16 listopada 2017 Udostępnij

Wynajem szalunków - wykopy dobrze zabezpieczone

Wynajem szalunków to możliwość zabezpieczenia terenu budowy, za którą się odpowiada. Dobre zabezpieczenie budowy to podstawa BHP. Przy wynajmie szalunków nie musimy się sami zajmować ich transportem. Możemy liczyć na wsparcie instruktażowe. Na każdym etapie możemy też wynająć innego typu szalunki wykopowe. Konserwacja szalunków nie leży też w naszej gestii. Zatem jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne.

Szalunki wykopowe służą zabezpieczaniu terenów budowy. Zabezpieczenie wykopów szalunkami jest bardzo ważne, ze względu na możliwość osunięcia się ziemi. Cechą szalunków wykopowych jest dogodność zabezpieczenia wykopów we wszystkich rodzajach gruntu. Można je potem ponownie wykorzystać oraz łączyć poszczególne segmenty w zestawy. Lekkie szalki aluminiowe pozwalają na szybką i bezpieczną pracę w każdych warunkach gruntowych.

Szalunki stosowane do głębokości 5,2 m, mają bardzo wytrzymałą konstrukcję, wyposażoną w regulowane rozpory.

Szalunek słupowy pozwala na zabezpieczenie wykopów powyżej 4 metrów. Zasada pracy podwójnego systemu słupowego opiera się na tym, że płyty przesuwane są równolegle do siebie. Dzięki systemowi słupowemu narożnemu, można zabezpieczać wykopy pod studnie, zbiorniki, komory startowe. W przypadku robót budowlanych realizowanych na głębokości przekraczającej 4 m i szerokości wykopu ponad 3,5 m stosuje się system słupowy z rozporą rolkową. Przesuwność rozpór wraz z głębokością pozwala na montowanie rur o dużych średnicach, bez przeszkód. Szalunki słupowe mogą mieć przekrój kwadratowy lub prostokątny.

Przy niewielkim bądź średnim zagłębieniu, stosowane są lekkie stalowe obudowy wykopów. Wykonuje się je na głębokości od 1,5 m do 2,5 m. Takie szalunki wykopowe znajdują swoje zastosowanie przy budowie i modernizacji sieci wodociągowych i gazowych. Montaż wszystkich elementów szalunku jest niezwykle prosty i wymaga jedynie użycia niewielkiej koparki.

Szczególnym rodzajem szalunków wykopowych są tzw. ścianki berlińskie. Mogą one być stosowane tam, gdzie poziom wód gruntowych, znajduje się poniżej poziomu fundamentów budowy, ze względu na nieszczelność tego rodzaju obudowy wykopu. Kolejnym warunkiem zastosowania tej metody jest występowanie na terenie budowy gruntów spoistych. Do głównych zalet ścianki berlińskiej zaliczamy: niski koszt wykonania, łatwość realizacji, możliwość zastosowania na terenach zurbanizowanych. Ściankę berlińską wykonuje się w trzech technologiach. W pierwszej z nich po wwierceniu pali, następuje montaż opinki drewnianej. W drugiej technologii zamiast pali stosuje się kształtowniki stalowe. W trzeciej stosuje się odwiert obliczonej długości, następnie w otworze montuje się kształtownik stalowy, by w końcu zabetonować go do poziomu fundamentów projektowanego budynku.

Podsumowując, wybierając określony rodzaj szalunków wykopowych należy kierować się rodzajem i właściwościami gruntu występującego na terenie budowy, głębokością i szerokością wykopów, a także miejscem wykonywanych wykopów.

Wynajem szalunków (www.titan.com.pl/sprzedaz-i-wynajem)- dobra inwestycja w bezpieczeństwo pracowników budowlanych i postronnych. 

Komentarze (0)