystych, który pozwoli sprawdzić, czy działka nie jest zadłużona. Należy także zwrócić uwagę na jej historię, by mieć pewność, że dom nie będzie budowany np. w miejscu, gdzie było wysypisko śmieci. Warunkiem koniecznym jest także sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który można znaleźć w Urzędzie Gminy oraz uzyskanie zgody o warunkach zabudowy. Należy także upewnić się czy dana działka ma dostęp do kanalizacji, wodociągu czy też gazu. Jeżeli nie, w projekcie będzie trzeba uwzględnić np. zbiornik na nieczystości.

Kosztorys oraz projekt architektoniczno-budowlany

Przebieg budowy oraz jej końcowy efekt zależeć będzie od nakładów finansowych inwestora. Jeżeli osoba budująca dom od podstaw nie ma ograniczeń pieniężnych, może przy współpracy z architektem, puścić wodze fantazji i zaprojektować dom swoich marzeń (jeżeli nie ma co do tego przeciwwskazań związanych z MPZP oraz jeśli wielkość działki na to pozwala). Projekt taki jest nazwany jako indywidualny, gdyż jest przygotowywany przy ścisłej współpracy z inwestorem wraz z uwzględnieniem jego wymagań. Projekt tego typu jest dość kosztowy, dlatego ci, którzy chcą zaoszczędzić, mogą wykorzystać projekt katalogowy. Wymaga on pewnych modyfikacji, jednak nie można sobie pozwolić na taką dowolność jak w przypadku projektów indywidualnych. Poza projektem domu, należy także przygotować plan zagospodarowania działki, który będzie przedstawiał rozkład zieleni, drogi dojazdowe, studnię itp.

Droga przez… urzędy

Wraz z nowelizacją ustawy o prawie budowlanym, od 2015 roku w niektórych przypadkach nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Dotyczy to budynków mieszkalnych, których obszar oddziaływania mieści się w granicach działki. Koniecznością jest natomiast zgłoszenie budowy w Starostwie Powiatowym. W tym celu trzeba złożyć plik odpowiednich dokumentów (kilka egzemplarzy projektu, akt własności działki lub udokumentowane prawo do jej użytkowania, decyzja o warunkach zabudowy, zaświadczenie o uprawnieniach architekta). Jeżeli organ nie podważy zgodności dokumentów ze stanem faktycznym, w ciągu 21 dni od złożenia wniosku można rozpocząć budowę domu od podstaw. Trzeba pamiętać o odbiorze dziennika budowy, w którym odnotowuje się przebieg prac. Istnieją jednak przepisy, wg których uzyskanie pozwolenia na budowę jest konieczne. Należą do nich np. położenie placu na obszarze chronionym oraz sytuacja, gdy oddziaływanie obiektu wykracza poza działkę.

Zakup materiałów

Kolejnym etapem budowania domu jest zakup odpowiednich materiałów. Oprócz ceny, trzeba zwrócić uwagę na wysoką jakość, gdyż dzięki niej możemy uniknąć przykrych niespodzianek w postaci usterek i częstych remontów, czasami nawet tuż po wprowadzeniu. Należy podkreślić, że cena nie zawsze jest wyznacznikiem wartości materiałów. Surowce z najwyższej półki cenowej nie zawszę są najlepsze, zaś te najtańsze nie muszą od razu być mniej trwałe. Co zatem zrobić, aby taniej nabyć materiały wysokiej jakości? Najlepiej kupować je zimą, pod warunkiem, że inwestor dysponuje miejscem na ich przechowywanie. Jeżeli nie, warto dowiedzieć się, które hurtownie umożliwiają przechowanie zakupionego przez klienta towaru. Nieodpowiednim pomysłem jest przedwczesne kupowanie styropianu, chemii budowlanej oraz wełny, gdyż wraz z upływem czasu, mogą zawilgotnieć, przez co nie będą się nadawać na wykorzystanie do budowy. Dobrym pomysłem jest także powierzenie kupna materiałów firmie, która zajmie się budową domu. Ekipy budowlane, poza posiadaniem fachowej wiedzy, często współpracują ze składami budowlanymi, dzięki czemu można zyskać duże rabaty oraz zaoszczędzić sporo czasu. Plusem jest też to, że przy zakupie dużych ilości, transport wliczony jest w cenę zamawianego towaru.

Rozpoczęcie budowy

Następną fazą budowy domu jest przygotowanie gruntu oraz wykonanie pomiarów geodezyjnych, które wytyczą obiekt. Należy także pamiętać o przyłączach sanitarnych na potrzeby prac budowlanych, a także o zabezpieczeniu terenu. Na tym etapie, niestety po raz kolejny trzeba wybrać się do urzędu. W Powiatowym lub Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego należy złożyć dokumenty związane z bezpieczeństwem pracy, a także oświadczenie kierownika budowy oraz oświadczenie o nadzorze inwestorskim. Po uporaniu się z formalnościami, trzeba znów podjąć kolejną ważną decyzję: wynająć firmę budowlaną czy też budować systemem gospodarczym? Obydwie opcje mają swoje plusy i minusy. Decydując się na wynajęcie ekipy budowlanej, która wybuduje dom od podstaw, trzeba koniecznie liczyć się z wyższymi kosztami. Jest to rozwiązanie wygodne, gdyż wszystkim zajmuje się wynajęty zespół fachowców. Przed wyborem firmy budowlanej powinno się sprawdzić jej wiarygodność, a przede wszystkim, zaczerpnąć opinii osób, u których dany zespół pracował. Inwestorzy, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w budowie domu, mogą się pokusić o wybór systemu gospodarczego. Można w ten sposób zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, jednak metoda ta nie jest kompatybilna z obowiązkami zawodowymi. Wymaga ona poświęcenia oraz czasu, gdyż wiele prac wykonuje się samemu, korzystając z pomocy znajomych i rodziny (do niektórych prac zatrudnia się także specjalistów). Wielką zaletą jest to, że inwestor może dostosować tempo prac budowlanych do swoich zasobów finansowych.

Jeżeli jesteś w trakcie budowania domu i poszukujesz fachowców, którzy ci w tym pomogą, zamieść swoje ogłoszenie na: http://oferia.pl/zlecenia/budowa-remont/budowa.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)