1 lipca 2016 Udostępnij

Przebieg prac budowy domu jednorodzinnego


Jak można się domyślić, to w jakim czasie zakończone zostają kolejne etapy budowy w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela, doświadczenia pracowników, ale również od wybranych technologii budowy. Warto jednak już na początku naszej przygody dowiedzieć się ile może potrwać budowa domu jednorodzinnego. 

Harmonogram budowy to plan prac, jakie powinny zostać wykonany na kolejnych etapach wznoszenia domu. Jeśli zdecydujemy się na bardzo szczegółowy harmonogram to podaje się w nim również ilość prac do wykonania w określonych jednostkach.
Oprócz tego, harmonogram może odnosić się do całego okresu budowy lub też do konkretnych etapów, od stanu zerowego, aż po stan zamknięty. Taki plan dzieli się na tygodnie albo dni, co zależy od etapu prac. W harmonogramie należy również uwzględnić wszelkie konieczne przerwy technologiczne.

Trzeba pamiętać, że dzięki opracowaniu takiego planu możemy ustalić to kiedy będą wykonywane poszczególne prace oraz w którym momencie należy dostarczyć materiały budowlane. Oprócz tego, pozwala on zaplanować zatrudnienie kolejnych ekip, ponieważ widzimy zależność między kolejnymi etapami budowy. To właśnie w harmonogramie zaznaczamy też terminy inspekcji nadzoru, daty kiedy powinien nastąpić odbiór jakiegoś etapu budowy lub całego budynku.

Jak wiadomo, nie da się wszystkiego dokładnie zaplanować, dlatego harmonogram musi być ciągle korygowany, tak aby przedstawiał faktyczny postęp prac. Taki plan przebiegu budowy domu musi posiadać szef ekipy, kierownik budowy oraz rzecz jasna inspektor nadzoru.

Stan zerowy

Jakiego typu prace zaliczamy do stanu zerowego? Chodzi tutaj przede wszystkim o prace ziemne oraz wylanie fundamentów domu. Oprócz tego, na tym etapie należy też zadbać o postawienie ścian fundamentowych i piwnicznych, ułożenie podkładu betonowego czy izolację elementów podziemnych oraz rozprowadzenie instalacji poziemnych. Na zakończenie tego etapu zwykle potrzebny jest czas od dwóch tygodni do miesiąca.

Plan budowy – stan zerowy

Zaczynamy od wyrównania terenu, na którym na powstać nasz dom. Zwykle potrzeba na to do dwóch dni, choć wiele zależy od użytego sprzętu. Następnie geodeta wytycza położenie domu, czyli fundamentów, po czym może nastąpić zdjęcie humusu oraz wykonanie wykopu, co w sumie zabiera jakieś 3 dni jeśli zastosowany zostanie sprzęt mechaniczny.
Kolejną pracą jest ułożenie betonu podkładowego, co zajmie jeden dzień oraz deskowanie ław fundamentowych, ułożenie zbrojenia oraz ich wybetonowanie. Wszystko to trwa około 4 dni.
Następnie wykonuje się przejścia instalacyjne (do dwóch dni), a po odczekaniu 3 dni od wykonania ław, następuje murowanie ścian fundamentowych, trwające do 4 dni. Z kolei 2 dni może zająć odpowiednie zaizolowanie przeciwwilgociowe fundamentów oraz termiczne ścian fundamentowych. Rozprowadzenie instalacji to jeden dzień pracy, natomiast obsypanie ścian gruntem, wykonanie podłoża pod posadzkę parteru oraz wybetonowanie jej płyty to 4 dni pracy.

Stan surowy otwarty

Aby osiągnąć stan surowy otwarty, potrzeba od dwóch do nawet czterech miesięcy. Na tym etapie należy wymurować ściany oraz kominy, wykonać stropy, schody żelbetowe, więźby i wstępnie pokryć budynek.

Plan budowy – stan surowy otwarty

Zaczynamy od izolacji poziomej ścian parteru, na co potrzeba tylko jednego dnia. Później następuje murowanie ścian parteru i nadproży otworów okien i drzwi, które w sumie może zająć dwa tygodnie. Murowanie kominów na parterze to praca na 4 dni, natomiast szalowanie, zbrojenie i betonowanie podciągów oraz słupów potrwa tydzień. Jeśli natomiast chodzi o szalowanie i zbrojenie stropów i wieńców na parterze, wiele zależy od zastosowanej technologii. Prace w związku z tym trwają od jednego do trzech tygodni. W kolejnym etapie wykonane zostają wieńce oraz stropy (1 do 2 dni), następuje szalowanie, zbrojenie oraz wykonanie schodów (do 5 dni), a także pielęgnacja i rozszalowanie schodów i stropu, co może zając nawet do tygodnia.
Do pięciu dni może trwać murowanie ścianek kolankowych oraz szczytowych poddasza, a trzy dni zajmuje wykonanie wieńca pod murłatę oraz słupy. Wymurowanie kominów to 4 kolejne dni, a po dwóch tygodniach  można zamontować więźbę dachową, co zajmuje do 14 dni. Pozostaje zaizolowanie, ocieplenie oraz pokrycie dachu trwające około tygodnia.

Stan surowy zamknięty

Na tym etapie budowy domu pozostaje montaż okien oraz drzwi, a także postawienie ścian działowych w samym budynku.

Plan budowy – stan zamknięty

Zamontowanie wszystkich okien oraz drzwi, w tym drzwi wejściowych, garażowych i balkonowych zajmuje do tygodnia pracy. Natomiast wznoszenie ścian działowych trwa około dwa tygodnie.

Komentarze (0)